Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 5907
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ruszy Celwiskoza?

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 7 sierpnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 11 sierpnia 2007, 11:13
Autor: TEJO
Fot. Marcin Olszewski
Pomysł na zagospodarowanie dawnej fabryki: zburzyć, czy inwestować?

Ostatnio z komina Celwiskozy wydobywał się gęsty dym.
Poinformował nas o tym Czytelnik, który nadesłał zdjęcia przedstawiające to zjawisko. Rzecz o tyle ciekawa, że komin nieczynny jest od co najmniej 20 lat. Służy jedynie za gigantyczny maszt dla przekaźników telefonii komórkowej.

Nasz Czytelnik sprawdził powód dymienia. Nie okazało się nim wznowienie produkcji uciążliwej dla środowiska wiskozy, ale zwykłe niedbalstwo służb odpowiedzialnych za utrzymanie porządku w zniszczonej i opuszczonej fabryce.

– Dostęp do szybów komina jest niezabezpieczony. Praktycznie każdy może tam wejść i rozpalić sobie ognisko. Tak było zapewne w poniedziałek, kiedy komin „odżył” na nowo. Ktoś podpalił w nim opony lub plastik.

Teren po byłej Celwiskozie jest zaniedbany. Choć formalnym spadkobiercą wielkiego zakłady jest Jelchem, obszar fabryki podzielono pomiędzy rozmaite spółki i do końca nie wiadomo, co do kogo należy.

Jak, zdaniem Internautów, zagospodarować teren po dawnym trucicielu?

Wejście do opuszczonych budynków jest niebezpieczne: to się może zawalić! Złomiarze, którzy zapuszczają się tam w poszukiwaniu elementów metalowych, spowodowali już raz obsunięcie się stropu jednej z byłych hal. Nikomu nic się wtedy nie stało. Ale licho nie śpi.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (38) Dodaj komentarz

~irlandia 7-08-2007 15:03
widziałem ten dym już kilka razy i wten czas wypalali tam kable
~ziomm 7-08-2007 17:21
heh ziomale z opuszczone.pe_el tez tma byli luzniy kliamt ma wogole celwiskoza ja bym tam 4 pancrnych zaczal nagrywac czy cos :)
~Robert do ziomm 7-08-2007 18:27
Ale o co Ci chodzi?
~observer 7-08-2007 19:39
a mury runą...
~alpinus 7-08-2007 20:27
jak mi dobrze zapłacą to mogę rozebrać ten komin!
~ośla łąka 7-08-2007 21:23
ja zabieram tam kobiety na randki i jest fajowy klimat.
~cr@zy 7-08-2007 22:27
www.opuszczone.com
~jeleniogórzanin 7-08-2007 22:58
Czy w naszym miescie istnieje Wydział Ochrony Środowiska , Nadzór Budowlany i inne instytucje które zareagują konsekwentnie w likwidacje wysypiska odpadów na terenie byłej Celwiskozy gdzie w okresie upałów czuć niesamowity smród,instytucje które zobowiązą obecnego własciciela do systematycznej likwidacji istniejacych ruin po byłych zakładach Włókien CHemicznych. Czas najwyzszy zeby z krajobrazu naszego Miasta zginęły te ruiny. Czas najwyższy zobowiązać obecnego własciciela do działań na rzecz naszego Miasta , bo jeszcze pare lat to podwinie ogon i ucieknie do Wrocławia z zarobioną na Jelchemie kasą , a my mieszkańcy bedziemy zobowiazani do działań wymuszonych decyzjami Wydziału Środowiska UM i nadzoru budowlanego. Panie Prezydencie do działań , gonić prymitywnych cwaniaków z tego Miasta do WROCŁAWIA. Jeklenia Góra czeka i liczy na Pańskie decyzje. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~jeleniogórzanin 7-08-2007 23:04
Prymitywny Cwaniak z Wrocławia robi dalej interesy , a Władze naszego Miaeta dalej milczą. Gdzie jest Wydział Ochrony Srodowiska UM ,Nadzór Budowlany , Prokuratura ,Prezydent ? Kompromitacja wszystkich bo sie boją Pana M.G.
~Zibij 8-08-2007 0:11
Propomuję spacerek policji to zobaczycie jakies beczki z chemikaliami a i jeleniaplast teź ma jakąś rurę wypuszczoną w ruiny i wxpuszcza jakiś smród mam to wszysko na fotkach juź dawno powinien się tym syfem ktoś zając
~Czyn spoleczny 8-08-2007 0:33
Zaniedbany jak cala wioska Jelenia Gora
~joten52 8-08-2007 8:48
Barierą formalną jest to, że na kominie jest nadajnik pewnego specyficznego radia. I tak jakby stało się to już własnością ojca o grzybim nazwisku. Po prostu bez jego zgody nie da się ruszyć nadajnika. Pamietam, jak 12 lat temu starało się o taką lokalizację nadajnika, Radio Jowisz (obecnie Radio Złote Przeboje). I jak myślicie? Było to NIE–MO–ŻLI–WE. Z tysiecy powodów. Jak tylko Padre Muchomore uderzył przez swojego lokalnego kacyka (Biskupa), do innego lokalnego kacyka (Prezydenta) niemożliwe stało się faktem. Zgodnie z zasadą: "biskupowi rzeczy NIE–MO–ŻLI–WE załatwiamy od ręki, na cuda potrzebujemy trochę czasu..." Innym – ale już mniejszym problemem – jest brak możliwości PEWNEGO określenia kierunku, w który te 10.000 ton betonu się zwalą. Bo rozbiórka w pionie jest nierealna. Tylko kontrolowane wysadzenie. A tu kontrola się nie do końca sprawdza. No i klops.
~Czyn Społeczny–i 8-08-2007 9:25
niedouczony jak TY.
~d3m0l 8-08-2007 10:26
do: joten52, decyzja o ręcznej rozbiórce kominów nie podlega dyskusjom, w odległości ok 200m znajdują się zabudowania na Warszawskiej i hurtownia gazów więc nie ma mowy o wysadzeniu. Obecny właściciel powinien co miesiąc płacić kary, ale tak naprawdę on tylko zawiaduje terenem którego sporej części prawnym właścicielem jest Miasto!. Odrębną sprawą jest, że dzierżawa i sprzedaż pozostałych obiektów, magazynów i reszty powinna zarabiać na proces rozbiórki i rekultywacji terenu a tak naprawdę stanowi dochód do prywatnych kieszeni. Zbiorniki być może zostaną zasypane żwirem wydobytym z pogłębiania koryta Kamiennej na przełomie 2008–2009 roku, ale sumę jaką chce ten "właściciel" to kolejny dowód na to, że jest tendencja do wypompowywania pieniędzy z kasy miasta przy każdej okazji, choć tak naprawdę byłaby to właśnie rekultywacja zatrutych zbiorników. Moja propozycja jest prosta, zapłaćmy za możliwość składowania żwiru, pieniędzmi z kasy Doln. Śl. Zarząd W–w, wcześniej nadając sądowy nakaz rozbiórki w krótkim terminie na koszt właściciela, i w tym przypadku pieniądze znajdą podwójne wykorzystanie a rozwiązane zostaną dwa problemy. Niestety właściciel terenu chyba pójdzie z torbami. Co do komina to za dzierżawę miejsca na anteny przynosi całkiem niezły dochód, i trzeba by postawić zaraz w tym miejscu nowy maszt a z zezwoleniami już teraz nie poszłoby tak łatwo.
~b3 8-08-2007 11:09
idealna miescowak na kryty skatepark
~Rysiek – do d3m0la 8-08-2007 11:10
Nowy maszt stanie prawdopdobnie na ogrodzonym terenie przy starej portierni przy Warszawskiej. Ostatnio zauwazylem tam wybetonowane trzy 'stopy'. Ich wielkość i polozenie wskazuja, ze stanie na nich masz telefoni komorkowej (prawdopodobnie Plus, bo Era i Orange wisza juz na kominie), wiec chyba uzyskanie takiego pozwolenia nie jest trudne. A co do komina to chyba nie tak szybko operatorzy beda chcieli sie z niego wyniesc. Dialog, Era i Orange zapewne sporo zainwestowaly w montaz nowych drabinek i pomostow na kominie.
~misiekjga 8-08-2007 11:51
Smród, o którym pisze "jeleniogórzanin", a być może "d3mOI" uznał, że wydobywa się on z jakichś zbiorników, które powinny być zasypane – tak na prawdę pochodzi z ogromnego nasypu ciągnącego się wzdłuż brzegu Kamiennej. Wiedzą o tym najlepiej mieszkańcy pobliskiego odcinka ul. Nadbrzeżnej. Ten nasyp powstał w wyniku wieloletniego wywożenia w to miejsce (być może wcześniej była tam jakaś niecka) poprodukcyjnych szlamów "Celwiskozy". Teren ten doskonale widać na zdjęciach "Jelonki z lotu ptaka". Te setki tysięcy ton tej trucizny powinny być wybrane, co najmniej aż do poziomu rzeki Kamiennej! Przecież tego jednak nikt nie wykona, no chyba, że sfinansuje to w całości ta naiwna Unia Europejska. Były pracownik "Celwiskozy" z lat 70–tych.
~Szanasa na dozgonną miłość 8-08-2007 22:23
Właśnie w tym miejscu w byłej Celwiskozie jest pole do popisu dla obecnej ekipy rządzącej. Jeśli panowie prezydenci chcecie zapracować sobie na łaskawsze komentarze a nawet naszą dozgonną miłość wymyślcie coś dla byłej Celwiskozy. A cwaniaka z Wrocławia pod lupę!
~/+/ 11-08-2007 14:28
rydzyk umrze to i komin zniknie
~Drzemlik 12-08-2007 18:24
Podobno władze chcą zmienić jeleniogórski herb.Widać nie mają co robić.Jak można występować z taką propozycją.Dawny–szlachecki herb jeleniogórski był dowodem bogactwa i pychy niemieckich jej mieszkańców i tak jak kościół łaski(dziś garnizonowy) jego uzyskanie wiązało się z krocimi wydatkami.Nie to jednak najważniejsze–miasto to nie bramy,mury i budynki a ludzie.Do 1945 r. byli to protestanci i Niemcy;od tego roku są to katolicy i Polacy. Dlaczego ja Polak mam posługiwać się germańskim herbem?To,że taki był ,było i jest zapisane w annałach historii( tak jak różne orły były godłami naszego kraju,jak zmieniały się godła Niemiec) i nikomu to nie przeszkadza.Jedynie szkoda,że dziwne okoliczności spowodowały,że rajcy w miejsce ciekawego,w pełni zgodnego z zasadami heraldyki herbu–jaki zachowała na swej odznace Policja,wprowadzili obecnie obowiązyjący,natyralistyczny rysunek jelenia. Jeżeli rajcy zdecydują na powrót do tego–wyłonionego po trudach konkursu wzoru(powtarzam jest na odznace jeleniogórskiej policji) to będzie wspaniale. Panowie rajcy–jesteśmy miastem–nie potrzebujemy labrów i klejnotów,skromniść,uproszczony rysynek herbowej figury umieszczonej na czytelnych górach w prostych i narodowych kolorach–dodanie zieleni nic tu nie zmienia–jest atutem tego herbu. Dlatego nie przywracajmy niemieckiego herbu( i nic tu nie ma do rzeczy antyniemieckość – dowodem brak reakcji na replikę Wojanowskiej Bramy,a warto byłoby się zastanowić nad napisami na jej tylnej stronie.
~sic! 16-08-2007 13:29
ja bym zrobił na kominie wierze widokowa, taka jak w dusseldorfie, trzon pasuje jak ulał, tylko dobudować kopułę :) resztę przeznaczył bym na paint–baala :)
~sic! 16-08-2007 13:29
ja bym zrobił na kominie wierze widokowa, taka jak w dusseldorfie, trzon pasuje jak ulał, tylko dobudować kopułę :) resztę przeznaczył bym na paint–baala :)
~sic! 16-08-2007 13:29
ja bym zrobił na kominie wierze widokowa, taka jak w dusseldorfie, trzon pasuje jak ulał, tylko dobudować kopułę :) resztę przeznaczył bym na paint–baala :)
~sic! 16-08-2007 13:29
ja bym zrobił na kominie wierze widokowa, taka jak w dusseldorfie, trzon pasuje jak ulał, tylko dobudować kopułę :) resztę przeznaczył bym na paint–baala :)
~Po co komu ten syf?! 17-08-2007 15:40
Trzeba to wszystko wyburzyć, teren uprzątnąć i sprzedać pod inwestycje. Miasto nie będzie inwestować, więc niech inwestuje ktoś, kto ma na to pieniądze. Miejsca jest bardzo dużo, jest nawet dojazd kolei, więc tylko wziąć się do roboty. Może to być centrum handlowe, wielki stadion wraz z centrami handlowymi jak na zachodzie, hotel, parkingi itp.
~Po co komu ten syf?! 17-08-2007 15:40
Trzeba to wszystko wyburzyć, teren uprzątnąć i sprzedać pod inwestycje. Miasto nie będzie inwestować, więc niech inwestuje ktoś, kto ma na to pieniądze. Miejsca jest bardzo dużo, jest nawet dojazd kolei, więc tylko wziąć się do roboty. Może to być centrum handlowe, wielki stadion wraz z centrami handlowymi jak na zachodzie, hotel, parkingi itp.
~Po co komu ten syf?! 17-08-2007 15:40
Trzeba to wszystko wyburzyć, teren uprzątnąć i sprzedać pod inwestycje. Miasto nie będzie inwestować, więc niech inwestuje ktoś, kto ma na to pieniądze. Miejsca jest bardzo dużo, jest nawet dojazd kolei, więc tylko wziąć się do roboty. Może to być centrum handlowe, wielki stadion wraz z centrami handlowymi jak na zachodzie, hotel, parkingi itp.
~ktoś.... 1-09-2007 13:14
moim zdaniem powinno zostac wystawione do sprzedazy.. jest duzo osób i fulm które zrobiły by cos tam ciekawgo...mozna ten teraz fajne zagospodarowac...hale sa duze...wystarczy tylko troche checi nio i pieniazków...
~xXx 1-09-2007 19:15
żeby te bydynki w miare sie trzymaly to byly by super terenem na paintball
~Herod 3-09-2007 10:09
A może dyskoteka w Celwiskozie? Dobry byłby klimacik ;)
~ojej ; p 28-04-2008 22:15
A moim zdaniem tego nie należy wyburzac, dzisiaj żem była w jednym kominie (niewyżyte dziecko xD), ja koło niej mieszkam, mnie raczej nie przeszkadza. Nawet nie wiecie jak się tam fajnie szlaja ;], Warszawska rządzi, haha.
~Sephiroth 6-10-2008 10:36
Pracuje na Wodniku w ochronie i tez nie jestem zbyt zadowolony z zabezpieczenia tego obiektu.... każdy może wejść nawet jak pozamykamy bramy główne to złomiarze czy turyści a przecież to nie jest park żeby sie po nim przechadzać
~DejwidZohan 20-05-2010 10:15
moim zdaniem to jakieś gówniarze podpalili opony i kable....wiele o tym słyszałem...i mam to gdzieś ...najważniejsze że jest wiele parkourowców, którzy wykorzystują to miejsce do celów sportowo-rozrywkowych....chociaż miśki nie dają im spokoju i dzida z dachu, ale oni tylko to robią by zabić nude i by się trochę rozkręcić w dziedzinie yamakasi...nie burzcie Celviskozy, bo po pierwsze nie macie na to kasy, po drugie nie macie na to kasy , a po trzecie reaper wam naje**#$ ! pozdro dla parkourowców z Celviskozy..>33
~DejwidZohan 20-05-2010 10:17
a i jeszcze jedno...reaper wam naj**#$ jak tę wiadomość wyżej nie wydacie na komentach do tego reportażu !
~ 20-05-2010 10:18
CELVISKOZA rządzi !>33
~DamianM 10-02-2011 19:39
A teraz tam lata coś dziwnego na niebie... :P koks, dzi** i lasery ? czy ufo :P ? ZBURZYĆ TO !
~Gabrys 4-03-2011 14:14
Mojiim zdaniem powinni inwestowac w ta stara fabryke bo to jest obromny obiekt i moglo by co tam byc i chociaz mam 12 lat to nie wyobrarzam sobie jeleniej gory bez celwiskozy. Zeby sobie ktos nie pomyslal ze 12 latek nie wie czemu celwikoza zostala zamknieta to wiem czemu, Ale mysle ze chociaz trzeba by bylo duzo zeczy odnowic i wyremontowac to napewno by byly zyski stego. Zawsze jezdze na Celwiskoze i zawsze lubie to miejsce zwiedzac i sobie zawsze mysle jak ludzie z mojej rodziny tam kiedys pracowali (czesc z nich juz nie zyje). Bardzo lubie Celwiskoze i nie chce zeby byla wyburzona bo tak by bylo naj latwiej i naj taniej jak zwykle.
~Stach 13-04-2011 19:42
Krążą plotki, że ponoć właśnie mają wyburzać. Pamiętam, jak jeszcze Celwiskoza działał w najlepsze. Kąpiel w bobrze w okolicach Pilchowic do przyjemności nie należała. Bóbr śmierdział, a na powierzchni wody płynęły duże płaty piany. A smród w Jeleniej? Pewnie większość mieszkańców starszego pokolenia pamięta. Sam jeżdżę regularnie od kilku lat co rok na zdjęcia do Celwiskozy i poszukuję zdjęć z okresu, kiedy zakład działał. Posiada ktoś może, lub zna strony gdzie można je znaleźć?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group