Sobota, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 2014
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rowerami tam, gdzie jeździły tramwaje

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 5 lutego 2009, 8:57
Aktualizacja: Poniedziałek, 2 marca 2009, 16:17
Autor: TEJO
Fot. TEJO
29 kwietnia 1969 roku ulicami Jeleniej Góry i Cieplic przejechał ostatni kursowy tramwaj. Zbliżającą się 40. rocznicę tego wydarzenia chcą upamiętnić jeleniogórscy cykliści oraz portal i tygodnik Jelonka.com.

Izersko-Karkonoskie Towarzystwo Kolarskie już myśli o zorganizowaniu Rodzinnego Rajdu Rowerowego. – Ma się on odbyć 1 maja na trasie: dworzec główny PKP w Jeleniej Górze – Sobieszów pętla. Tamtędy przebiegała linia tramwajowa – zapowiada Zbigniew Leszek, szef IKTK. – Szczegóły imprezy podamy w kwietniu – dodaje.

Patronat nad tą niewesołą rocznicą obejmuje portal i tygodnik Jelonka.com. Do dziś wielu jeleniogórzan uważa, że decyzja o likwidacji komunikacji tramwajowej była błędem nie do naprawienia. 29 kwietnia ulicami Jeleniej Góry i Cieplic przejechał ostatni tramwaj. Trzy dni później jeden z wagonów pojawił się w pochodzie pierwszomajowym. Jeszcze do listopada torowiskiem jeździły wozy towarowe, których załogi zajmowały się demontażem linii.

Na naszym portalu ogłosimy wkrótce konkurs fotograficzny oraz inne wydarzenia związane z przypomnieniem mieszkańcom historii powstania linii tramwajowej, jej codzienności aż do chwili likwidacji. Dlatego już dziś prosimy naszych Czytelników, którzy pamiętają tramwaje, o listy, wspomnienia, świadectwa. Może w Państwa domowych archiwach zachowały się zdjęcia, które uwieczniły w kadrze tramwaj? Skontaktujcie się z nami – redakcja@jelonka.com Żadnego sygnału nie zostawimy bez odpowiedzi.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (55) Dodaj komentarz

~EM 5-02-2009 9:12
A dlaczego nie pod skałkę w Podgórzynie, też trasa piękna.
~Spity Gonzales 5-02-2009 9:37
29 kwietnia '69 roku razem z kilkoma kumplami poszliśmy na wagary i cały dzień jeździliśmy tramwajem , aż do obrzydu. W tym dniu można było jeździć za darmo.
rymcycymcy 5-02-2009 10:02
Ja też wtedy wziąłem moje wnuki na przejażdżkę tramwajową, pamiętam dokładnie ! ;)
~Spity Gonzales 5-02-2009 10:12
Cymcyrymcy. Z zaświatów nadajesz ? Jeżeli żyjesz , to nie możesz pamiętać . Skleroza na pewno zrobiła swoje. Ja jeszcze pamiętam bo uczęszczałem wtedy do siódmej klasy S.P nr 3.
~Ryba. 5-02-2009 10:20
A moj wnuk prowdzil ten tramwaj;)
~Ktos 5-02-2009 10:30
1 Maja to jest maraton MTB w Karpaczu wiec frekwencja na tym przejezdzie trasa tramwajowa nie bedzie taka jak moglaby byc w innym terminie zapewne.
~ziggy 5-02-2009 11:01
wielka mi atrakcja... Tramwaj...
~Ciepliczanka Basia 5-02-2009 12:08
A ja pamiętam tramwaje słabo, mieszkałam przy ul. Mireckiego i najbardziej utkwił mi w pamięci hałas, jaki powodował przejazd tramwaju. Do dziś nie wiem, czy lepszy hałas czy spaliny. Podobno drgania szkodziły złożom wody mineralnej. Pętla przy Koronie też na mnie robiła wrażenie. Na przejażdżkę rowerową wybiorę się na 100 %. Popieram.
~dziwiszowianin 5-02-2009 13:33
Nie rozumie tego! Najlepszym sposobem uczczenia będzie wznowienie takich linni!!!! a nie świętowanie upadku....bez sensu..
~bolniak 5-02-2009 15:12
dobryyy pomysl;) z tym rajdem jestem zaaaa!!!!!!!
~Zbigniew Leszek 5-02-2009 17:03
Ta majowa impreza to nie Maraton Rowerowy - tylko RODZINNY RAJD ROWEROWY – Zasada prosta - spotykamy się w umówionym miejscu i spokojnie bez pośpiechu przy okazji zaliczając poszczególne punkty po drodze - dojeżdżamy do celu. Tam planujemy wspólną zabawę. Ta majowa impreza jest to początek Rodzinnych Rajdów Rowerowych – Tymi imprezami pragniemy zachęcić mieszkańców naszego miasta i nie tylko do aktywniejszego spędzania czasu - przede wszystkim RODZINNEGO. Planujemy jeszcze w tym roku zorganizować – rajd ,,Doliną Kamiennej,, do Piechowic - ,,Doliną Łomnicy,, do Karpacza - ,,Doliną Wrzosówki,, do Podgórzyna,. Zapraszam do zaglądania na naszą internetową stronę http://jg-kk.blog.onet.pl - Szukamy osób i instytucje do pomocy przy organizowaniu tych rajdów. Robimy to całkowicie społecznie i każda para rąk może się przydać. Z kolarskim pozdrowieniem Zbigniew Leszek
~zuo 5-02-2009 17:31
Super inicjatywa! Jak będzie pogoda - też chętnie pojadę :)
~Konduktor 5-02-2009 17:46
Miasto bez tramwajów to miasto bez duszy.
~ago od kosmosu 5-02-2009 18:01
do ~rymcycymcy. Piszesz w imieniu swojego Dziadka z zaświatów? Bo to chyba Ty byłeś wtedy jednym z tych wnuków!:-)
~erg 5-02-2009 18:50
Ciekawe,czy dałoby się na nowo położyc torowiska i przywrócić komunikację tramwajową? Codziennie rano budził mnie pierwszy tramwaj,gdzieś koło piątej.Mieszkałam bliziuko mijanki na 1-go Maja.Nie trzeba było zergarka:))).Potem po drewnianych schodach schodziły sąsiadki na ranną zmianę do "Odzieżówki"/potem Confex/.Nie dało się zaspać ...
~ago od kosmosu 5-02-2009 19:07
Tramwaj to duża atrakcja i bardzo dobry środek lokomocji, bo nie zanieczyszcza powietrza. Jak się je ma we własnym mieście na co dzień to się tego nie docenia.
~kp 5-02-2009 20:21
niewątpliwa atrakcja
~zuo 5-02-2009 20:25
Na tramwaj to już raczej nie ma szans, ale jeśli by tak naprawdę komuś zależało na ekologii, to warto by propagować trolejbusy! Odpada problem utrzymania torowiska, nie wykolei się, nie ma smrodu ropniaków i hałasu. Przynajmniej na głównych liniach - 6,7,9.
~Rally79S. 5-02-2009 20:27
Piszę się na to z radością... i z przyjaciółmi:) To będzie wielka przyjemność, bo uwielbiam "rowerowanie" W rowerowych nogach mam około 60 tys. km. i ciągle mi mało... nigdy nie będzie mało:))) Pozdrawiam "Roweromaniaków:)"
~TOMWOJ 5-02-2009 20:59
Czas siegnąć po kasę do UNII niech daje na rozbudowę linii tramwajowej w Mieście Jelenia Góra plus kotlina Jeleniogórska.. Ot taki tramwaj co by jeżdził po mieście jak i do Kowar Karpacza Piechowic ot i po torach kolejowych też by mógł jeżdzić!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Za komuny w innych miastach dla przykładu Bielsko Biała postanowiono wybudować nową linię tramwajową lecz miasto nie miało na to kasy.. I znalazł się sposób by stal na tory i słupy ściągnąć z huty a samą budowę pomagali mieszkancy miasta i jak można to można a teraz to nas Polaków ogarneło lenistwo........ I liczymy na gotowe
~Coctail 5-02-2009 22:59
Do Tomwoj... kolego, czy ty pisałeś to po pijaku??? :/
ebee 5-02-2009 23:09
Dwoma rękami podpisuję się pod tym ,co napisał dziwiszanin. Likwidacja trawajów w jeleniej Górze, był jednym z głupszych pomysłów ówczesnych władz. Szkoda, ze dziś, kiedy tyle mówi sie o ekologii, nikt nawet nie myśli o wznowieniu komunikacji tramwajowej. Tramwaje, to idealny środek komunikacji, dla tego długiego miasta. Tramwaj na odcinku od centrum do Sobieszowa, czy Podgórzyna, byłby bardzo wskazany.
~KDR 6-02-2009 1:00
Tak ebee. Tak samo głupim, jakim byłaby dziś likwidacja lokalnych linii kolejowych. Czemu nie pietnujemy tych, którzy stali za tymi decyzjami? Tak personalnie!!! Niech obecni włodarze czują, że za dzisiejsze, błędne decyzje spotka ich ostracyzm. Świadomość, że za kilkanaście lat szlakiem dzisiejszych zniszczeń przejedzie, niczym kondukt żałobny, grupa lokalnych patriotów mi nie wystarcza... Rafał Gersten p.s. Pozdrawiam Cię Leszek. Cenna inicjatywa! Choć wolę przeciwdziałać niż upamiętniać chętnie wezmę udział w przejeździe. ;D -------------------------------------------------------------------------------------------------- "Nie jest miarą zdrowia, być dobrze przystosowanym do bardzo chorego społeczeństwa".
~exxon 6-02-2009 15:22
jestem za i pojade
~dude 6-02-2009 17:18
Czy ktoś mógłby w miarę szczegółowo napisać jak biegła trasa do Podgórzyna? Gdzie była końcowa pętla? pod skałką? Toż to chyba za mocny kąt pod góre dla tramwaju..
~do ~dude 6-02-2009 19:19
wcale nie taki mocny, o czym świadczy chociażby fakt, że tuż przed wybuchem wojny całkiem realne były plany przedłużenia linii tramwajowej do Borowic (po przeciwnym w stosunku do szosu brzegu rzeki) i dalej trasą obecnej Drogi sudeckiej do doliny Czerwieni, aż pod Przełęcz Karkonoską. A chyba nie musze pisać, ze tam jest dużo stromiej...
~Spity Gonzales 6-02-2009 19:36
"dude" Tramwaj do Podgórzyna jechał od Korony przez Pl. Piastowski . Za placem skręcał w lewo w ul 22-lipca9 Cervi". Następnie jechał wzdłuż parku do osiedla fampowskiego. Za osiedlem drogą do Podgórzyna obok stawów i kończył bieg na pętli pod skałką. Skrzypiał na zakrętach jak diabli ale frajda z jazdy niesamowita.Pojedź do Liberca i Jablonca , to zobaczysz jakie tam są podjazdy i tramwaj daje radę.
diablica 6-02-2009 23:09
tu zupełnie zgadzam się z ebee i KDR! mogliby zainwestować wreszcie w coś bardziej pożytecznego dla mieszkańców Jeleniej Góry i okolic
rymcycymcy 6-02-2009 23:20
Ale wlasciwie to co ma rower do tramwaja ? ...dzwonek ? ;)
~ago od kosmosu 7-02-2009 8:56
do rymcycymcy. Ekologia, Misiu, ekologia! Żaden z nich nie emituje spalin do atmosfery.
~do ~ago od kosmosu 7-02-2009 9:07
Nie ekologia,tylko prędkość, Żabko, prędkość! Żaden z nich nie porusza sie szybciej niż 20km/h
~anty atrapa 7-02-2009 15:49
Wy tu o jakiś rowerach a ja sie zastanawiam kiedy nasza Policja zrobi nalot na klub Atrapa i jego ochroniarzy sorry tzn szatniarzy i pozamyka tą bande cwaniaczków za sprzedaz narkotyków !! Kiedys jakies dziecko przedawkuje i będziecie szukać winnego
~ago od kosmosu 8-02-2009 7:47
do ~anty atrapa. Zgłoś to na Policję i nie posyłaj tam dzieci. Bo jak tak piszesz wszem i wobec, to tylko ich ostrzegasz, jeżeli faktycznie to czynią (nie wiem czy tak jest, bo nie chodzę do Atrapy). A najlepiej wybierz się z rodziną na ten przejazd, o którym mowa w artykule.
~Kopniaki dla durnia który zlikwidował tramwaje 8-02-2009 13:01
Zamiast tramwajów mamy teraz zakorkowane samochodami miasto. Mamy smród spalin i niezdrowe powietrze. k...nów od modernizacji przez likwidację nigdy nie brakowało. Najłatwiej cos spieprzyć. Nieraz pragnąłem kopnąć w tyłek tego, co zlikwidował tramwaje. Tylko kogo? Tramwaje mają szansę odżyć, ale najpierw należałoby wybrać trasy / a to najłatwiejsze/, poszerzyć drogi i szukać pieniędzy. Pieniądze na pewno by sie znalazły w UE.
misiekjg(konto usuniete) 9-02-2009 17:15
Jeśli wspominamy jeleniogórskie tramwaje, to trzeba też przypomnieć wierszyk dla dzieci, Czesława Janczarskiego (1911-1971) i propagować go w jeleniogórskich przedszkolach, w ramach nauki patriotyzmu do naszej „małej Ojczyzny”: W Jeleniej Górze. W Jeleniej Górze nie ma jeleni ani na wiosnę, ani w jesieni. Jelenia Góra to duże miasto Domy przy domach stoją tu ciasno. DZWONIĄ TRAMWAJE, aut jest tu wiele. Pewnie się miasta przestraszył jeleń! Mieszkał tu kiedyś – dawne to czasy – kiedy na górze szumiały lasy. Kiedy tu jeszcze nie było miasta, gdy grały rogi drużyny Piasta. Jest za to tutaj, nie wiem czy wiecie, muzeum, chyba jedyne w świecie. A w tym muzeum – barwne motyle. Ani byś myślał, że jest ich tyle! Lśnią piękne skrzydła w szafach, w gablotach, pełno tu srebra, czerwieni, złota. Motyle z lasu, z łąk nad ruczajem i pewnie także motyle z bajek. Od tych motyli w oczach się mieni. Nie żal, że tutaj nie ma jeleni!
~POl 10-02-2009 10:13
To był wielki błąd nie do naprawienia ,likwidacja sieci tramwajowej !!!!!!
~Zbigniew 10-02-2009 11:44
nie znałem tego wiersza - naprawdę wspaniały
~dżony 11-02-2009 17:03
Ktoś coś tu pisał o ekologii. Tramwaje ekologiczne to tramwaje konne. Pozostaje po nich tylko nawóz :) A tak na serio to tramwaje byłyby ekologiczne, gdyby prąd je zasilający był produkowany przez np. elektrownię jądrową - a nie przez elektrownie węglową. Więc z szastaniem ekologią radzę uważać i najpierw zastanowić się jak one są zasilane.
~ 11-02-2009 19:55
do ~Dżony. Czy wg Ciebie autobusy i samochody są bardziej ekologiczne od tramwajów?
~do dżony 12-02-2009 9:11
Tramwaje jeleniogórskie na samym początku były jako jedyne w obecnych granicach Polski zasilane gazem,Potem były elektryczne,zasilane z elektrowni tramwajowej.Jednak po wybudowaniu zbiornika pilchowickiego prąd tani i ekologiczny powstawał w elektrowni wodnej!Dolny Śląsk przed wojną czerpał sporo prądu z elektrowni wodnych.A w temacie elektrowni atomowych-może i są ekologiczne tak samo jak pojazdy na gaz?Droga budowa i obecnie bezmyślna lokalizacja ,bez uwzględnienia nowych perspektyw na dodatkową korzyść ze współpracy takiej elektrowni z konwencjonalną-węglową.
~do dżony 12-02-2009 9:22
A drugi temat to sprawność napędu-podczas hamowania tylko trolejbus i tramwaj potrafią produkować prąd zamiast wytwarzać ciepło podwyższając średnią temperaturę....a w elektrowni to samo paliwo spalisz lepiej niż w samochodzie ,który w korku ciągle spala paliwo nie jadąc !W tramwaju nie zużywasz wtedy prądu!
~do dżony 12-02-2009 9:49
A drugi temat to sprawność napędu-podczas hamowania tylko trolejbus i tramwaj potrafią produkować prąd zamiast wytwarzać ciepło podwyższając średnią temperaturę....a w elektrowni to samo paliwo spalisz lepiej niż w samochodzie ,który w korku ciągle spala paliwo nie jadąc !W tramwaju nie zużywasz wtedy prądu!
~maniak 17-02-2009 1:30
Parodia. Ja osobiście wybiorę maraton w Karpaczu (01.05). Zmieńcie termin, bo z pewnością będzie mało ludzi na tym Rajdzie..
~Zbigniew Leszek 17-02-2009 15:11
do maniak - przeczytaj dokładnie moją informacje trochę wyżej. Ale nic nie stoi na przeszkodzie abyś uczestniczył w następnych edycjach na które serdecznie zapraszam - pozdrowienia Zbigniew.
rymcycymcy 21-02-2009 0:15
No to może zróbmy tutaj pierwsze w Europie tramwaje jądrowe ?! ;)
~ago od kosmosu 21-02-2009 8:26
do rymcycymcy. " jądrowe"? To wejdź do środka i ... pomyśl. Chyba napędzane energią jądrową...
ADA10 21-02-2009 9:33
JA CHCE TRAMWAJE W JG!!!!!!!!!! :((((((((((((
~TomJG 21-02-2009 15:43
TRAMWAJE NA TAAK!!!!!!!!!!!!!!!!!!! TRAMWAJ TO EKOLOGIA!!!!! TRAMWAJ TO KOMFORT!!!!!!!! TRAMWAJ TO WyGODA!!!!!!!!!!!!!!! JELENIA GÓRA U STÓP KARKONOSZy AŻ SIĘ PROSI O EKOLOGICZNy ŚRODEK TRANSPORTU JAKI JEST TRAMWAJ.
~ago od kosmosu 21-02-2009 21:52
Też chciałabym, aby po Jeleniej Górze jeździły tramwaje. Albo chociaż trolejbusy.
~ander 24-02-2009 11:17
a czy normalnie nie można przejechać się na rowerze bez żadnej takiej pompy po prostu wsiadasz na rower i jedziesz gdzie chcesz ja tak robię
~Zatrute dzieci 24-02-2009 15:08
Wielkim problemem może stać sie dla naszego miasta ołów ze spalin samochodowych. Metale ciężkie niszczą zdrowie młodego pokolenia. W Legnicy prowadzi się badania dzieci na obecność metali ciężkich w ich organizmach. Metali, które wprowadzają do powietrza spaliny samochodowe a nie huta miedzi. Wyniki są bardzo złe. W Legnicy, podobnie jak w Jeleniej Górze zlikwidowano tramwaje. Na skutki tej idiotycznej decyzji trzeba było poczekać trochę czasu. Skutki są zatrważające.
~szofer 24-02-2009 19:22
Po raz pierwszy przyjechałem do Jelonki ponad 51 lat temu jako kolonista. Po wyjściu z dworca kolejowego całą grupę kolonistów załadowano do specjalnie podstawionego tramwaju którym to przewieziono nas do Podgórzyna. Pochodzę z miasta w którym nie było tramwajów,to był mój pierwszy kontakt z tym środkiem lokomocji,oczami i wyobraźnią dziecka czułem się jakbym był w wielkim mieście,dla takiego malca było to duże przeżycie. Jako kolonista byłem w Jelonce jeszcze wiele razy,jakież było moje zdumienie gdy linię tramwajową skrócono do Korony,a później zlikwidowano.W moich oczach i moim odczuciu to miasto zostało okaleczone i okradzione ze swojej atrakcyjności. Pozdrawiam.
~Olsztyn już zrozumiał 25-02-2009 8:35
Olsztyn przygotowuje się do odtworzenia linii tramwajowych. Tamtejsi włodarze wreszcie zrozumieli, że dla mieszkańców ważna jest sprawna i szybka komunikacja, zmniejszenie ruchu samochodowego, poprawa stanu zdrowia mieszkańców. Obecnie, przy planowanej budowie obwodnicy, jest szansa spokojnego, bezkolizyjnego odtworzenia komunikacji tramwajowej w Jeleniej Górze. Rozumiem, że tramwaje w naszym mieście to temat przerastający wyobrażenia naszych radnych. A może którys z nich pokusi się chociaz o zabranie głosu na tym forum.
~ 26-02-2009 18:30
mieszkalam w jeleniej gorze przez 27 lat pamietam ja bez jezdzacych tramwajow jest i zawsze bedzie piekna
~x 1-03-2009 22:16

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group