Wtorek, 28 czerwca
Imieniny: Ireneusza, Leona
Czytających: 7490
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Ruszyła 5. edycja Letniego Festiwalu Sztuki – ArtSkwer 2014

Piątek, 18 lipca 2014, 7:30
Aktualizacja: Sobota, 19 lipca 2014, 8:24
Autor: Manu
Szklarska Poręba: Ruszyła 5. edycja Letniego Festiwalu Sztuki – ArtSkwer 2014
Fot. BM
Wczoraj (w miniony czwartek, 17 lipca) na Skwerze Radiowej “Trójki” w Szklarskiej Porębie rozpoczęła się jubileuszowa piąta edycja ArtSkwer–u, czyli Letniego Festiwalu Sztuki oraz połączone z nim warsztaty: tworzenia mozaiki szklanej “Szkło z natury – Zielnik karkonoski” i grawerowania. Festiwal został zorganizowany przez Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie.

W “artskwerowych” działaniach brali udział wszyscy - dzieci, dorośli i całe rodziny. Podczas warsztatów, którym przyświecało hasło “Szkło naturalnie, ziołowo na ludowo”, szklane mozaiki układano z wykorzystaniem karkonoskich ziół. Poprzez krótką prezentację instruktorki Edyty Kulli, która od lat prowadzi warsztaty twórcze z zakresu szkła i ceramiki nie tylko w Szklarskiej Porębie, ale także w Jeleniogórskim Centrum Kultury, uczestnicy poznawali narzędzia i zasady bezpiecznej pracy ze szkłem.

- Mozaika jest techniką dającą nieograniczone możliwości twórcze, jest to dekoracja w postaci ornamentu lub obrazu, wykonana z drobnych kawałków szkła – opowiada Edyta Kulla. - Polegając na własnej wyobraźni, słuchając historii, jakie opowiedzą nam maleńkie szklane elementy, stworzymy wspólnie niepowtarzalne prace dla siebie lub prezent dla bliskiej osoby – mówi instruktorka.

Biorący udział w warsztatach zapoznali się z metodą mozaiki. Podano przykłady zrealizowanych prac. Małe kolorowe szkiełka, za sprawą rąk, przeobrażały się w piękny obraz. W warsztatach tworzenia mozaiki szklanej pt. “Szkło z natury - Zielnik karkonoski” wykorzystano techniki szkła: witrażu i tiffaniego.

W ramach pierwszej odsłony ArtSkwer-u odbywał się pokaz i warsztaty grawerowania. - Zaprojektuj swoją szklankę! – zachęcał do warsztatów prowadzący Marek Książak, który uczył sztuki grawerowania. Uczestnicy tych warsztatów mieli możliwość zapoznać się ze szklanymi dziełami sztuki współczesnej i dawnej. Na naczyniach typu szklanka, przy użyciu mini zestawu grawerskiego, tworzono kompozycję własnego autorstwa: grawerowaną dekorację, ozdobny ornament czy napis - np. swoje imię albo dedykację.

Warsztatom towarzyszyła zbiorowa wystawa fotograficzna “Kronika mojego miasta”, w której wzięli udział mieszkańcy Szklarskiej Poręby, oraz stoiska z rękodziełami.

Dzisiaj (w piątek) i jutro (w sobotę) w godz. od 14.00 do 18.00 druga i trzecia odsłona Letniego Festiwalu Sztuki. Zielone Laboratorium zaprasza na spotkanie z ziołami inspirowane – warsztaty czerpania papieru zdobionego roślinami oraz warsztaty tworzenia lampionów z papieru. Karel Sobotka z Železny'ego Brodu zademonstruje jak wyglądają obróbki szkła nad palnikiem i tworzenie figurek szklanych.

Ponadto jutro (w sobotę) Beata Grzesiak poprowadzi warsztaty tworzenia biżuterii szklanej, Edyta Kulla prowadzić będzie warsztaty tworzenia biżuterii ziołowej, Katarzyna Harasym - warsztaty tworzenia korali szklanych w technice lampworku połączone z pokazem różnych technik pracy na palnikach gazowych. Uczestnicy imprezy zobaczą pokaz wytopu szkła w mobilnym piecu hutniczym w wykonaniu artysty–szklarza Tomasza Gondka, mieszkańca i twórcy ze Szklarskiej Poręby, który po długoletnich studiach, reaktywował XVII-wieczną metodę wyrabiania szkła w technice millefiori i jako jedyny w Polsce z powodzeniem wytwarza wyroby szklane w tej technologii.

Podczas sobotniego oficjalnego otwarcia o godz. 16.00 z roztańczoną operą lalkową “Księgą Gór” wystąpi Teatr Klinika Lalek z Wolimierza. Tego dnia zaplanowano także pokaz tańca nowoczesnego w wykonaniu grupy tanecznej Fox z Warszawy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group