Wtorek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 3612
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Janowice Wielkie: Ruszyła tegoroczna akcja „Ratujmy Bóbr”

Czwartek, 31 marca 2016, 7:45
Aktualizacja: Piątek, 1 kwietnia 2016, 7:52
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Janowice Wielkie: Ruszyła tegoroczna akcja „Ratujmy Bóbr”
Fot. Organizatorzy
Wczoraj (30.03) ruszyła VI edycja akcji „Ratujmy Bóbr” czyli wielkiego sprzątania koryta oraz brzegów rzeki na terenie całej gminy Janowice Wielkie. W tym roku z workami i rękawicami w teren wyruszyło kilkadziesiąt osób. Od początku akcji usunięto ponad 180.000 litrów odpadów.

Jak mówią organizatorzy, z roku na rok wzrasta liczba osób czynnie zaangażowanych w akcję. Pomysłodawcami wielkiego sprzątania są Oksana i Jarosław Wasilewscy z Chrześcijańskiego Ośrodka dla Osób Uzależnionych „ Nowa Nadzieja” mieszczącego się przy ul. Sportowej.

- Strażacy, uczniowie, społecznicy, zwykli mieszkańcy zbierają przyniesione przez wodę odpady: i te wyrzucone, i te porwane przez wodę z jej brzegów podczas wiosennych spiętrzeń – informuje Miłosz Kamiński, sekretarz Gminy Janowice Wielkie, która jest jednym z partnerów akcji. - Na ogół są to butelki i opakowania plastikowe, czasem meble czy nawet niesprawne telewizory. Śmieci będą zbierane z zachowaniem selekcji. Wszystko, co zniknie z nurtu, nie będzie szpecić krajobrazu w gminie, ani nie popłynie dalej – dodaje sekretarz.

Podczas pierwszej akcji (2010 r.) uzbierano 9.000 litrów odpadów, a w 2011 roku już 42.000 litrów odpadów. Podczas trzeciej edycji postanowiono poszerzyć teren sprzątania rzeki o kolejną wioskę Trzcińsko oraz wprowadzono coroczną cykliczność akcji. Wówczas uzbierano 48.000 litrów śmieci. Od roku 2013 akcja „Ratujmy Bóbr” objęła sprzątanie rzeki na terenie całej gminy Janowice Wielkie. Podczas IV edycji akcji uzbierano 21.600 litrów odpadów, a w sprzątanie czynnie zaangażowane były 32 osoby. Kolejny rok to 10 km wysprzątanej rzeki i 30.600 litrów śmieci oraz 43 osoby czynnie zaangażowane w akcję. Natomiast w minionym roku do akcji włączyło się 60 osób. Czy w tym roku padnie rekord? Finał już w sobotę (2 kwietnia) o godz. 14.00.

Do tej pory nie zawiedli: Chrześcijański Ośrodek dla Osób Uzależnionych „Nowa Nadzieja”, Kościół Zielonoświątkowy Janowice Wielkie, PZW Koło Grodzkie Jelenia Góra, Gmina Janowice Wielkie, Zespół Szkół Gminnych Janowice Wielkie, Nadleśnictwo Śnieżka, OSP Janowice Wielkie, DZPK Koło Jeleniogórskie, Towarzystwo Pomocy im. Brata Alberta koło Jeleniogórskie, RZGW Jelenia Góra, OHP Mysłakowice, OHP Jelenia Góra, Świetlica Wiejska „Rudawy” i PTTK Jelenia Góra.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group