Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 9526
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Rozmowy w kawiarence europejskiej

Czwartek, 2 maja 2019, 11:03
Aktualizacja: Sobota, 4 maja 2019, 6:16
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Rozmowy w kawiarence europejskiej
Fot. Przemek Kaczałko
Wczoraj (1.05) przy okazji obchodów 15–lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, u zbiegu ulicy Pocztowej i 1 Maja zorganizowano "Kawiarenkę europejską", gdzie można było porozmawiać z takimi osobistościami, jak Rafał Fronia (himalaista), Jacek Wójcicki (artysta), czy z politykami kandydującymi do Parlamentu Europejskiego: Władysławem Kozakiewiczem, Jarosławem Dudą.

W trakcie rozmowy prowadzonej przez Krzysztofa Langera przybyli goście opowiadali, jak z ich perspektywy wejście Polski do Unii Europejskiej zmieniło ich życie.

15 lat temu wspinałem się w Tatrach, gdy było głosowanie za akcesem do Unii Europejskiej. Byłem tam z Jarkiem Mazurem, jeleniogórzaninem, którego już z nami nie ma. Pędziliśmy przez 8-9 godzin w trudnych warunkach do Jeleniej Góry, żeby zdążyć zagłosować. Teraz jadę w Tatry 6 godzin, bo mamy autostradę, miejsca odpoczynku. A jak chcemy powspinać się w Alpach, to wsiadamy w samochód i jedziemy gdzie chcemy. Jestem z tego dumny i nie wyobrażam sobie, żeby mogło być inaczej - wyznał Rafał Fronia.

Z kolei dla Władysława Kozakiewicza była to pierwsza wizyta w Jeleniej Górze.

Europa jest jedna. Polska jest w Europie i chcemy w niej być. Otwarte granice, równe prawa - o to się walczy. Jestem otwarty na świat. Jestem nauczycielem od 30 lat i wiem, czego chcą młodzi. Rosja, Chiny, Stany Zjednoczone to mocarstwa i dlatego powinniśmy wzmacniać Europę, żebyśmy mogli im dorównać i, aby było bezpieczniej - mówił Władysław Kozakiewicz, złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w skoku o tyczce (Moskwa, 1980), którego gest wobec gwiżdżących kibiców sowieckich zapisał się w historii sportu i Polski.

Twoja reakcja na artykuł?

10
71%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
4
29%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1173
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group