Wtorek, 31 stycznia
Imieniny: Jana, Marceliny
Czytających: 8825
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/ REGION: Rodzice, szykujcie portfele!

Środa, 12 sierpnia 2009, 8:05
Aktualizacja: 8:20
Autor: Ola
JELENIA GÓRA/ REGION: Rodzice, szykujcie portfele!
Na straganie zawsze taniej.
Fot. TEJO
Młodzież jeszcze nie myśli o nadchodzącym roku szkolnym, ale mamy i ojcowie już odwiedzają księgarnie, by przygotować pociechy na powrót do szkoły. To niełatwy okres dla budżetów domowych. Za szkolną wyprawkę trzeba zapłacić średnio 500 złotych.

Dzieci i młodzież cieszą się jeszcze wakacyjną wolnością, a coraz więcej rodziców już kupuje swoim pociechom podręczniki na zbliżający się rok szkolny. W ksiągarniach i przy straganach oferujących szkolne książki tłok. Podczas wizyt w jednej z placówek w naszym regionie, pytamy sprzedawczyni (która sama ma córkę w gimnazjum), ile w tym roku kosztuje wyprawienie dziecka do szkoły.

– Nie da się określić dokładnej kwoty, ponieważ nie wszystkie podręczniki są kupowane w księgarni, część rodzice odkupują od uczniów starszych klas – informuje sprzedawczyni. – Niestety, w tym roku wprowadzono wiele nowych podręczników, więc tu nie ma wyboru : trzeba wydać większe pieniądze na nowe książki. Sama mam córkę w gimnazjum i choć jeszcze nie kupiłam wszystkich wymaganych podręczników, wiem, że całość wyniesie mnie ponad 400 zł – mówi nasza rozmówczyni.

W klasach 1-3 szkoły podstawowej, rodzice będą musieli wydać kwotę przeszło 300 złotych na zakup nowych podręczników. W liceum, jest o tyle praktyczniej, że niektóre książki, zakupione w I klasie, służą na 3 lata, więc rodzice maturzystów zapłacą najmniej.

Nie zapominajmy, że zeszyty, przybory do pisania czy malowania są kolejnym wydatkiem rzędu kilkudziesięciu, a nawet przeszło 100 złotych. W ten sposób, średnio trzeba przeznaczyć kwotę 500 złotych, by móc wysłać dziecko do szkoły. – Na pewno w komfortowej sytuacji są rodziny, w których oboje rodziców pracuje – mówi księgarka. Jedna z klientek wtrąca, że musi teraz wyprawić swoją „trójkę” do szkoły, wszystkie mają wprowadzone nowe podręczniki, a sama je wychowuje.

Koniec wakacji nie jest z pewnością łatwym okresem dla budżetów domowych większości z nas. Jeśli jest taka możliwość, najlepiej kupić część książek używanych. Każdy ma swoją strategię, jak poradzić sobie z coroczną inwestycją w edukację naszych dzieci. Raczej nie ma co liczyć, że ceny książek będą niższe.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1004
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group