Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 6655
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Rozwiązanie Fotozagadki – to ulica Armii Krajowej…

Wtorek, 3 lutego 2009, 18:10
Aktualizacja: 18:25
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Rozwiązanie Fotozagadki – to ulica Armii Krajowej…
Fot. TEJO
… i znany większości jeleniogórzan Komisariat I Policji. O tym, że był tam kiedyś dom spokojnej starości, do czasu dzisiejszej zagadki, wiedziało niewielu. W losowaniu szczęście uśmiechnęło się do Zbigniewa Iwańskiego z Jeleniej Góry.

Odpowiedzi dostaliśmy bardzo dużo, ale sporo – błędnych. Nie ma się jednak czego wstydzić, bo nasz Czytelnik, który nam archiwalne zdjęcie nadesłał, choć jest wybitnym znawcą starej Jeleniej Góry, nie od razu wiedział, gdzie zostało zrobione. – Sam się trochę "nagłowiłem" nad tym budynkiem zwłaszcza, że brak
było nazwy ulicy. Na dobry trop naprowadził mnie charakterystyczny "schodkowy" szczyt dachu obiektu trochę widocznego z lewej strony "zagadkowego" budynku – pisze Michał Gańko. – Otóż jest to sala Gimnazjum nr 1, które to dwa te obiekty zostały zbudowane w takim samym stylu z licowej czerwonej cegły. Rozwiązanie stało się jasne, że budynek na starej fotce to dawny Dom Spokojnej Starości (Heim Abendfrieden, Ziegel-Str.) przy
przedwojennej ul. Ceglanej. Obecnie mieści się w nim Komisariat Policji Śródmieście, przy ul. Armii Krajowej 5. W minionych, powojennych latach podczas remontu "wydłużono" go o trzy okna i przeniesiono główne wejście.

A oto list Jerzego Musiała: – W dzisiejszej fotozagadce chodzi o ul. Armii Krajowej. Nazwa tej ulicy zmieniała się wielokrotnie obecna nazwa obowiązuje od 18.02.1993 roku wcześniej była to ulica Armii Czerwonej od 3.11.1948 do 18.02.1993, ul. Edwarda Osóbki-Morawskiego od 27.07.1945r do 3.11.1948r. A niemieckie nazwy tej ulicy to Lindwrum Gassel, Ziegelstr i Horst-Wesselstr od maja 1933 r.

Zdjęcie te wykonane zostało od strony ul.Bohaterów Getta (od 28.05.1948r) wcześniej od 27.07.1945 roku ul. Filatelistów a za czasów niemieckich ul.Kleine Poststr. Jak widzimy te dwie ostatnie nazwy wiążą się z pocztą a to dlatego, iż ulica ta łączy ul. Armii Krajowej z ul. Pocztową gdzie znajduje się siedziba poczty.

Fotografia przedstawia ówczesny Dom Spokojnej Starości który funkcjonował za czasów niemieckich. Ten budynek z moich posiadanych informacji jak również budynek w jego sąsiedztwie (obecnie budynek w którym mieści siś siedziba Gimnazjum nr.1) należał do Kościoła. Zarządzały tam siostry zakonne.

Obecnie w budynku przedstawionym na fotografii (ul.Armii Krajowej 5) mieści się siedziba Komisariatu I-go Policji. Wcześniej KP Śródmieście, Komisariat V Policji a jeszcze wcześniej Komenda Miejska policji w Jeleniej Górze. Wejście do budynku widoczne na fotografii od przodu budynku od dobrych kilkunastu lat nie funkcjonuje tzn. jest ale nieużytkowane. Do budynku tego wejście teraz znajduje po przeróbce się w widocznej bocznej ścianie właśnie na tę stronę, skąd robione jest to zdjęcie – pisze Jerzy Musiał.

Na zdjęciu przedstawionym w dniu dzisiejszym znajduje się budynek Komisariatu I Policji w Jeleniej Górze–Śródmieście przy ulicy Armii Krajowej 22, (dawnej Ziegelstrasse), przy skrzyżowaniu z ulicą Bohaterów Getta, (dawniej Kl. Poststrasse). Zdjęcie zostało wykonane z perspektywy ulicy Bohaterów Getta. W tle po lewej stronie widać szczyt jednej ze ścian sali gimnastycznej Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki, (dawniej EvVolks-Schlule) – to słowa Michała Raźnego. – Budynek Policji został przebudowany, obecnie wejście do budynku znajduje się na ścianie widocznej z przodu na zdjęciu, przerobione zostały także okna, ale ślady po starych, które widać na zdjęciu, są jeszcze widoczne.

A ulica Ceglana (Ziegelstrasse), jak do 1933 roku nazywał się ten trakt, była niegdyś znana z cegielni, po której nie zachował się żaden ślad. Do 1945 roku patronem traktu był faszystowski działacz, zamordowany przez komunistycznego zamachowcę w 1930 roku, znany jako autor słów do nazistowskiego marsza. W 1945 roku na szyldy trafiła Armia Czerwona, zastąpiona w 1993 roku przez Armię Krajową. Milicja Obywatelska, a później policja, „rezyduje” co najmniej od wczesnych lat 60. Wcześniej miała swoją siedzibę przy ul. Wolności (do 1956 roku al. Stalina) naprzeciwko dzisiejszego pawilonu „Biedronki”. A wracając na Armii Czerwonej, ulica była swego czasu znana nie tylko z komendy MO, lecz także z pijalni piwa „kontrolnie” umieszczonej niemal przy siedzibie milicji, a zwanej żartobliwie „pod pałkami”.

Zbigniewowi Iwańskiemu gratulujemy zwycięstwa. Po odbiór nagrody, paczki od Wydawnictwa Plan zapraszamy do naszej redakcji przy ul. Skłodowskiej-Curie 13 w godz. 12 – 16 od poniedziałku do piątku. Dziękujemy Państwu za udział w konkursie i zapraszamy za tydzień do następnej fotozagadki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group