Sobota, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 6182
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Rozwiązanie fotozagadki – to ul. 1 Maja

Wtorek, 21 października 2008, 18:22
Aktualizacja: 18:23
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Rozwiązanie fotozagadki – to ul. 1 Maja
Tak sfotografowane przed laty miejsce wyglądało dziś, około godz. 15.15. Po tramwaju dawno śladu nie ma. Zniknęła też stacja benzynowa, a w jej miejscu urządzono parking. Gmach Hotelu Warszawskiego (niewidoczny na starej fotografii) został w 2001 roku rozebrany. Dlatego boczna strona domu proboszcza jest świetnie widoczna.
Fot. TEJO
Wysypał się wór z e–mailami i poprawnymi odpowiedziami na dzisiejszą fotozagadkę. Tylko jedna osoba skojarzyła to miejsce z Cieplicami. Pozostałe odpowiedzi były prawidłowe! Zwycięstwa gratulujemy Sebastianowi Szuszkiewiczowi i Renacie Warwaszyńskiej–Cejko!

– Na zdjęciu przedstawionym w dniu dzisiejszym znajduje się fragment obecnej ulicy 1-go Maja, (dawnej Bahnhofstrasse), na skrzyżowaniu z ulicami W. Pola (Bolkenhainerstrasse) i Wojska Polskiego (Wilhelmstrasse). Na zdjęciu znajduje się także fragment stacji benzynowej "Petroleum-Speicher", później "Leuna".dom po lewej stronie zdjęcia to dom należący do kupca Otto Knaunera, prowadzącego salon Mercedesa przy ulicy W.Pola,po 1945 dom ten mieścił "Dom Parafialny" parafii św. Krzyża, w którym w latach 1972-1978 mieszkał ks. płk Wilhelm Kubsz (proboszcz parafii, kapelan Ludowego Wojska Polskiego – takich szczegółowych opisów zdjęcia jak ten Michała Raźnego było znacznie więcej.

Jeden z naszych Czytelników podał nawet markę i typ widocznej na zdjęciu ciężarówki i na tej podstawie określił wiek fotografii. Powstała ona na początku lat 60. XX wieku.

Na fotografii jest także zmierzający od dworca w stronę Cieplic tramwaj, który będzie tędy jeździł jeszcze do 1969 roku. Widoczny na drugim planie budynek większość uczestników konkursu jednoznacznie skojarzyła z nieczynnym barem Karzełek. Przed 1945 rokiem w jego części była cukiernia, a później – piekarnia, w której swoje tureckie chlebki sprzedawał pan Nazmir. Turek, ten sam, który prowadził cukiernię na placu Ratuszowym.

Laureatów zapraszamy po odbiór nagrody w godz. 11 – 16 do naszej redakcji przy ul. Skłodowskiej-Curie 12/1.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group