Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 2238
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rośnij nam, poeto młody!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 17 grudnia 2009, 10:07
Aktualizacja: 10:08
Autor: TEJO
Gabriel Datkun, uczeń klasy I a w SP nr 7
Fot. TEJO
Finał trzeciej edycji ogólnokrajowego konkursu poetyckiego na cześć Feliksa Raka w Krasocinie niewątpliwie należał do Gabriela Datkuna ze Szkoły Podstawowej nr 7. Jego kilkustrofowy wiersz „W moim pokoiku” został doceniony przez komisję konkursową za wysoki poziom literacki i wywalczył pierwsze miejsce w grupie uczestników klas I–III szkoły podstawowej.

III Ogólnopolski Konkurs Poetycki zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w 106. rocznicę urodzin poety Feliksa Raka z Borowca przyciągnął do Krasocina pasjonatów pisania wierszy z różnych zakątków Polski. Wiersze konkursowe oceniało profesjonalne jury, na czele z przewodniczącym komisji Stanisławem Nyczajem, poetą i eseistą, redaktorem naczelnym ,,Świętokrzyskiego Kwartalnika Literackiego” i zastępcą sekretarza Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich. W składzie komisji znalazła się także poetka i eseistka Krystyna Cel.

Urokliwy kilkustrofowy tekst „W moim pokoiku” stworzony przez młodego jeleniogórzanina Gabriela Datkuna zauroczył krasocińskie jury nie tylko prostotą formy, lecz przede wszystkim ukazaniem jego nie pozbawionego dziecięcych zachowań autora, który umie otwarcie i szczerze przyznać się do swojego bałaganiarstwa. Sam autor przyznaje, że ową wadę ma po swojej mamie, która również ma twórcze i artystyczne zacięcie, a jej pasją jest malarstwo. A Gabryś swoim dziecięcym tekstem udowodnił, że ma wyobraźnię, dar improwizacji i umie z tego korzystać.

Refleksyjna treść wiersza Gabrysia ujawnia nie tylko relację dziecka z zaistniałego zdarzenia, ale ciepłe podejście do dorosłych i płynące z tego wyznanie, że rodzice go akceptują takim, jakim jest. Chłopiec przy tym szczerze wyraża swoje uczucia związane z problemem utrzymania porządku w swoim pokoju i „po dziecięcemu” znajduje rozwiązanie. Pokój dziecięcy jest jego osobistym światem, więc ciągłe ponaglanie „posprzątaj!” nie rodzi u młodego poety ostrego buntu przeciw rzeczywistości, co raczej nasuwa liryczne spojrzenie na jego odwieczny problem.

Uhonorowany pierwszą nagrodą wiersz „W moim pokoiku” przyniósł generalny sukces Gabrielowi Datkunowi również w pierwszej kategorii wiekowej – klas I-III w lokalnym konkursie literackim „Kartka z pamiętnika – mój najpiękniejszy dzień”, którego organizatorem był Młodzieżowy Dom Kultury „Jelonek”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

*piipi* 17-12-2009 15:47
..łapki ma takie malutkie,ale serduszko jego jest .. pełne *fajnej fantazji ! ~BRAVO .. dla Gabriela ! ~On juz na pewno.. nie boi się pióra !
~szu 18-12-2009 1:24
urokliwy wiersz zauroczył? Autor artykułu nie miałby szans w konkursie literackim.
~Quas 18-12-2009 8:22
Do ~szu; Czepanie się dziury w całym. Laureatoiwi należą się ogromne brawa. Do pojedynku przystyąpił z ogromną determinacją.
~GUCIO 18-12-2009 9:02
DAWAJCIE TEN WIERSZ !!!! Ja bardzo chętnie zapoznam się z jego treścią, nieprawdopodobne dla mnie jest pisanie wierszy w tak młodym wieku. Szacunek.
~ 25-06-2014 21:06
Brawo

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group