Piątek, 26 czerwca
26°C Jelenia Góra
CZYTAJ RÓWNIEŻ
Aktualności Kurtyna wodna w centrum Jeleniej Góry i w Cieplicach 112 Kolizja na Karola Miarki Inwestycje Wodnik ma pieniądze na odbudowę oczyszczalni Aktualności Szybkie zdjęcia bez wychodzenia z urzędu Kilometry KD Retro wraca na trasę Jelenia Góra – Karpacz Wiadomości z miasta Prezydent Jeleniej Góry z wotum zaufania i absolutorium Edukacja Zmarła Jadwiga Dąbrowska Kryminał Groził śmiercią kobiecie i dzieciom Uzdrowisko Cieplice Nowość w Uzdrowisku Cieplice – kąpiel perełkowa w basenie termalnym Aktualności Wyrobiska Góry Wapiennej skrywają historię sprzed wieków Pogoda Popadało mało, a zniszczenia duże Aktualności Złoto dla KANS! Kuba Smolarek najlepszy w Gdańsku Piłka nożna Karkonosze z nowym trenerem Pogoda Balon nad Jelenią Górą. Tak wygląda pierwszy dzień lata z góry 112 Samochodem w drzewo Sport Ala ogrywa starsze koleżanki Aktualności Setki podpisów Inwestycje Powódź zostawiła ślady. Trwa odbudowa szkoły Kultura, rozrywka Roztańczona Noc Świętojańska pod Chojnikiem. Muzyka i magia do późnej nocy Aktualności Koncert Leniwca w Szwajcarce
reklamy

Rok szkolny za pasem: fortuna na remonty

Audio

Czytaj na głos

Autor: Angela 2 min czytania

Siedem jeleniogórskich szkół dostanie nowe elewacje zabezpieczone przed utratą ciepła. Placówki oświaty przestaną straszyć szarzyzną murów, a przy okazji miasto zaoszczędzi na rachunkach za ogrzewanie. Roboty warte ponad siedem milionów złotych potrwają do końca listopada. Kolejne budynki będą remontowane w latach nast

reklamy
reklamy

Prace termomodernizacyjne zakończyły się już przed wakacjami w Szkole Podstawowej nr 10 przy ulicy Morcinka. Pochodzący z lat 50. ubiegłego wieku gmach aż prosił się o remont. Docieplenie go kosztowało 291 tysięcy złotych, a pieniądze wyłożyło miasto. Kolejna placówka, w której działają robotnicy, to cieplicka „szóstka”. – Tam prace są już daleko zaawansowane, a ogólny koszt remontu wyniesie ponad milion trzysta tysięcy złotych – mówi Joanna Hanusz, dyrektor Zespołu Obsługi Oświaty w Jeleniej Górze.

Prace pełną parą idą również na budynku Gimnazjum nr 4 w Jeleniej Górze, a ogólny ich koszt to ponad milion osiemdziesiąt tysięcy złotych. Nie zakończą się wraz z pierwszym dzwonkiem. Roboty przeprowadzono również na budynku oddziału żłobkowego Przedszkola nr 19 przy ulicy Różyckiego, a już niebawem zmodernizowany zostanie oddział przedszkolny. Na czas prac w żłobku dzieci zostały przeniesione do budynku przedszkolnego, a teraz będzie to wyglądało dokładnie odwrotnie. Głośne prace będą tam wykonywane przede wszystkim popołudniami.

Sporo zostało też zrobiono w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych czyli dawnej budowlanki, gdzie potrzeby były na tyle duże, że pochłonęły niemal 2 miliony złotych.

Nieco później niż w pozostałych placówkach rozpoczęło się ocieplanie Zespołu Szkół Ekonomiczno- Turystycznych w Jeleniej Górze na ulicy Piłsudskiego, które będzie kosztowało siedemset tysięcy złotych. Powód? Jaskółki jeżyki, które ściany szkoły upodobały sobie na miejsca lęgowe. Ten gatunek co roku przylatuje do tych samych gniazd, a w razie ich zniszczenie ptaki giną. Po przeprowadzeniu termomodernizacji budynku będzie trzeba założyć budki lęgowe. Zakończenie prac w „Ekonomie” opóźni się o miesiąc.

W Szkole Podstawowej nr 15 w Jagniątkowie w tym roku wymienione zostaną tylko okna za kwotę 38 tysięcy złotych. Nie ruszyły natomiast prace w „trójce”. Zarządzający remontami czekają na to, co uda się zaoszczędzić przy remontach pozostałych placówek. Za te pieniądze najpewniej do wymiany pójdzie stolarka okienna.

Koszt inwestycji pochłonie ponad siedem milionów złotych.75 procent pieniędzy będzie pochodziło z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, a 25 procent z budżetu miasta. Ale to nie koniec. Program termomodernizacji przewidziany na lata 2008 – 2011 zakłada remonty 49 obiektów oświaty, kultury i pomocy społecznej. Planowane ogólne wydatki na ten cel to trzydzieści siedem milionów złotych, z czego 21 milionów pokryje niskoprocentowa pożyczka z funduszu ochrony środowiska.

– Jestem przekonany, że ta inwestycja przyniesie niewymierne korzyści zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla ekologii i budżetu miasta – mówi Zbigniew Szereniuk, zastępca prezydenta miasta Jeleniej Góry.

Pożyczkę od zaciągniętego kredytu na termomodernizację miasto będzie spłacać przez 10 lat od 2010 roku. Według wyliczeń oszczędność energii w wyniku przeprowadzonych w 2008 roku inwestycji wyniesie dokładnie 53,6 proc. co zdaniem rady miasta pozwoli na 60 procentowe pokrycie odsetek zaciągniętego kredytu.

reklamy

Ogłoszenia

Zobacz więcej ogłoszeń Więcej
KSIĘGOWA / KSIĘGOWY Spółka ENERGOBEST z siedzibą w Jeleniej Górze zatrudni na stanowisko: Księgowa / Księgowy z doświadczeniem oraz znajomością programu Comarch Optima.… Praca na dachu Firma o ugruntowanej pozycji na rynku zatrudni dekarza z doświadczeniem. Praca na stałe, gwarancja zatrudnienia przez cały rok. Umowa o pracę. Tylko … Pokojowa na sezon Jelenia Góra Poszukujemy pokojowej do Pałacu Paulinum w Jeleniej Górze. 📅 Praca do 30 września 📄 Umowa zlecenie 🕒 Elastyczny grafik Zainteresowane osoby p…

Skomentuj

Komentarze są dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Nie ma jeszcze komentarzy.

reklamy
TikTokowa Jelonka