Piątek, 27 maja
Imieniny: Jana, Juliusza
Czytających: 7971
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Rowerem (przez Sudety) po Polsce

Niedziela, 12 lipca 2015, 7:33
Aktualizacja: 9:09
Autor: Marek Dąbrowski
Polska: Rowerem (przez Sudety) po Polsce
Fot. Archiwum Mactronic
Ruszyła Rowerowa Wyprawa Dookoła Polski Remigiusza Küblera. Młody podróżnik i jego towarzysze odwiedzą m.in. Zamek Książąt Głogowskich, Szklarską Porębę i Karpacz. Stamtąd pojadą dalej, by pokonać dystans zbliżony do tegorocznego Tour de France.

Rowerowa podróż przez najsłynniejsze regiony kraju rozpoczęła się 8 lipca i potrwa do 8 sierpnia. W tym czasie pięciu uczestników Rowerowej Wyprawy Dookoła Polski przejedzie ponad 3 tysiące kilometrów, zwiedzi setki miejscowości i sprawdzi maksimum swoich możliwości.

- Czeka nas dystans zbliżony do tegorocznego Tour de France. To spore wyzwanie, jednak mamy bardzo dobrą motywację, wiele treningów za sobą i żadnej presji – mówi Remigiusz Kübler, organizator Rowerowej Wyprawy Dookoła Polski.

Niezwykły rajd rozpoczął się w Kostrzynie nad Odrą. Stamtąd kieruje się na południe, by wejść w pierwszy, górski etap wyprawy. – Jestem bardzo ciekaw atrakcji Dolnego Śląska. Odwiedzę Szklarską Porębę i słynny Karpacz. Karkonosze są jednym z najurokliwszych obszarów Polski – mówi Remigiusz Kübler. – Wraz z towarzyszami zwiedzę też Zamek Książąt Głogowskich, który imponuje historią i rozmiarami.

Górski etap przetnie województwa dolnośląskie, opolskie i śląskie, a zakończy się w Zakopanem. – Jazda w obszarze górskim jest częściowo nieprzewidywalna, dlatego podczas pierwszego etapu przygotowanie sprzętowe i fizyczne powinno być wyjątkowo staranne – mówi Remigiusz Kübler. – Przed startem postanowiłem wymienić cały napęd w rowerze, zamontowałem nową kierownicę. W drogę wezmę też dętki, łaty i kleje. Podróżnik zadbał również o komfort jazdy nocą i bezpieczeństwo na drogach – bardziej i mniej ruchliwych.

– Wspólnie dobraliśmy lampki, które są w miarę lekkie, generują mocne światło, zapewniają dostateczny czas pracy oraz odporność na wodę i kurz – mówi Cyprian Lemiech, ekspert ds. oświetlenia przenośnego w firmie Mactronic. – Ważne jest też taki sposób generowania światła, by rowerzysta wyraźnie widział drogę i sam był na niej widoczny.

Kolejnym etapem wyprawy będzie odcinek Zakopane-Terespol, który przebiegnie wzdłuż wschodniej granicy kraju. – Mam nadzieję skorzystać ze słynnej wschodniej gościnności. Na rower zabieram pięciokilowy namiot, a cały bagaż będzie ważył około 30 kilogramów. Pakuję tylko to, co niezbędne, a o miejsce na nocleg w ogródku dla całej ekipy popytam mieszkańców odwiedzanych miejscowości – mówi Remigiusz Kübler.

Trzecim i przedostatnim etapem podróży będzie jazda w kierunku Władysławowa. Podróż wzdłuż Wybrzeża była już tematem poprzedniej wyprawy Remigiusza Küblera, czyli Projektu Prometeusz. Podróżnik ma więc doświadczenie na szlakach i szosach nadmorskich województw.

Remigiusz Kübler rowerową przygodę zaczął 7 lat temu, kiedy wraz z ojcem zwiedził na dwóch kółkach Kaszuby i okolice. Potem przyszedł czas na Karkonosze, Tatry, Wybrzeże, a w końcu zagraniczne rajdy po Bawarii i Bornholmie. - Od pierwszego kontaktu z turystyką rowerową urzekł mnie jej unikalny charakter. Szansa zobaczenia rzeczy nieosiągalnych zza samochodowej szyby lub ściany kolejowego wagonu
– wspomina.

Aktualne informacje na temat Rowerowej Wyprawy Dookoła Polski można śledzić na www.dookolapolski.cba.pl oraz na profilu facebookowym facebook.com/rowerpolska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group