Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 5979
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rozwiązanie fotozagadki – to ul. 1 Maja

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 21 października 2008, 18:22
Aktualizacja: 18:23
Autor: TEJO
Tak sfotografowane przed laty miejsce wyglądało dziś, około godz. 15.15. Po tramwaju dawno śladu nie ma. Zniknęła też stacja benzynowa, a w jej miejscu urządzono parking. Gmach Hotelu Warszawskiego (niewidoczny na starej fotografii) został w 2001 roku rozebrany. Dlatego boczna strona domu proboszcza jest świetnie widoczna.
Fot. TEJO
Wysypał się wór z e–mailami i poprawnymi odpowiedziami na dzisiejszą fotozagadkę. Tylko jedna osoba skojarzyła to miejsce z Cieplicami. Pozostałe odpowiedzi były prawidłowe! Zwycięstwa gratulujemy Sebastianowi Szuszkiewiczowi i Renacie Warwaszyńskiej–Cejko!

– Na zdjęciu przedstawionym w dniu dzisiejszym znajduje się fragment obecnej ulicy 1-go Maja, (dawnej Bahnhofstrasse), na skrzyżowaniu z ulicami W. Pola (Bolkenhainerstrasse) i Wojska Polskiego (Wilhelmstrasse). Na zdjęciu znajduje się także fragment stacji benzynowej "Petroleum-Speicher", później "Leuna".dom po lewej stronie zdjęcia to dom należący do kupca Otto Knaunera, prowadzącego salon Mercedesa przy ulicy W.Pola,po 1945 dom ten mieścił "Dom Parafialny" parafii św. Krzyża, w którym w latach 1972-1978 mieszkał ks. płk Wilhelm Kubsz (proboszcz parafii, kapelan Ludowego Wojska Polskiego – takich szczegółowych opisów zdjęcia jak ten Michała Raźnego było znacznie więcej.

Jeden z naszych Czytelników podał nawet markę i typ widocznej na zdjęciu ciężarówki i na tej podstawie określił wiek fotografii. Powstała ona na początku lat 60. XX wieku.

Na fotografii jest także zmierzający od dworca w stronę Cieplic tramwaj, który będzie tędy jeździł jeszcze do 1969 roku. Widoczny na drugim planie budynek większość uczestników konkursu jednoznacznie skojarzyła z nieczynnym barem Karzełek. Przed 1945 rokiem w jego części była cukiernia, a później – piekarnia, w której swoje tureckie chlebki sprzedawał pan Nazmir. Turek, ten sam, który prowadził cukiernię na placu Ratuszowym.

Laureatów zapraszamy po odbiór nagrody w godz. 11 – 16 do naszej redakcji przy ul. Skłodowskiej-Curie 12/1.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~były jg 21-10-2008 19:24
Skąd wiadomo w którym kierunku jechał tramwaj? Moim zdaniem jechał w kierunku dworca PKP bo drzwi są po prawej stronie otwarte!
~aknel 21-10-2008 21:33
muszę uściślic: Pan Nazmir (Turek) faktycznie miał w oficynie / w podwórku/ cukiernię a swoje wyroby sprzedawał w kawiarni do której wchodziło sie z rogu budynku a między kawiarnią a wejściem do budynku był jeszcze duży sklep spożywczy. Po przeprowadzce na plac Ratuszowy z cukierni zrobiono piekarnie w której wypiekał chlebki i smaczne bułeczki Pan Kita , a wyroby sprzedawane były po drugiej stronie ulicy tam gdzie dzisiaj mieści się Optyk a obok mieszkał. Później połączono sklep spożywczy z kawiarenką i tak powstał bar Karzełek
~Tomwoj 21-10-2008 21:45
ha... Co ma piernik do wiatraka Do. ~były jg..... od kiedy to poznać po otwartych drzwiach w którym kierunku jedzie ten tramwaj..... Moim zdaniem może on jedzie do cieplic do centrum a drzwi ma otwarte z prawej strony a w tych typach wagonów tramwajowych drzwi są po obu stronach to i tam też mogą być otwarte drzwi....................
~były jg 22-10-2008 19:47
Drzwi są ważne na mijankach!
~ja 24-10-2008 17:12
pociag na 99% jedzie od strony kościoła w storne dzisijeszego PKP... popatrzcie na znak... zakaz wjazdu od storny skrzyzowania aweic jest to droga jednokierunkowa...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group