Poniedziałek, 22 lipca
Imieniny: Magdaleny, Marii
Czytających: 11925
Zalogowanych: 69
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Rozwalą ruinę

Czwartek, 13 lipca 2006, 0:00
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Rozwalą ruinę
Fot. K. Piotrowski
Najpewniej w czwartek buldożery zburzą zniszczoną kamienicę przy ulicy Sobieskiego. To jedna z ruin poważnie zagrażających bezpieczeństwu pieszych i samochodów w stolicy Karkonoszy.

Kamienica została kupiona przez prywatnego inwestora kiedy jeszcze nie była w takim stanie. Nowy właściciel nie zrobił jednak nic, aby obiekt zabezpieczyć. Melinę znaleźli tam okoliczni pijacy i bezdomni. Budynek częściowo spłonął. Jak dowiedzieliśmy się w Powiatowej Inspekcji Nadzoru Budowlanego nadaje się tylko do rozbiórki.

Na razie zapłaci za to urząd miasta, ale kosztami zostanie obciążony właściciel pechowej kamienicy. Z informacji wynika, że nie stać go było ani na remont, ani na zabezpieczenie sypiącego się budynku.

Takich sytuacji w Jeleniej Górze jest więcej. Jak mówią urzędnicy w wydziale architektury, zdarza się, że ludzie, którzy kupują zdewastowane kamienice, inwestują nie w te budynki, ale w grunt. Po wyburzeniu obiektów odsprzedają place z zyskiem.

Pewną blokadą jest wpisanie określonych kamienic do rejestru zabyktów. Wówczas zgodę na jakiekolwiek działania musi wyrazić konserwator. Tak jest, na przykład, w przypadku dawnego kina „Turysta” na rogu ulic Matejki i Piłsudskiego. Choć teoretycznie został zabezpieczony przed całkowitą ruiną, i tak się sypie. I czeka na nowego właściciela. Osoba, która na początku lat 90-tych, kupiła ten niegdyś okazały gmach, nie miała pomysłu, ani środków, aby go wyremontować i zagospodarować.

Paradoksalnie rozbiórka może czekać nawet budynki postawione stosunkowo niedawno. Dla przykładu, konstrukcję przy ulicy Kopernika, gdzie miał znaleźć się hotel „Złoty lew”. Pozwolenie na budowę straciło ważność, a właściciel nie ma pieniędzy na dokończenie inwestycji. Brakuje także chętnych, aby obiekt kupić.

Pomysł z prywatyzowaniem terenów i kamienic komunalnych na pewno częściowo był trafiony. Dzięki temu solidni inwestorzy przyczynili się do poprawy estetyki miasta. Jednak, co oczywiste, każdy medal ma dwie strony. Nie zabrakło bowiem i takich, którzy sądzili, że wystarczy poprzestać na kupieniu, a problem sam się rozwiąże.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
206
Tak, często
13%
Czasami
46%
Nigdy
8%
Nie, wolę autobus
5%
Nie, bo mam samochód
28%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Aktualności
Śmierć w Staniszowie!
 
Aktualności
W Staniszowie zabawa trwa
 
Aktualności
Koncert w Zachełmiu
 
Turystyka
Z taśmy do kolejki
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group