Piątek, 1 lipca
Imieniny: Haliny, Marcina, Mariana
Czytających: 6571
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Rusztowania na perle secesji

Wtorek, 23 czerwca 2009, 13:29
Aktualizacja: 13:37
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Rusztowania na perle secesji
Fot. TEJO
Światełko w tunelu dla niszczejących kamienic z początku XX wieku, których kilka najpiękniejszych znajduje się przy ulicy Zamenhofa. Jedna z nich odzyska blask.

Inną wyremontowano kilka lat temu. O modernizacji było głośno, bo – choć kamieniczka odzyskała urodę – w środku robotnicy nie ustrzegli się przed fuszerkami.

Kilka dni temu rusztowania trafiły na kolejny secesyjny zabytek. Nie remontowany od dziesięcioleci, częściowo nadżarty zębem czasu, częściowo zniszczony przez użytkowników, których niewiele obchodziło, że mieszkają w obiekcie zasługującym na szczególną troskę.

Kwartały ulic Zamenhofa i Matejki to według znawców przykłady stylu secesyjnego, który jest określany przez wielu jako „secesja jeleniogórska”. Jednym z jej przedstawicieli w architekturze był Alfred Daehmel, autor projektu gmachu sztuki i stowarzyszeń, w którym dziś mieści się Teatr im. Norwida.

Podczas gdy w jednej części miasta zabytki są remontowane, w innej – okaleczane. Tak stało się z budynkiem, w którym ma swoją siedzibę przychodnia lekarska przy ul. Grottgera. W ubiegłym tygodniu rozebrano przylegającą doń murowaną werandę z balkonem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group