Sobota, 13 lipca
Imieniny: Małgorzaty, Henryka
Czytających: 6259
Zalogowanych: 34
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Rowerowy raj przy dawnym odstojniku

Poniedziałek, 14 lutego 2011, 8:06
Aktualizacja: Wtorek, 15 lutego 2011, 8:08
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Rowerowy raj przy dawnym odstojniku
Fot. Archiwum
Do końca lutego ma się pojawić pełna inwentaryzacja dróg rowerowych w Jeleniej Górze, z którą będą mogli się zapoznać jeleniogórscy cykliści i mieszkańcy. Miasto wystąpiło również o środki na budowę nowych ścieżek rowerowych w okolicach Osiedla Czarne i stawu zwanego Balatonem. Nad wszystkimi sprawami dróg rowerowych ma natomiast czuwać odpowiedni wydział.

Od lat nie przeprowadzano kompleksowego podsumowania ilości i jakości dróg rowerowych w mieście. Stąd decyzja inwentaryzacji ścieżek, która ma być gotowa z końcem miesiąca. Prezydent Jeleniej Góry planuje również powołać odpowiedni wydział, który zajmie się rozwojem turystyki rowerowej w Jeleniej Górze. Ma on działać w ścisłej współpracy z cyklistami.

W ostatnim czasie pojawiła się natomiast możliwość pozyskania dodatkowych funduszy europejskich na rekreacyjno-turystyczne zagospodarowanie zdegradowanych terenów poprzemysłowych położonych na styku dwóch gmin. Urząd Miasta w Jeleniej Górze znalazł taki teren: to dawne, zrekultywowane odstojniki naprzeciwko stawu zwanego Balatonem, który leży w gminie Pogórzyn. W porozumieniu z tą gminą nasze miasto już złożyło wniosek na dofinansowanie pomysłu. Szacowany koszt: około 300 tys. zł.

– Był tam odstojnik Celwiskozy i przez wiele lat miasto tłoczyło tam także odpady komunalne. Kilka lat temu teren został poddany odbudowie biologicznej. Monitorowany jest tam stan zanieczyszczenia. Dotychczas nie został jednak zagospodarowany i dalszym ciągu potrzebna jest jego rewitalizacja – mówi Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

Projekt zagospodarowania ma obejmować rozbudowę dróg rowerowych połączonych z już istniejącymi, lub powstającymi odcinkami ścieżek. Ponadto ma się tu pojawić konstrukcja ziemna do uprawiania ekstremalnej jazdy na rowerach.
– To nie będzie droga zawieszona w próżni. Kiedy powstanie obwodnica południowa wpięta w ul. Sudecką z biegnącymi obok niej dwiema ścieżkami rowerowymi, cykliści będą mieli możliwość jazdy istniejącą asfaltową drogą rowerową w kierunku Łomnicy, lub przekroczenia ulicy Sudeckiej i jazdy przez Osiedle Czarne w kierunku odstojnika obok Balatonu.

Następnie chcemy tę drogę puścić terenami osiedla centralnego tak, by łączyła się ona w rejonie ulicy Cinciały z ulicą Wolności, dokładnie na wprost wjazdu w ul. Nadbrzeżną, która była dostosowywana do jazdy rowerowej. Do realizacji tego projektu zaprosiliśmy młodych ludzi z firmy Bike Action. W rejonie dawnego odstojnika Celwiskozy, chcemy przy ich udziale wybudować rekreacyjne centrum dla młodych ludzi, którzy chcieliby się uczyć jeździć i skakać na rowerach.
Konstrukcja i jej wysokość będzie całkowicie bezpieczna: będzie wykonana nie z betonu czy metalu, ale z ziemi – mówi Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

Planowane drogi rowerowe mają mieć nawierzchnię szutrową. Realizacja tego projektu potrwa około 12 miesięcy. Nie wiadomo jednak, jak długo trzeba będzie czekać na rozpatrzenie wniosku i dofinansowanie tego zadania.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Co wolisz: kawę, herbatę czy wodę?

Oddanych
głosów
636
Kawa
39%
Herbata
22%
Woda
30%
Inny napój (np. sok, cola, mleko)
9%
 
Głos ulicy
Lotto – dwa zeta do przodu
 
Warto wiedzieć
Co zostało nam z chłopów pańszczyźnianych?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Aktualności
Kryształowy weekend w Piechowicach – przeżyjmy to jeszcze raz
 
Aktualności
Magiczny poranek w Kotlinie
 
Aktualności
Ulewa w Jeleniej Górze
 
Aktualności
Fajfy Cieplickie – potańczyli przed deszczem
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group