• Sobota, 7 grudnia 2019
  • Godz. 22:11
  • Imieniny: Ambrożego, Marcina, Teodora
  • Czytających: 6973
  • Zalogowanych: 10
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Rozmawiali o barierach w komunikacji miejskiej

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 18 maja 2017, 8:06
Aktualizacja: Piątek, 19 maja 2017, 6:42
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W siedzibie Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Jeleniej Górze odbyło się spotkanie władz spółki z osobami niepełnosprawnymi, a tematem rozmów były bariery, z jakimi spotykają się szczególnie inwalidzi wzroku i słuchu.

To nasza kolejna próba praktycznego sprawdzenia, jak służby miejskie są przystosowane dla osób niepełnosprawnych i seniorów – powiedział Stanisław Schubert, prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.

Najczęściej powtarzanym przez niepełnosprawnych problemem było to, że kierowcy często nie podjeżdżają do krawężnika na przystanku, co utrudnia wsiadanie i wysiadanie osobom starszym. Była też mowa o komunikatach głosowych wewnątrz autobusu, które zdaniem pasażerów są niekiedy wyciszane.

- Z podjeżdżaniem do krawężnika mogę to wytłumaczyć tak, że nie zawsze jest to możliwe, bo zatoki są dosyć krótkie, a autobusy długie i jak ktoś na przystanku stoi blisko krawężnika (szczególnie młodzież) to muszę podjechać nieco dalej, żeby nie uderzyć oczekującego lustrem czy prawą stroną autobusu – tłumaczy Tadeusz Rabów, kierowca MZK. - Ze swojej strony zawsze jestem uczynny dla niepełnosprawnych, ale mogę mówić za siebie – dodał kierowca autobusu, który podkreśla, że żaden z prowadzących pojazd komunikacji miejskiej nie ma możliwości ściszania komunikatów, więc to nie od nich zależy.

Wiele problemów, które zgłaszali niepełnosprawni nie są zależne od MZK, bowiem przystankami i rozkładami jazdy zajmuje się odpowiedni wydział Urzędu Miasta, ale takie spotkanie było okazją, aby zainteresowani dowiedzieli się, że nie wszystkie problemy generuje sama spółka i jej pracownicy.

Na zakończenie spotkania niepełnosprawni poprosili jednego z kierowców, żeby za pomocą ciemnych okularów i białej laski wczuł się w rolę niewidomego, przechodząc przez „tor przeszkód”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~ 18-05-2017 8:29
Dla pełnosprawnych też są bariery, zaporowe ceny, nie pasujący do niczego rozkład jazdy, no i ten autobus na Spółdzielczą czyli tylko 1 zwiedzający całe miasto zamiast kilku z różnych miejsc to olbrzymie przegięcie
~mieszkaniec 18-05-2017 8:29
Dobre rozwiązanie wprowadzono na ul.Wyczółkowskiego -nie ma zatoki jest podwyższony krawężnik .Wysiada się wygodnie kierowcy mają lepszy podjazd ,więcej takich przystanków peronowych
~mieszkaniec 18-05-2017 8:41
Dobre rozwiązanie wprowadzono na ul.Wyczółkowskiego -nie ma zatoki jest podwyższony krawężnik .Wysiada się wygodnie kierowcy mają lepszy podjazd ,więcej takich przystanków peronowych
~JanuszJG 18-05-2017 9:10
Niech coś UM Jelenia Góra zrobi z rozkładem linii nr 7 w niedzielę oraz święta, bo obecnie jeździ jeden autobus na godzinę, a przed wprowadzeniem zmian jeździły dwa na godzinę.
~zgred 18-05-2017 12:06
jeszcze czego Janusz zrób prawo jazdy i przyjdź do nas będziesz jeździł w niedziele aż koszula przyklei ci się do grzbietu -brakuje ludzi nikt już nie chce w tej firmie robić nie mylić pracować
~Pińcet plus 18-05-2017 13:23
Janusz masz jeszcze inne linie,po co tyle 7 w niedziele.
~Oby 18-05-2017 15:13
nie było w JG z tymi peronowymi przystankami tak, jak jest w Wałbrzychu na Piaskowej Górze- jest taki jeden pikny, ale panowie kierowcy tak tam stają,że niewidomi ,niedowidzący, starsze osoby i matki z wózkami mają za swoje. , zwłaszcz w zimie.
~kaleka fizyczny 18-05-2017 15:19
Wreszcie kaleki o kalekach prawią. Niezły biznes, dla pozostałych tylko bariery
~gluś 18-05-2017 19:20
szkoda, że przy takiej okazji MZK nie pokusiło się by zaprosić przedstawicieli innych organizacji osób z niepełnosprawnością i seniorów, które w Mieście działają od dziesiątków lat i liczą po kilkaset osób, mają swoje spostrzeżenia a nawet gotowe rozwiązania
~Obserwator II 18-05-2017 21:23
Niestety, była to grupa wsparcia prezesa SS, żadana reprezentacja ON i osób starszych. A prezes SS nie jeździ autobusami, skąd więc wysłuchuje sie jego opinii. Chyba, że przyszedł po upominek w torbie! Wstyd!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group