Wtorek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 5702
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Mysłakowice: Rodzinna wystawa

Środa, 23 września 2020, 12:39
Autor: WAC
Mysłakowice: Rodzinna wystawa
Fot. GOK Mysłakowice
Kilka dni temu w galerii Gminnego Ośrodka Kultury w Mysłakowicach odbył się wernisaż nowej wystawy pn. "GAŁEK (Jan-Kazimierz-Zbigniew-Jan) trzy pokolenia...czterech twórców". Prezentowane na niej prace można oglądać do końca października.

T o wyjątkowa podróż do świata rękodzieła i kultury ludowej. Autorami prezentowanych prac są reprezentanci trzech pokoleń mieszkającej na terenie gminy Mysłakowice rodziny Gałek.

Nestor rodu Jan Gałek (1903-1979) był rzeźbiarzem i skrzypkiem ludowym. Weteran Batalionów Chłopskich, rolnik, działacz społeczny, członek OSP, radny gminy Mysłakowice. Rzeźby głowy rodu przedstawiają głównie figury zwierząt wykonane za pomocą dłut i kozika w drewnie lipowym, a malowane temperą klejową, utrwalaną szelakiem i woskiem. Wypalane wzorki i technika rzeźbienia tworzyły niepowtarzalny styl prac Jana.

Kazimierz Gałek (1946-2006) był snycerzem, renowatorem zabytków, rzemieślnikiem. Absolwent Cieplickiej Szkoły Rzemiosł Artystycznych. Jego kunszt snycerski i wiedza o starych technologiach często była wykorzystywana podczas prac renowacyjnych lokalnych zabytków, kościołów i pałaców (np. Krzeszów, Jelenia Góra, Kowary, Legnica). Nie obca była mu również sztuka użytkowa przejawiająca się stylizowanymi rzeźbami i przedmiotami codziennego użytku (np. świeczniki, lustra, ramy, wieszaki).
 
Zbigniew Gałek (ur. 1955) z zawodu ślusarz. Swoją pasję rzeźbiarską odziedziczył w genach, tak jak i reszta rodziny po swoim ojcu Janie Gałku. W pracach p. Zbigniewa można dostrzec nawiązanie do tradycji regionu podparte duchem gór. Oprócz rzeźby regionalnej wykonuje również rzeźbę sakralną - krzyże, madonny i świątki. Nawiązuje do przyrody rzeźbionymi budkami lęgowymi dla ptaków.

Najmłodszy spośród autorów prezentowanych prac - Jan Gałek (ur. 1972) - jest ślusarzem, renowatorem zabytków, rzemieślnikiem kultywującym tradycje rodzinne. Warsztat, w którym wychowywał się od dzieciństwa odziedziczył po swoim ojcu Kazimierzu. Pasjonat fotografii i fotografiki, pokazujący w swoich barwnych obrazach kunszt dawnych rzemieślników. Nierzadko ratował ich dzieła, poddając renowacji w rodzinnej pracowni - sejfy, rzeźby, malowane skrzynie i szafy oraz wiele innych przedmiotów artystycznych. Znając dawne techniki malarskie twórców ludowych, tworzy stylizowane meble ludowe, wykorzystując zapomniane techniki starych mistrzów z regionu Karkonoszy.

Twoja reakcja na artykuł?

18
95%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
5%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group