Wtorek, 31 stycznia
Imieniny: Jana, Marceliny
Czytających: 8863
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Rośnie kraina Darka Milińskiego

Poniedziałek, 6 lipca 2009, 7:58
Aktualizacja: 8:03
Autor: TEJO
REGION: Rośnie kraina Darka Milińskiego
Fot. TEJO
Magiczne miejsce – Pławna – jak określa część długiej wioski napis przed bajkowym imperium znanego artysty malarza i rzeźbiarza – wzbogaci się niebawem o grodzisko.

Replika średniowiecznego grodu otoczona ogrodzeniem z ostrokołów powstaje na niezagospodarowanym dotąd pagórku między dawną linią kolejową (dziś ścieżka rowerowa) a Zamkiem Legend Śląskich, barwną atrakcją turystyczną dla dzieci od lat 7 do 100.

To początek zapowiadanych przez pana na tej ziemi, Dariusza Milińskiego, zmian w jego legendarnym raju. Artysta ma w planach jeszcze budowę Arki Noego z żywymi zwierzętami w środku, a także postawienie na pobliskim wzgórzu pomnika Zbawiciela wzorowanego na brazylijskim Cristo Rei z Rio de Janeiro.

Inaczej niż kilka miesięcy temu wygląda otoczenie Zamku Legend Śląskich. Dostawiono tam domki, w których znajduje się sklep z pamiątkami i kasa biletowa, a na środku „dziedzińca” stanęła karuzela, która cieszy się powodzeniem wśród najmłodszych gości. W miejscowy krajobraz wpisał się już jedyny w kraju pomnik Napoleona, ustawiony w sierpniu 2008 roku w 200. rocznicę pobytu na ziemi lwóweckiej Małego Cesarza. Ustawiono też kilka nowych rzeźb.

Przystanek w Pławnej to niemal obowiązkowy punkt przystankowy dla wycieczek i turystów indywidualnych przemierzających trasę w kierunku Lwówka Śląskiego lub Lubomierza. Niezapomnianym pozostaje lalkowy spektakl z towarzyszeniem budzących nieraz grozę dźwięków, którego kanwą są dolnośląskie legendy. Szkoda jedynie, że rzadziej są organizowane przedstawienia prowadzone przez animatora lalek obrazujących postaci z legend i różne „typy” ludzkie z dawnych czasów.

A nad wszystkim góruje potężny jeleń, instalacja, pamiątka po obchodach 900-lecia Jeleniej Góry podarowana Milińskiemu przez samorządowców ze stolicy Karkonoszy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (30)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group