Czwartek, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 6285
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ronda ratunkiem przed paraliżem drogowym?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 22 grudnia 2008, 14:04
Aktualizacja: 14:04
Autor: Ania
Fot. TEJO
W gigantycznych korkach stoją dzisiaj kierowcy w Jeleniej Górze. Wielu z nich przyznaje, że w takiej sytuacji światła nic nie dają, dlatego też powinno się pomyśleć o budowie rond w stolicy Karkonoszy.

Największe korki ciągnęły się od ulicy Bankowej w kierunku Jana Pawła II. - Prawie pół godziny jechałem z Kolegium Karkonoskiego do ulicy Marii Skłodowskiej Curie. Normalnie przemierzam tę drogę w 15 minut. – mówi Mariusz, jeleniogórzanin. Spóźniały się też autobusy MZK.

Przez Jelenią Górę przejeżdża dzisiaj wielu turystów, którzy przyjechali na święta w Karkonosze. To również powoduje, ze korki są większe. Najlepiej więc jechać ostrożnie i uzbroić się w cierpliwość. Pomocą służą także jeleniogórscy policjanci, którzy dbają o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego .

– W godzinach szczytu patrole są wzmożone, tam, gdzie jest to konieczne policjanci kierują ruchem. Wybierając się do Jeleniej Góry musimy się jednak przygotować na postój w korkach – mówi nadkom. Edyta Bagrowska, oficer prasowy.

Mija właśnie ponad rok, od kiedy w stolicy Karkonoszy działają „inteligentne” światła. Ale – wbrew oczekiwaniom – nie poprawiły one sytuacji na drogach. Można powiedzieć nawet, że korki są większe. Z kolei na budowę rond albo nie ma pieniędzy, albo nie pozwalają na to warunki topograficzne jeleniogórskich skrzyżowań.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29) Dodaj komentarz

~zatwardzenie na maksa 22-12-2008 14:23
To jest jakiś kataklizm z ruchem w mieście, na piechote idzie szybciej przejść, co chwila tylko o metr do przodu i tak ciągle... Nie widze w Jeleniej ruchu za 3-4 lata? Jak nie wezmą się z ratusza do roboty i nie pomyślą co zrobić aby odciążyć ruch w centrum to miasto będzie stało w korkach i nawet nie będzie się ruszało nic o metr tak jak dzisiaj. Niech pomyśla dobrze, bo może nie zdążyć karetka czy straż pożarna lub inne służby ratunkowe w tak duże korki. Bankowa i Matejki powinny być jednokierunkowe a ruch na W.P. powinien się kończyć przy Wydziale Komunikacji albo coś innego, nie wiem pomysł na szybko może nie za dobry. Ale te korki to problem nasilający się nie tylko w święta ale nawet to już problem codzienny.
~jelgór 22-12-2008 14:48
powinno być więcej rond, a na każdym powinien stać krzyż- powiedzcie to radnemu mrozowi; trzeba też już wybrać patronów projektowanych rond, może by zadzwonił do swojego ulubionego radia po instrukcje
~ 22-12-2008 15:02
w jeleniej ronda?? gdzie?? na zadnym kluczowy srzyzowaniu nie ma miejsca na wybudowanie..poki nie bedzie obwodnicy poludniowej i sieci stref parkingowych w miescie nie ma opcji i kazdy bedzie sie tulal po centrum w zolwim tempie
Samy83 22-12-2008 15:37
Przy Jubilacie na zabobrzu było kiedyś (dawno temu) rondo (nie chodzi o sklep;)) ale ktoś "mądry" uznał że światła będą lepsze, a przy tesco nawet rondo nie wiele zmieni... tam potrzebna jest koniczynka... jak przy Carrefourze przy wyjeździe na maciejową-dziwiszów. Dwa strategiczne punkty przez które stoi połowa miasta.
~mac 22-12-2008 15:41
kilka lat temu przeprowadziłem się z JG do Rybnika, przez wielu ludzi nazywanym "Rondnikiem" ze względu na ilość rond, jaka tu się znajduje. i po tych kilku latach spędzonych tutaj muszę powiedzieć, że ronda WCALE nie rozwiązują problemu - korki są takie jak w każdym innym mieście. jedynym logicznym rozwiązaniem jest poszerzenie ulic (nie mówiąc już o budowie obwodnicy) i wprowadzenie naprawdę "inteligentnego" systemu świateł, ten rzekomo inteligentny system, który funkcjonuje w JG to jakieś totalne nieporozumienie. a swoją drogą, to nagrodę powinien dostać ktoś, kto zaplanował ustawienie świateł przy wyjeździe z tesco - ważniejszy jest wyjazd ze sklepu niż droga wojewódzka - i jak tu się dziwić, że są korki...
~TaGx do jelgór~ 22-12-2008 16:15
Nie kracz nie kracz bo jeszcze sie doczekam Rondo Santo Subito ;))
~OLO 22-12-2008 16:44
JAKIE RONDA ? RONDO TO LECZENIE SYFA PUDREM TU OBWODNIC POTRZEBA!!!!
~zzzzz 22-12-2008 17:16
Przy wyjeżdzie z miasta na dwupasmówce za Nomi w niedziele stał znak ograniczenia szybkości do 30 chociaż śladów drogowców nie było to się dzieje nie tylko tam gdziekolwiek prowadzą roboty drogowe niezależnie od tego czy ma to uzasadnienie. Moim zdaniem wszelkie ograniczenia powinni wprowadzać na czas robót. Ciekawe ilu kierowców mogłaby drogówka ukarać a czy ktoś ukarał wprowadzających to bezzasadne ograniczenie.
~Tomy M. 22-12-2008 17:44
Inteligentna Sygnalizacja Świetlna ... to chyba jakiś żart. Chcecie przykłady: Skrzyżowanie ulicy Ceglanej z Wolności, wyjazd motocyklem z ulicy Ceglanej jest NIEMOŻLIWY gdyż pętla/czujnik zatopiony w asfalcie jest źle ustawiony. Identyczna sytuacja na skrzyżowaniu Kruszwickiej z Wolność, wyjazd z ulicy Kruszwickiej (obok MZK) jest NIEMOŻLIWY z takich samych powodów jak wyżej. Generalnie na każdym INTELIGENTNYM skrzyżowaniu gdy pierwszy do sygnalizatora podjedzie skuter lub motocykl to cały system nie działa, czujniki nie widzą że ktoś oczekuje na zielone, do komputera nie dochodzi sygnał i cały algorytm programu źle działa. WIĘC SIĘ NIE DZIWCIE ŻE MOTOCYKLIŚCI jeżdżą pomiędzy pasami !!! Gdyby grzecznie czekali, to korki byłby duuuużo większe.
~kmam 22-12-2008 17:50
Światła są.... ale inteligentne inaczej :(
~oko 22-12-2008 18:13
Już jednym rondem, które można czapką nakryć się popisali! Nie kuście więcej licha.
~oko 22-12-2008 18:21
Już jednym rondem, które można czapką nakryć się popisali! Nie kuście więcej licha.
~drenczer 22-12-2008 18:36
Jakie miasto takie korki. Rrzeczywiście stałem dzisiaj kilka minut przy zjeździe z Jana Pawła II w Grunwaldzką, w drugą stronę było podobnie, ale to wszystko. Jak ktoś chce zobaczyć korki to polecam Wrocław lub Kraków. To co było dziś w Jeleniej to nawet nie namiastka korków. Ludzie nie dodajmy sobie, w Jeleniej nie ma korków.
~były jg 22-12-2008 19:03
W Rybniku są kork,i jak w każdym miescie tyle tylko, że przed światłami między rondami i jak sa remonty a tych sporo. Same ronda owszem poprawiaja płynność ruchu i bezpieczeństwo ale nie rozwiązują problemu gdy ruch ciągle wzrasta! W końcu wszystko się zatyka! W JG przydał by sie porządny audyt, taki nie udawany, aby określić rzeczywiste komunikacyjne potrzeby miasta i potrzeby na dzisiaj, na jutro i za 25 lat! Ale jak POlitycy dbają tylko o koryta przez swoją kadencję to nie ma no to żadnych szans!
~ktos 22-12-2008 19:42
Masakra w centrum, dobrze ze np z Karpacza na Zabobrze mozna bokiem przez Lomnice sie przebic inaczej dlugie stanie w korkach.
~RS 22-12-2008 19:49
A Zgorzelcu jest nowe! rondo przy wyjeździe na JG i ....... korek na kilometr.... Dzisiaj widziałem....
~dżony 22-12-2008 20:09
Co do inteligentnych świateł to musi być ich więcej żeby lepiej działały. Bo te na Złotniczej albo na Mostowej i tak hamują ruch! A co do Rond - to Polacy nie potrafią po nich jeździć. Zwalniają przed nimi zbytnio i hamują płynny ruch - najlepiej to widać na rondzie na Sobieskiego/Zgorzeleckiej.
~dżony 22-12-2008 20:11
A jeszcze co do rozwiązań komunikacyjnych to powinny być skrzyżowania bezkolizyjne albo skrzyżowania z kierunkami bezkolizyjnymi + podziemne przejścia dla pieszych. Koło tesco wyeliminowanie pieszych już by dużo pomogło - wszystkie skręty w prawo mogłyby być dłużej otwarte i lepiej można by skomunikować skręty w lewo - najbardziej kolizyjne!
~były jg 22-12-2008 20:15
Czyżbym napisał nie jedynie słuszny komentarz?
~rom 22-12-2008 20:59
jadę dzisiaj Wojska Polskiego na Zabobrze . Oczywiście sznureczek samochodów ze wszystkich stron / godz. ok 14.00 /. Na wiadukcie jak zawsze kolejka skręcających na Zabobrze.Z daleka widać że światło zmieniają się na zielone i samochody powoli ruszają . Przede mną szanowny kierowca w Thalii też rusza POWOLI NA LUZIE , tak ze pomiędzy nim a wcześniejszym samochodem zrobiła się przerwa ok 20 m. Trochę mnie poniosło , zatrąbiłem na Szanownego Kierowcę . Pogadał z pasażerami , otworzył okno , ale o czym tutaj gadać ..przecież facet przed chwilą przejeżdżał przez światła i widział jak trudno przeskoczyć skrzyżowanie na zielonym świetle. Te 20 m które miał przed sobą komuś zabrakło na światłach !!!! Znowu widać że zapaliło się zielone światło w kierunku na Zabobrze. Samochody ruszyły i mój Szanowny Kierowca pokazał że mi pokaże , ruszył 5 km na godzinę . Przecież palant który trąbi na Szanownego Kierowcę musi być ukarany. W kierunku Wrocławia pas był zupełnie wolny , więc zrobiłem "łosia" i znalazłem się przed Szanownym Kierowcą . Pojechałem na Zabobrze - jeszcze było zielone . Szanowny Kierowca chyba nie pojechał bo już go więcej nie widziałem . Wesołych Świąt Szanowny Panie Kierowco !
~~~Emeryt 22-12-2008 21:05
Rondo już mamy, co się ciężarówki wywalają na nim a i w wyjazd na Zgorzelec ciężko wycelować długim składem i musowo rozjeżdżana jest trawa i błoto. Jak już topić publiczną kasę to w coś rozsądnego, czyli OBWODNICE oraz POSZERZENIE ULIC. Mądrą rzeczą wg mnie byłoby także uświadomienie sobie przez decydentów właściwego lokalizowania inwestycji !!! Jak się idzie na rękę marketom i lokuje się je przy głównej trasie miasta, to nic dziwnego, że ona się zapycha. A gdyby takie ogromne obiekty lokalizować na peryferiach to i luz byłby na ulicach miasta. Zobaczcie sami jak jest w innych krajach (poza Czechami). Poza tym popatrzcie sami, że 90% autek na JP-II jedzie właśnie do Tesco, wyjeżdża z Tesco, jedzie do Carrefoura lub od niego... Jak jeszcze powstanie Castorama - to już do Jeżowa w godzinkę nie zajedziesz za chiny ludowe. A można było te markety postawić dalej - i tak każdy by tam dotarł a na ulicach byłby luz. Ale może inne racje wzięły górę u decydentów.
~123-Start 22-12-2008 22:25
KORKI=CENA CYWILIZACJI I KAPITALIZMU. Samochodów będzie jeszcze więcej-radzę się uzbroić w cierpliwość. Podobne sceny widziałem w niemieckich miasteczkach w latach 90' tych. WSZYSTKO PRZED NAMI!!!!!
rymcycymcy 22-12-2008 22:29
Tak jak fotoradary miały być ratunkiem na plagę wypadków, tak budowa rond ma nas uratować przed korkami ? ;) Lubimy proste rozwiązania i takie hasełka są bardzo chwytliwe. A co będzie jak znajdzie się szaleniec, co pobuduje te ronda i nadal będziecie stali w korkach ? ...a do tego w kółeczko ...hmmm ? Masakra, no nie ? ;)
ebee 22-12-2008 23:22
Chciałem spytać, gdzie ta policja pomagająca rozładować korki. Kiedy byli potrzebni pochowali sie pod ziemię. Pojawili sie z suszarkami, gdy korki się skończyły, ze slynnym Mondeo włącznie !
~ewa 22-12-2008 23:23
Ja bardzo lubię jeżdzić po rondach. Kiedyś za jednym razem 15 kółek zrobiłam, aż mi się w glowie zakręciło. Korki się zrobiły we wszystkich kierunkach, bo nikt nie mógł wjechać na rondo! Nikt po nim nie jeździł w tym czasie, tylko JA! Jedno kółeczko, drugie kółeczko, trzecie kółeczko... piętnaste kółeczko... Ale była jazda, że hej! I niech ktoś powie, że ronda nie są fajne... Są zarondziste, tylko trzeba po nich umieć jeździć!
~jan 23-12-2008 0:06
zobaczcie mili państwo kto kieruje sygnalizacją w jeleniej górze firma z wrocławia paranoja!!!!!!!!!
~ewa 23-12-2008 0:45
P.S. Ale blondynką nie jestem...
~gość niedzielny 23-12-2008 7:23
ktoś wcześniej napisał o rondzie na wjeździe do Zgorzelca, to prawda, tłok jest tam teraz niemiłosierny, bo ktoś nie pomyślał, że jak doda parę hipermarketów w okolicy to i zwiększy się mocno natężenie ruchu. To samo kombinują u nas, chcąc dołożyć jeszcze jeden sklep, do którego dojazd całkowicie zablokuje ruch na krzyżówce JP2 z Grunwaldzką a rondo nie jest antidotum w takiej sytuacji. Bardzo podoba mi się pomysł poszerzenia ulic, wbrew pozorom nie jest on absurdalny (przy zachowaniu całego drzewostanu przy obecnych ulicach). Gdyż zamiast dosłownie poszerzać, wystarczy samo centrum oraz część śródmieścia połączyć siecią ulic jednokierunkowych, wystarczy dobrze przyjrzeć się mapie miasta. Jednokierunkowa winna być Wojska Polskiego na długości od Wolności do wiaduktu, w kierunek jazdy od Wolności do wiaduktu, dalej Osiedle Robotnicze - Mostowa w kierunku od wiaduktu do Mostowej, Mostowa - Wolności, Mostowa - Matejki przez Bankową. Uliczki pomiędzy albo zamknięte tymi ciągami jednokierunkowymi oczywiście pozostają skorelowane z głównymi. Zaręczam - centrum złapie oddech pod warunkiem, że reorganizacja taka połączona zostanie z racjonalnym przemyślanym planem na system parkowania w centrum. Mogę się założyć, że będą zgrzyty z mieszkańcami, którzy do tej pory jeździli samochodami 200m, a po zmianach będą musieli zrobić 2000m albo więcej... Sporo dużych i mniejszych miast próbując wyjść z komunikacyjnej zapaści przeprowadza taką reorganizację ruchu. Dopóki nie zostaną zbudowane obwodnice miasta z prawdziwego zdarzenia trzeba pomyśleć o takim rozwiązaniu, w końcu zmiany są konieczne, a szybka i zdecydowana całościowa zmiana mniej zaboli mieszkańców niż rozkładana w czasie...
~Więcej marketów na Zabobrzu 23-12-2008 9:29
ludzie odpowiedzialni za wydawanie zezwoleń na budowę marketów to postacie które powinny zostac usunięte z urzędów ich bezmyślne decyzje są zagrożeniem życia dla ludzi wiekszośc najbardziej zakorkowanych ulic na Zabobrzu to jedyne drogi dojazdowe do szpitala wczoraj odcinek od kościoła do ronda pokonałem w ponad pół godziny przejeżdżająca karetka dokonywała cudów aby się przedostac częsc drogi pokonała chodnikiem oczywiście po tym manewrze znalazło się kilku naśladowców w przypadku pogotowia jest to manewr jak najbardziej zrozumiały bo czasami minuty ratują życie , trudno sobie wyobrazic co będzie się działo w centrum po wybudowaniu Castoramy Focus Parku Galerii na Grodzkiej oraz rozbudowie Tesco i Cerrfura

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group