Niedziela, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 8812
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Rozmawiali o dziedzictwie niematerialnym

Poniedziałek, 8 listopada 2021, 10:12
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Rozmawiali o dziedzictwie niematerialnym
Fot. Przemek Kaczałko
W Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze odbyło się seminarium, które towarzyszy wystawie "Dawno, niedawno... dzisiaj". Tematem spotkania była ochrona dziedzictwa niematerialnego.

Po powitaniu gości przez dyrektorkę Muzeum Karkonoskiego - Julitę Zaprucką, o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturalnego w prawie międzynarodowym opowiadał Olgierd Jakubowski. Następnie Hanna Schreiber mówiła o doświadczeniach w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego od UNESCO po samorządy. Z kolei temat ochrony dziedzictwa tradycji w działaniach samorządowych instytucji kultury na Dolnym Śląsku omówił Henryk Dumin. Uczestnicy mieli też okazję zwiedzić wystawę, w ramach której odbyło się seminarium.

Niematerialne dziedzictwo kulturowe to dziedzictwo tradycji. To może być świętowanie, tradycje kulinarne, zwyczaje, obrzędy. Nawet wesele zawiera błogosławieństwo rodziców, zwyczajowe potrawy podawane podczas świąt - to tworzy naszą tożsamość - powiedział Henryk Dumin z Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. - Na Dolnym Śląsku mamy tradycje z całej przedwojennej Polski - podkreślił etnolog.
W kontekście globalizacji, która dotyka każdego z nas na co dzień, zadajemy sobie pytanie - gdzie jest moje miejsce w świecie, co stanowi o mojej tożsamości. To temat, który będzie powracał do nas z jeszcze większą siłą - powiedział Zbigniew Stańczyk, emerytowany pracownik Uniwersytetu Stanford w Kalifornii. - Wbrew pozorom Polacy zamieszkujący Dolny Śląsk i Amerykanie - mają ze sobą bardzo dużo wspólnego. W obu przypadkach przybyli skądś indziej i znaleźli się w środowisku, który nie jest do końca ich własny. Dolny Śląsk jest obszarem wielokulturowym i dobrze by było, gdyby ludzie mieli głębszą świadomość jak bardzo są inni od reszty Polaków - jak są bardziej otwarci, bardziej tolerancyjni, a jednocześnie zachowując własną tożsamość - dodał Z. Stańczyk.

Twoja reakcja na artykuł?

5
63%
Cieszy
2
25%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
13%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group