Środa, 18 maja
Imieniny: Aleksandry, Feliksa
Czytających: 6915
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Rozwiązanie Fotozagadki z Jelonki – to ulica Kopernika

Wtorek, 9 grudnia 2008, 18:26
Aktualizacja: 18:26
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Rozwiązanie Fotozagadki z Jelonki – to ulica Kopernika
Fot. TEJO
Remigiusz Cichy – jako jeden z nielicznych – poprawnie rozwiązał dzisiejszą zagadkę i wylosował nagrodę od wydawnictwa Plan. Gratulujemy!

Gratulujemy tym bardziej, że łatwo nie było! Jak się spodziewaliśmy, daliśmy Czytelnikom twardy orzech do zgryzienia. Odpowiedzi było sporo. Niestety, niewiele prawidłowych. Wymieniano najczęściej ulicę Obrońców Pokoju i dawne koszary (dziś „Mechanik”). Sugerowano się tym, że fragment zabudowy tego traktu zburzono osiem lat temu przed przeprowadzeniem tamtędy obwodnicy Jeleniej Góry.

Tymczasem zdjęcie przedstawia część ulicy Kopernika u wlotu ówczesnej ulicy Bankowej, dziś Pionierów Jeleniej Góry. Zabudowa tej części miasta została kompletnie wyburzona w roku 1973, a w jej miejsce powstały bloki koszmarki zupełnie nie pasujące do tego fragmentu starówki i – co gorsze – upraszczające tzw. sylwetę starego miasta zakrywając część ratusza.

Dawna zabudowa tej części miasta była od dawna w kiepskim stanie. Po 1945 roku nie inwestowano tu wcale w remonty, a okolica była zamieszkana przez ludzi z marginesu społecznego. W miarę upływu lat kamienice wyludniały się i – pod koniec swojej egzystencji – były praktycznie niezamieszkałe. Jedynie w parterach działały warsztaty rzemieślników.

W minionych latach opracowano kilka koncepcji zagospodarowania tego miejsca. Nie zrealizowano żadnej. Jedynym „śladem” zmian jest kamienica pod Złotym Lwem, w której pierwotnie miał być hotel. Obecnie jest rozbudowywana, a na zabudowę czekają kolejne działki. Przywrócenie dawnego wyglądu ulicy Kopernika (dawniejszej Priesterstrasse) jest dziś mało realne. A szkoda.

Panu Remigiuszowi gratulujemy nagrody: zestawu ufundowanego przez Wydawnictwo Plan, który na pewno przyda się nie tylko podczas wędrówek po Jeleniej Górze. Przypomnijmy, że Wydawnictwo Plan jest partnerem i patronem konkursu Fotozagadki Jelonki. Po odbiór nagrody zapraszamy laureata do naszej redakcji przy ulicy Skłodowskiej-Curie 13/2 w godz. 12 – 16 od poniedziałku do piątku. Wszystkim dziękujemy za udział w konkursie i do zobaczenia za tydzień – w kolejnej edycji naszej zabawy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group