Piątek, 27 maja
Imieniny: Jana, Juliusza
Czytających: 7599
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Runęła ruina przy ul. Sobieskiego

Poniedziałek, 13 października 2008, 17:08
Aktualizacja: 17:09
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Runęła ruina przy ul. Sobieskiego
Fot. Angela
Wstrzymano prace remontowe zabytkowego budynku w śródmieściu zachodnim po tym, jak część jego ściany zawaliła się. Według kierownika budowy zburzenie ściany było zupełnie przypadkowe. Jeśli okaże się, że prace wykonywano niezgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków, właściciela czekałyby surowe konsekwencje.

Do wstrzymania remontu kamienicy przy ulicy Sobieskiego doszło dzisiaj około południa. Na miejscu pojawił się sam Wojciech Kapałczyński, kierownik Jeleniogórskiej Delegatury Dolnośląskiej Służby Ochrony Zabytków. Stwierdził, że rzeczywiście pojawiły się na budynku zmiany, których w projekcie zatwierdzonym przez konserwatora zabytków nie było.

Zburzone zostały część fasady budynku i kawałek ściany. Kierownik budowy tłumaczył, że ściana zawaliła się podczas prowadzonych prac remontowych. Teraz odnowa kamienicy zostanie wstrzymana, do czasu stworzenia i zatwierdzenia kolejnego projektu. Bowiem podczas prac na ścianach odkryto również elementy z XVII lub XVIII wieku.

– W związku z tym, że budynek wpisany jest do rejestru zabytków postaramy się go wzmocnić i zabezpieczyć, tak by uratować wszytko to co się da – mówi Wojciech Kapałczyński.
Wcześniej budynek przez długi czas był nieużytkowanym pustostanem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group