Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 5994
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rozpoczęła się budowa szkoły w Podgórzynie

Wiadomości: Podgórzyn
Czwartek, 13 lipca 2017, 9:13
Aktualizacja: Sobota, 15 lipca 2017, 5:46
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Do połowy listopada 2018 roku ma trwać budowa szkoły i przedszkola w Podgórzynie. Rozpoczęły się już prace ziemne na terenie w pobliżu skrzyżowania z drogą na Sobieszów. Inwestycja o wartości niemal 21 milionów złotych w większości sfinansowana jest z emisji obligacji gminnych, które będą spłacane do 2038 roku.

Wykonawcą robót jest firma PreFabrykat w Miłkowa. - Roboty idą pełną parą i wykonawca zapewnia, że zmieści się w terminie – powiedział Mirosław Kalata, wójt gminy Podgórzyn. W związku z budową władze gminy pomyślały też o rozwiązaniach komunikacyjnych przy skrzyżowaniu. - Obecnie jesteśmy na etapie projektowania ronda w tamtym miejscu wraz z ciągiem pieszo-rowerowym. Poza tym będzie tam też człowiek, który będzie przeprowadzał dzieci przez przejścia dla pieszych – zapowiada wójt gminy.

W kolejnym etapie planowana jest hala sportowa, ale dopóki jej nie będzie w nowej szkole, lekcje wychowania fizycznego będą się odbywać w auli o powierzchni 300 mkw.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (45) Dodaj komentarz

~L.T. 13-07-2017 10:30
Glupszego miejsca nie mogli wymyslec.Biedronka w centrum , a szkola na obrzezach. Czlowieka postawia do przeprowadzania dzieci. A pozatym , dlaczego zajmuje sie pod budowe tereny rolne , zalesione. Nie ma innego miejsca w Podgorzynie, pod budowe nowej szkoly
~K.P. 13-07-2017 11:02
Głównym argumentem przemawiającym za budową nowej szkoły było brak sali gimnastycznej w obecnej szkole. Ciekawe dlaczego nowo budowana szkoła także nie będzie miała sali gimnastycznej, która ma być podobno wybudowana w przyszłości. Poza tym inwestycja budowy szkoły i przedszkola nie przewiduje żadnych środków na ich wyposażenie, które będzie kosztowne. No cóż, Pan Wójt Kalata funduje uczniom, przedszkolakom i oczywiście ich rodzicom niespodziankę, za którą zapłacą mieszkańcy całej gminy. Będą puste budynki, bo zabraknie środków na ich wyposażenie. Jak w takich warunkach będą się uczyć uczniowie i przedszkolaki. Zadłużenie gminy z tytułu obligacji wzrośnie o kolejne 15 milionów złotych, które będzie spłacane aż do 2038 roku. Brawo Panie Wójcie i Radni, którzy głosowali za taką uchwałą !!!!
~Giersdorf 13-07-2017 12:37
to zadłużenie gminy na taką kasę do 2038 roku to faktycznie zabójstwo ekonomiczne dla gminy, a z czego cała infrastruktura, wyposażenie itd, no i oczywiście pozostałe 9 wiosek, które też chcą żeby u nich coś zrobić. Nie wiem czy takie miasta jak np Wrocław, Lubin, Bogatynia zdecydowały by się na tak kosztowną inwestycję - raczej nie. To chyba najgorsza decyzja jaka mogła się przydarzyć gminie od kilkudziesięciu lat i tylko szkoda, że chodzi o szkołę bo można to było sprawnie przeprowadzić dużo mniejszymi kosztami. A co do miejsca to w związku z tym że mieszkam w Podgórzynie pamiętam co było na tych gruntach dokładnie 20 lat temu w 1997r. Od restauracji po Cieplice było jedno jezioro, a więc nie ma pytania czy pojawi się tam woda tylko kiedy. 300 m dalej mamy gminne grunty (hektar)- suche
~Szok 13-07-2017 12:56
Głupota tak się zadłużać !
~Mieszkaniec 13-07-2017 14:08
Do tej kwoty należy dodać ponad 1 mln za zakup bezwartościowej działki pod budowę. Cała ta inwestycja obwiana jest mgłą, którą powinny rozwiać odpowiednie służby.
~ma ma 13-07-2017 14:10
Kto myśli o dzieciach?.... Tu chodzi tylko o własne interesy i biznesy. Szkoda ze pozwalamy na takie malwersacje.
~chwila 13-07-2017 14:21
Hmmm czy tej informacji nie należałoby połączyć z tą: http://www.jelonka.com/news,single,init,article,69736 ? A zwłaszcza z ostatnim jej zdaniem?
~Mieszkaniec 13-07-2017 14:22
Do tej kwoty należy dodać ponad 1 mln za zakup bezwartościowej działki pod budowę. Cała ta inwestycja obwiana jest mgłą, którą powinny rozwiać odpowiednie służby.
~mieszkaniec 13-07-2017 14:38
Do wymienionej kwoty należy dodać ponad 1mln za zakup bezwartościowej działki. Cała ta inwestycja jest owiana mgłą, którą rozwiać mogą jedynie odpowiednie służby. Poza tym jest już lipiec, a oświadczeń majątkowych wójta i urzędników na bip wciąż nie ma.
~Tajlandia 13-07-2017 15:15
Miejsce pod budowę szkoły było bliżej centrum na wysokości Śnieżki, ale jak ziemię miał kolega to trzeba było go kasą podratować co by inni zarobili tak ludzie mawiają w Podgórzynie. A obok szkoły koniecznie drugi budynek WOPR-u co by ratować te dzieci od powodzi. Jestem ciekaw kto daje pozwolenie na budowę budynków na terenach zalewowych i czy ubezpieczenie tego budynku to obejmie? Inny przykład to rondo przy Miłkowie i wyjazd na Sciegny, tam też ktoś za mostem buduje dom przy samej rzece, na okrągło to on będzie pływał. Jeszcze możecie to odwołać tą budowę puki budynku jeszcze nie ma i wybudować w innym dogodnym miejscu, Jestem ciekaw kto będzie dzieci do szkoły dowoził i czy gmina się do tego dołoży?
~II Grecja 13-07-2017 16:14
Zaczyna się budowanie na kredycik,powodzenia w spłacaniu.
~Boss 13-07-2017 16:18
Nie ma drugiego takiego kraju na świecie na każdej wiosce szkoła,ośrodek zdrowia ,urząd żaden system finansowy tego nie dźwignie w Niemczech dzieci dojeżdżają po 20-30 kilometrów i nie jest to problem a to najbogatszy kraj w UE ale cóż żyjemy w bananowej republice partyjnych kolesi gdzie nikt nie rozlicza z głupoty liczy się poklask i szansa na dożywotni stołek w samorządzie
~fabio 13-07-2017 16:43
Interesujące zdjęcia. Spychacz, płot i brama... A może tak wizualizacja architektoniczna przyszłego budynku szkoły? Jak wygląda płot i trawa to wiem. Ale jak będzie wyglądać ta szkoła (bez sali gimnastycznej)?
~jak 13-07-2017 18:47
Pada tu pytanie dlaczego szkoła jest budowana na gruntach rolnych w miejscu zalewowym. Odpowiedź jest prosta. Bo wójt Mirosław Kalata kupił grunt od kolegi rolnika. Każdy miał interes. Gmina potrzebowała szkoły, a rolnik pozbycia się gruntów. A że przy tym przepadła działka pod budowę szkoły wcześniej otrzymana nieodpłatnie staraniami poprzedniego wójta Anny Latto od AWR ( bo był warunek zabudowania jej w ciągu roku lub zwrot do AWR) to mieszkańcy gminy są jak widać bogaci i na taki gest ich stać. Jak udźwigną, przy budżecie rocznym budżecie ok. 23 mln, 20 mln na budowę szkoły, która będzie stała niewykorzystana (brak infrastruktury drogowej, wyposażenia itd), to przecież utrata działki od AWR to drobnostka.
~ 13-07-2017 18:47
Kredyr to żaden problem to normalna ekonomia. Nikt nie buduje za gotówkę nawet najbogatsi. Problem do lokalizacja, totalnie chybiona!
~jak 13-07-2017 18:49
Przy okazji. Dużo się dzieje w tej gminie, jak przepowiadali pracownicy zwalniani naprędce przez wójta Kalatę, bo nie pasowali do jego koncepcji „rządzenia”, a za swoje ostrzeżenia byli szykanowani i napiętnowani i wędrowali po prokuraturach i sądach. Wójt na http://www.jelonka.com/news,single,init,article,69736 chwali się zarobkiem ze sprzedaży 9 ha gruntów nad zbiornikiem Sosnówka i opowiada, że nie było innych ofert, tylko jedna jedyna od tego inwestora co już buduje nad zbiornikiem. Ano nie było, bo nie było właściwych ogłoszeń, więc nikt inny wiedzieć o sprzedaży nie mógł. A cena uzyskana ze sprzedaży, dużo, dużo poniżej wartości. Więc to kolejny cios finansowy dla gminy, nie zysk.
~2021 13-07-2017 19:45
Kolejna osoba potrącona w drodze do szkoły w Podgórzynie. Gęsta mgła i niedostosowanie prędkości do panujących warunków przyczyną tragedii.
~tiaaa... 13-07-2017 20:02
Co tydzień dawać na mszę i modlić się aby nie było oberwania chmury!!! Za Niemca, tam zaczynały się poldery zalewowe dla grobli w Cieplicach-Park zdrojowy. Dlatego nikt tam niczego nie budował a każda działka (ze swoimi numerami) była pielęgnowana aby niezarosła. No ale nadeszły czasy Boba-budowniczego, który nie pamięta jak w 1997 tamtędy woda RWAŁA!!! aż asfalt z ul.Żołnierskiej zdzierała i przestawiała rowy -to gratulacje. KTO ZA TO WSZYSTKO ZAPŁACI JAK SZKOŁĘ ZE STYROPIANU I BLACHY ZNIESIE do Wrzosówki???? Nie radzę budować tam domków jednorodzinnych!!! Po 2-gie) Droga do szkoły: największy ruch drogowy w kotlinie -krajowa 366 i Stawy Podgórzyńskie.
~Wystarczy poszukać 13-07-2017 21:35
Poniżej wstawiam link do mapy zagrożenia powodziowego raz na 10 lat, działka szkoły jest w prawym dolnym rogu. Pozdrawiam http://mapy.isok.gov.pl/pdf/M33044/M33044Ad3_ZP_10.pdf
~do wystarczy poszukać 13-07-2017 22:51
No to może trzeba znać się na topografii żeby szukać. To nie jest ten teren. Poza tym większość osób jednak dowozi dzieci do szkoły, także dobre skomunikowanie jest bardzo ważne. A tak w ogóle to najlepiej nic nie robić, po co dzieci mają się uczyć w nowoczesnej szkole, przecież wystarczą podpicować starą ruderę i już.
~boapl 14-07-2017 7:16
Co za d...l buduje szkołę w ten sposób aby dzieci musiały przejść całą miejscowość i na sam koniec iść 300 m wzdłóż bardzo ruchliwej drogi i ją jeszcze przekraczać. To się prosi o tragedię. Rozumiem że przed oddaniem do użytku szkoły wybudują chodniki, z drogą rowerową. Czy też to będzie wybudowane później?
~gery 14-07-2017 7:42
Ludzie skrzyknijcie się aby powstrzymać tę głupią inwestycje................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~o jaka piekna tragedia 14-07-2017 8:03
Tak-w tym przypadku trzebabylo nic nie robic, 21 "baniek" w kieszeni, czyli bez dlugow-naszych dlugow!!! Nie mury ucza dzieci tylko Kadra nauczycielska! co do tego ma rodzaj murow???(w nowej to nacpaja sie farb i lakierow). Nie trzeba odpicowywac starej szkoly, bo modernizacja byla przeprowadzana pare lat temu, tam byl problem z dachami, fakt: brak jest sali gimnastycznej, trzebabylo postawic sale powyzej biedronki-nie tak daleko od szkoly. Obawiam sie, ze jak rodzice beda zwozili dzieci z gory do dolu, to moze sie okazac, ze beda woleli zawiesc dziecko zaledwie 2km dalej do 15tki -oby nie!
~do: "wystarczy poszukać" 14-07-2017 8:30
nikt nie krytykuje tutaj pomysłu budowy szkoły bo to wynika z potrzeby i jest chyba oczywiste. Populizm w stylu: "czy mają uczyć się dalej w ruderze" jest więc bez sensu. Jak czytam, krytyka obejmuje najgorszą z możliwych lokalizację (teren zalewowy, oddalony od miejscowości, położony przy niebezpiecznym i ruchliwym skrzyżowaniu, wymagający dalszych inwestycji infrastrukturalnych) oraz masakryczne koszty - od niepotrzebnego kupna działki po budowę. A za wszystko zapłacimy MY !!! Dalej jestem w szoku kto na to pozwolił i czy radni byli w pełni świadomi konsekwencji.
~Ania B 14-07-2017 8:38
Kolejny d...lny pomysl pana wójta. Lokalizacja fatalna! Potrójne skrzyżowanie!!!! Inwestycja Kalatę przerośnie. Nie radziz głupim zielskiem w Milkowie, bo wyplewienie barszczu za drogie a za szkołę się bierze.
~krycha 14-07-2017 10:58
A co na to wszystko Odważny Wyborca Kazimierz P , czyżby było prawda to co mówia na wsi, że wójt go sowicie opłacał żeby tylko cicho siedział
~xyz 14-07-2017 11:17
Nie-jego to nie przerosnie, NAS to przerosnie!!!! on sobie wydrukuje Uchwale Rady Gminy i bedzie sie tlumaczyl przed RIO (lub za niego zrobi to Komisarz wskazany przez PRM) ze tak uchwalila Rada Gminy!!! a on jedynie wykonywal to co chcieli Radni!!! on jest czysty... radni "ugotowani" a my mamy problem na lata... Co wymyslili odnosnieze starej szkoly podstawowej??? Mieszkania socjalne, , dom weselny czy biura dla urzednikow gminy?
~Giwo 14-07-2017 11:35
Parę razy odnosiłem się do tego pomysłu. na łamach "jelonki" I powtórzę jeszcze raz - Gminy której nie stać na utrzymanie obecnej szkoły ( pieniądze na media, środki czystościowe i remonty bieżące) tym bardziej nie będzie stać na utrzymanie nowej, znacznie większej i bardziej kosztogennej ze względu na konieczne zgodne z dzisiejszymi wymogami instalacje. Tym bardziej że subwencja oświatowa jest pochodną ilości uczących się dzieci. A mamy i to się pogłębia - niż demograficzny.
~krycha 14-07-2017 12:50
Panowie Kalata i Szewczyk pokażcie wreszcie swoje oświadczenia majątkowe Chcemy wiedzieć ile zarabiacie za swoją "ciężką" prace.
~SPOKO BĘDZIE SZKOŁA 14-07-2017 13:22
Mirek nie pękaj psy zawsze szczekają, buduj szkołę, następną kadencję masz jak w banku. Można znaleźć tysiąc powodów żeby nic nie zrobić, żaden z poprzednich włodarzy nie podjął tego tematu sprawa ich przerosła.
~Zięć 14-07-2017 13:43
"następną kadencję masz jak w banku" - cała ta zabawa polega niestety właśnie na tym: propaganda, koniec inwestycji w listopadzie 2018 a więc tuż przed wyborami, szumne hasła o potrzebie budowy szkoły - krótko mówiąc ROZPOCZĘTA KAMPANIA WYBORCZA !!!. Smutne jest to, że niektórzy dają się jeszcze na to złapać. Prawdziwy gospodarz, któremu nie zależy jedynie na stołku przea...lizowałby modernizację starej szkoły i budowę hali sportowej z przedszkolem na gminnych działkach. Wszystko przy dofinansowaniu podobnym jak w tym przypadku (poniżej 50%) zamknęłoby się maksymalnie w 3-4 milionach i wszyscy byliby szczęśliwi. W obecnej sytuacji mamy ponad 20 milionów (w tym 15 mln gminnych), brak hali sportowej, a w dodatku koszmarną lokalizację (niebezpieczną z uwagi na skrzyżowanie i wodę). TRAGEDIA !
~Zięć 14-07-2017 13:53
aha, zapomniałem dodać, że te ponad 20 milionów to wyłącznie budowa szkoły, a gdzie wyposażenie, infrastruktura, połączenie komunikacyjne z Podgórzynem. O hali sportowej już nie mówię bo przecież nigdy nie powstanie ponieważ gmina zadłużyła się do 2038 roku na taką kasę, że można zapomnieć o następnych inwestycjach. Do tej pory włodarze Podgórzyna sprytnie podpinali się medialnie z inwestycjami pod Powiat, Województwo, prywaciarze (drogi, planowane rondo, apartamentowce, wyciągi itp), aby mieszkańcy myśleli, że to ich zasługa. W tym przypadku to akurat wyłącznie zasługa obecnych władz gminy. Jak to się mawia: ZŁOTY STRZAŁ, który niestety pogrąży gminę na długie lata. Tak naprawdę, szukałbym początku tej groteski w kupnie działki, bo jakoś wszyscy o tym zapominają.
~Giwo 14-07-2017 15:25
- Drogi Zieciu w pełni zgadzam się z Tobą. Ale czy Twój głos rozsądku cokolwiek zmieni ? Od lat uważam że zamiary powinny być mierzone na siły i możliwości. Z ogromnym zadłużeniem, kosztami spłat i kosztami eksploatacji ta gmina na pewno sobie nie poradzi. Pytanie co z tym dalej? Kolejne pytanie do szerszego grona tubylców. Czy ciągle jeszcze taka karygodna nieodpowiedzialność w podejmowaniu strategicznych dla całych obszarów decyzji będzie promowana brakiem stosownych kar dla decydentów ? Bycie na świeczniku jest zaszczytem, podejmowanie decyzji jest przywilejem, ale odpowiedzialność, realna odpowiedzialność jeżeli trzeba to przed sądem, a nie kara wykluczenia z partii lub pogrożenie palcem, musi za tym postępować nieuchronnie.
~do SPOKO BEDZIE SZKOLA 14-07-2017 16:20
28:1 Gdzie mamy stanąć z kwiatami i gratulacjami?
~ 14-07-2017 16:40
Bardzo dobrze że w końcu bedzie szkoła z prawdziwego zdarzenia !!Osobom którzy nie maja zielonego pojęcia na temat tej inwestycji niech sie lepiej nie wypowiadają !
~xxx 14-07-2017 17:06
Szkoła z prawdziwego zdarzenia na odludziu, w bajorze i bez sali gimnastycznej za 20 mln? Gratuluję
~Cieplik2 14-07-2017 17:59
Wybraliście sobie wójta ,to nie narzekajcie bo ujawniacie sami siebie ,maruderzy ,dla mnie to ganc- legal ja tam nie mieszkam,a płaczecie jak płaczki,było wcześniej działać,a nie biadolić.
~Cieplik2 14-07-2017 18:02
Mądrale i maruderzy,tylko to potrafią,gdzie byliście jak były konsultacje że społeczeñstwem gminy,wiem źle takie były.
~Nie lubię złodziei 14-07-2017 22:14
Do spoko będzie szkoła. Twój kolega Mirek kompletnie się nie zna na swojej pracy a został wybrany bo ludzie tam pracujący bali się o swoje stołki. I nie ważne ze gmina podupada że macie to wszystko w 4 literach, ale ludzie w gminie mieszkający mają was po dziurki w nosie. Może niech gmina pokaże swoje długi bo ukrywanie ich to przestępstwo a ludzie mieszkający w gminie powinni wiedzieć wszystko o tych długach ile ich jest i jaka jest sytuacja bo to ONI płaca za to wszystko a WY tam ludzie urzędujący narobiliście te długi. Więc się nie wymądrzaj swoimi wypowiedziami że WY tam wszyscy jesteście przyspawani do tych stołków. AMEN!!!.
~Do nie lubię złodzieji 15-07-2017 1:08
Przyjdź na sesję rady gminy spytaj wprost o te długi, masz takie prawo, śmiało zachęcam. Przypomnę Ci że każdy może przyjść i zadać wójtowi, radnym najbardziej durne pytanie jaki Ci wpadnie do twojego malutkiego móżdżku, po co wypisujesz brednie bezpodstawnie, nie poparte żadnymi faktami. Dobrej nocy, niech przyśni Ci się nowa szkoła.
~krycha 15-07-2017 9:18
Widać ze nie chodzisz na sesje bo gdybyś tam był to wiedziałbyś ze wójt olewa sesje i na nich nie bywa, wszak radni i tak podniosą łapki w górę, szkoda czasu przecież się nie sprzciwią bo to zona, córka lub ktoś z rodziny dostał w zamian robotę w gminie
~xxx 15-07-2017 18:35
Jaka jest sytuacja Gminy. Ano taka. Rozpasane inwestycje, a przy tym wydatki bieżące np. na 100.788,33 zł na wynagrodzenie za I półrocze 2015 tytułem doradztwa prawnego dot. podatku VAT, czyli 16.798 miesięcznie, dalej np. 30.750 zł wynagrodzenie kancelarii adwokackiej za I półrocze 2015, a za I półrocze 2016 już 36.900zł czyli 6.150 miesięcznie za godzinę lub dwie dyżuru. To dane z „informacji o przebiegu wykonania budżetu gminy Podgórzyn" za I półrocze 2015 i 2016. Dalej przegrane procesy o odszkodowania z byłymi pracownikami urzędu, plus odprawy to następne ze 100.000 zł.
~xxx 15-07-2017 18:36
Zadziwiony | 3 maja na Nj24 napisał „.....nie rozumiem dlaczego w postępowaniu przetargowym na sprzedaż działek gminnych przy zbiorniku Sosnowka Wójt Gminy Podgórzyn obniżył cenę z 7 na 4 miliony. Traci to przekrętem – gigantem. Tyle czasu - przy zamkniętym zbiornikucena się nie zmieniała, a teraz gdy pojawia zie szansa na otwarcie to calłkiem wbrew logice oddajemy grunty za f...r
~Uf 2-08-2017 20:25
Miejsce fatalne dla szkoly i przedszkola .Ruchliwa szosa i dzieci w szumie i spalinach.Ktos tu komus DOGODZIĹz ta działkà .Warto sprawdzic!!!!
~Ciekawski 20-10-2017 8:21
Ciekawe, kto nabędzie za symboliczną złotówkę budynek starej szkoły ??? Bo chyba tylko o to chodzi.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group