Wtorek, 17 maja
Imieniny: Weroniki, Sławomira
Czytających: 8054
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Rozwiązanie Fotozagadki z Jelonki – to ulica Kubsza

Wtorek, 2 grudnia 2008, 18:27
Aktualizacja: 18:52
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Rozwiązanie Fotozagadki z Jelonki – to ulica Kubsza
Fot. TEJO
– Serducho się raduje widząc takie zdjęcia – pisze do nas jeden z internautów. Myśleliśmy, że będzie trudno, było dziecinnie łatwo. Przedstawiony fragment jeleniogórskiej rzeczywistości to ulica Wilhelma Kubsza w czasach, kiedy jej jeszcze nie było. Szczęście uśmiecha się tym razem do pana Ryszarda Szmytkie.

To miejsce na zdjęciu, po wyburzeniu pawilonu handlowego i domu za nim zupełnie nie oddaje tego, co w tym samym zakątku widzimy dziś. Okazuje się jednak, że nasi Czytelnicy mają świetną pamięć!

– Zagadka może niełatwa, ale nie dla nas, starych jeleniogórzan :-)) Fotka przedstawia obecną ulice Kubsza a własciwie jej początek od ul. 1-go Maja. Budynek po lewej niedawno zburzono, kiedyś znajdowała się tam sklep AGD później długie lata chemiczny. Po drugiej stronie widoczna buda strzelnicy, która stała tam długie lata i gdzie wpadało się po drodze np. na religie pograć w tzw. „żyda” ( haha, zainteresowani wiedzą, co to za gra, a dla młodych możecie rozpisać nowy konkurs – pisze do nas pan Paweł Lemański.

– Jest to byłe podwórko przy ul.1-go Maja. Obecnie jest to ul.Wilhelma Kubsza. Z lewej strony był sklep z chemią i farbami oraz pamiątkowy
Lubaszki. Po prawej długo stała buda ze strzelnicą. Dalej były sklepy drobnych kapitalistów.Naprawa telewizorów,warzywniak. Po drugiej stronie ulicy niezapomniany ,,Karzełek'' – czytamy w liście od pana Ryszarda Szmytkie.

– Fotografia przedstawia przyszłą ulicę Kubsza a właściwie jej skrzyżowanie z ulicą 1 Maja niedaleko kościoła garnizonowego! Po prawej stronie widoczna strzelnica tzw .sportowa. Oj strzelało się wtedy do sztucznych kwiatków strzelało! Po lewej zaś stronie róg sklepu chemicznego obecnie sklep został wyburzony i jest tylko parkan! Serducho się raduje widząc takie obrazki, oj raduje!!!!!!! – napisał Internauta o nicku Marcinek

Miłe słowa pana Pawła Pasternaka, który pisze do nas z bardzo dalekiego kraju. – Znów cały tydzień czekałem na nowe stare zdjęcie, przyznaję, że tym razem jest trudno, wpatruję się juz chyba z minutę. I dalej nie mam pewnosci. Ten barak czy cos w tym rodzaju widziałem przy ulicy 1 Maja. Stalo to dziwactwo jeszcze w późnych latach siedemdziesiątych. Moim zdaniem obecnie jest ulica Wilhelma Kubsza.

Zdjęcie przedstawia widok na budynki przy ulicy Wincentego Pola 1 (dawniej osiedle bloków kolejowych, dziś Wspólnota Mieszkaniowa). Zdjęcie wykonano z ulicy 1-go Maja (obecnie skrzyżowanie ulic 1-go Maja z ulicą Kubsza) i na 100% zdjęcie nie pochodzi z lat 60tych, ale z początku lat 80. kiedy to właśnie przymierzano się do budowy drogi łączącej 1Maja z ulicą Kilińskiego. Centralnie na zdjęciu widoczne trzy budynki (całe osiedle składa się z 7 budyków) w/w Wspólnoty Mieszkaniowej.

– Budynek na tle szopy/garażu to budynek o numerze 1 G-H, a budynki położone poprzecznie to 1 E-F (ten wgłębi) i 1 I-K. Po lewej stronie zdjęcia widać fragment nieistniejącego już budynku, w którym mieścił się przez wiele lat sklep chemiczny, a za nim budynek mieszkalny (również wyburzony około 2005-2006 r.). Po przeciwnej stronie widoczny kiosk (od połowy lat 90-tych do około 2006 roku kiosk z pieczywem, wcześniej kiosk RUCH-u) – drobiazgowo pisze inny Jelonkowicz.

Na koniec list pana Krzysztofa Skarbka. -Zdjęcie przedstawia widok na obecną ulicę Kubsza od strony ulicy 1 maja. Wtedy była tam polna droga .... prowadziła do tzw.Pekinu ale tego innego...kolejarskiego.Po lewej stronie fragment zburzonego już sklepu chemicznego z charakterystycznymi dużymi beczkami z kolorową sucha farbą z reguły żółtą i zeloną gdzie sprzedawana była na kilogramy do papierowych torebek.Po prawej stronie za strzelnicą i kioskiem trzy pomieszczenia usługowe rtv czapnik i zegarmistrz. Eh, łza się w oku kręci

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie. Laureata zapraszamy jutro po odbiór nagrody od godz. 14 do 16 oraz w pozostałe dni w godz. 10 – 16 do naszej redakcji przy ul. Skłodowskiej-Curie 13/1. Zapraszamy także pana Damiana, który wygrał konkurs tydzień temu. I do następnej Fotozagadki z Jelonki już za tydzień, we wtorek, 9 grudnia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group