Czwartek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 10256
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Rycerze na Chojniku

Poniedziałek, 2 lipca 2018, 8:43
Aktualizacja: Środa, 4 lipca 2018, 17:16
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Rycerze na Chojniku
Fot. Przemek Kaczałko
Zamek Chojnik gościł w minioną sobotę (30.06) rycerzy i damy z różnych stron Polski oraz z Czech. Wszystko za sprawą XXIX Turnieju Rycerskiego o Złoty Bełt Zamku Chojnik. Były konkurencje strzeleckie, pokazy walk oraz muzyka dawna.

Impreza każdego roku ściąga do zamku wielu mieszkańców i turystów, którzy całymi rodzinami przemierzają szlak czerwony lub czarny, aby na szczycie zobaczyć pokazy z udziałem rycerzy.

Wśród konkurencji znalazły się: pokazy walk rycerzy czeskich, turniej Wilhelma Tella, turniej szwajcarski, turniej o tytuł wielkiego łowczego, turniej bojowy (drużynowy), trójbój rycerski (oszczep, łuk, kusza), turniej łuczniczy o puchar Kunegundy oraz zmagania o najważniejsze trofeum, czyli Złoty Bełt Zamku Chojnik.

Do Jeleniej Góry zjechali rycerze z Bieszczad, Torunia, Gdańska, a także zaprzyjaźniona ekipa z Czech oraz dwuosobowa delegacja z Niemiec. Najliczniejszą grupę stanowili oczywiści gospodarze z Zamku Chojnik. Wśród nagród były tradycyjnie kryształy z Huty Julia, a w konkurencji o Puchar Kunegundy nagrodą była wykonana przez złotnika - Kaję Tołysz z Nowego Sącza - replika XV-wiecznego pierścionka z Anglii. Pierścionek został zrobiony ze srebra i ametystu.

W turnieju o tytuł wielkiego łowczego zwyciężył Łukasz Domżoł z Drużyny Kuszniczej z Czerwionki, w turnieju łuczniczym najlepsza okazała się dama z Roty Zbrojnej Grodu Lubicz - Monika Rygielska. W konkurencji im. Wilhelma Tella po zaciętej rywalizacji zwyciężył Bogdan Domżoł (Czerwionka), a turniej szwajcarski wygrał Zbigniew Jakubowski (Golub-Dobrzyń).

- To jest najstarszy turniej na tym terenie. Wcześniej były jeszcze rozgrywane dwa turnieje konne w Wojcieszowie, ale wszystko przeniosło się na Zamek Chojnik. Są też turnieje w Bolkowie, ale u nas to jest czysta konkurencja, w pewnym sensie sportowa - powiedział Andrzej Ciosański, kasztelan Zamku Chojnik.

O wrażenia muzyczne zadbał czeski zespół Subulcus, który grał przed zamkiem muzykę średniowieczną i renesansową.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
1041
Tak
11%
Nie
61%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
25%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Akcja "Gruchot"
 
Turystyka
Dramat w górach
 
112
Seniorzy z policją
 
Polityka
O herbie powiatu
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group