• Środa, 16 października 2019
  • Godz. 4:29
  • Imieniny: Ambrożego, Gerarda, Gawła
  • Czytających: 2134
  • Zalogowanych: 2
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Rok szkolny za pasem: fortuna na remonty

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 29 sierpnia 2008, 8:07
Aktualizacja: 8:08
Autor: Angela
Fot. Janusz Lewicki
Siedem jeleniogórskich szkół dostanie nowe elewacje zabezpieczone przed utratą ciepła. Placówki oświaty przestaną straszyć szarzyzną murów, a przy okazji miasto zaoszczędzi na rachunkach za ogrzewanie. Roboty warte ponad siedem milionów złotych potrwają do końca listopada. Kolejne budynki będą remontowane w latach następnych: w sumie 49 gmachów za około 37 milionów złotych.

Prace termomodernizacyjne zakończyły się już przed wakacjami w Szkole Podstawowej nr 10 przy ulicy Morcinka. Pochodzący z lat 50. ubiegłego wieku gmach aż prosił się o remont. Docieplenie go kosztowało 291 tysięcy złotych, a pieniądze wyłożyło miasto. Kolejna placówka, w której działają robotnicy, to cieplicka „szóstka”. – Tam prace są już daleko zaawansowane, a ogólny koszt remontu wyniesie ponad milion trzysta tysięcy złotych – mówi Joanna Hanusz, dyrektor Zespołu Obsługi Oświaty w Jeleniej Górze.

Prace pełną parą idą również na budynku Gimnazjum nr 4 w Jeleniej Górze, a ogólny ich koszt to ponad milion osiemdziesiąt tysięcy złotych. Nie zakończą się wraz z pierwszym dzwonkiem. Roboty przeprowadzono również na budynku oddziału żłobkowego Przedszkola nr 19 przy ulicy Różyckiego, a już niebawem zmodernizowany zostanie oddział przedszkolny. Na czas prac w żłobku dzieci zostały przeniesione do budynku przedszkolnego, a teraz będzie to wyglądało dokładnie odwrotnie. Głośne prace będą tam wykonywane przede wszystkim popołudniami.

Sporo zostało też zrobiono w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych czyli dawnej budowlanki, gdzie potrzeby były na tyle duże, że pochłonęły niemal 2 miliony złotych.

Nieco później niż w pozostałych placówkach rozpoczęło się ocieplanie Zespołu Szkół Ekonomiczno- Turystycznych w Jeleniej Górze na ulicy Piłsudskiego, które będzie kosztowało siedemset tysięcy złotych. Powód? Jaskółki jeżyki, które ściany szkoły upodobały sobie na miejsca lęgowe. Ten gatunek co roku przylatuje do tych samych gniazd, a w razie ich zniszczenie ptaki giną. Po przeprowadzeniu termomodernizacji budynku będzie trzeba założyć budki lęgowe. Zakończenie prac w „Ekonomie” opóźni się o miesiąc.

W Szkole Podstawowej nr 15 w Jagniątkowie w tym roku wymienione zostaną tylko okna za kwotę 38 tysięcy złotych. Nie ruszyły natomiast prace w „trójce”. Zarządzający remontami czekają na to, co uda się zaoszczędzić przy remontach pozostałych placówek. Za te pieniądze najpewniej do wymiany pójdzie stolarka okienna.

Koszt inwestycji pochłonie ponad siedem milionów złotych.75 procent pieniędzy będzie pochodziło z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, a 25 procent z budżetu miasta.
Ale to nie koniec. Program termomodernizacji przewidziany na lata 2008 – 2011 zakłada remonty 49 obiektów oświaty, kultury i pomocy społecznej. Planowane ogólne wydatki na ten cel to trzydzieści siedem milionów złotych, z czego 21 milionów pokryje niskoprocentowa pożyczka z funduszu ochrony środowiska.

– Jestem przekonany, że ta inwestycja przyniesie niewymierne korzyści zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla ekologii i budżetu miasta – mówi Zbigniew Szereniuk, zastępca prezydenta miasta Jeleniej Góry.

Pożyczkę od zaciągniętego kredytu na termomodernizację miasto będzie spłacać przez 10 lat od 2010 roku. Według wyliczeń oszczędność energii w wyniku przeprowadzonych w 2008 roku inwestycji wyniesie dokładnie 53,6 proc. co zdaniem rady miasta pozwoli na 60 procentowe pokrycie odsetek zaciągniętego kredytu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~Sabath 29-08-2008 20:29
my się cieszymy że zostało u nas wyremontowane wc bo nic nie słychać,nic nie czuć,nikogo się nie podgląda i jest fajnie aż chce się siedzieć i można sobie spokojnie pomarzyć i spać i robić wszytko co do tej pory nie można było robić bo każdemu przeszkadzało ;-)
~rodzic 29-08-2008 20:32
Panie Szereniuk - wymierne korzyści dla dzieci to, pieniądze na pomoce naukowe, książki dla bilbliotek, sprzęt sportowy, reaktywacja takich form spędzania czasu w szkole jak zajęcia pozalekcyjne i sportowe. To są konkretne działania na rzecz dzieci. Miasto będzie miało korzyści z oszczędności na ociepleniu w postaci niższych rachunków za energię, a dzieci może trochę cieplej w klasach. Proponuję zaoszczędzone pieniądze skierować na takie działania które rzeczywiście ucieszą dzieci .
~uczeń 29-08-2008 21:26
zróbcie lepiej boisko z prawdziwego zdarzenia przy gim nr 2

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group