Poniedziałek, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 12067
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Rodzice przedszkolaków domagają się spotkania z prezydentem

Sobota, 24 października 2020, 11:00
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Rodzice przedszkolaków domagają się spotkania z prezydentem
Fot. Przemek Kaczałko
Rodzice dzieci z niepublicznych przedszkoli w Jeleniej Górze, które prezydent miasta chce przemianować na placówki publiczne - domagają się, aby włodarz stolicy Karkonoszy spotkał się z nimi i zapoznał się z ich argumentami przemawiającymi za pozostawieniem sieci przedszkoli w dotychczasowym formacie.

Sprawa dotyczy pięciu przedszkoli niepublicznych, które funkcjonują w budynkach będących własnością miasta. Prezydent nie przedłużył im umowy i zamierza przemianować placówki na publiczne, jednak jak zaznacza - dotychczasowi dyrektorzy mogą startować w konkursie, uzyskać długoterminową umowę i wraz ze swoim zespołem nadal prowadzić placówki.

Cieszę się, że prezydent w końcu znalazł czas i spotyka się z dyrektorkami naszych przedszkoli - szkoda tylko, że odbyło się po naszej rodzicielskiej interwencji. Jako rodziców niepokoi nas, że rozwiązanie przedstawione przez Urząd Miasta nie zostało w żaden sposób uszczegółowione, a co za tym idzie - jako rodzice nadal nie wiemy na czym stoimy - powiedziała Danuta Michalik, mama przedszkolaka z "Kacperka", która podobnie jak pozostali rodzice nie wie co się stanie z ich dziećmi od 1 lipca, bowiem umowa niepublicznych placówek wygasa z końcem czerwca, a nowa siatka przedszkoli ma obowiązywać od 1 września.
Istotne dla dzieci jest to, żeby im nie zmieniać rytuału. Prezydent nie może zagwarantować kadry, którą zatrudniały nasze panie dyrektorki, czy od 1 lipca to się nie zmieni - powiedziała Agnieszka Szczepaniak, mama dziecka z "Bajki", która podkreśla, że jako rodzice świadomie ponoszą wyższe opłaty, niż w placówkach publicznych. - Wiemy za co płacimy - za standard, który był budowany przez lata. Jesteśmy z tego zadowolone. Nie umniejszając wartości placówek publicznych, świadomie decydowaliśmy się, że nasze dzieci będą uczęszczać do przedszkoli niepublicznych. Nasze dzieci mają na miejscu zapewnionych logopedów, psychologów, pedagogów - w razie problemów mamy dostęp nieograniczony, a w przedszkolach publicznych dzieci są kierowane do odpowiednich poradni. Dzieci mają zajęcia dodatkowe, eventy kulturalne, wyjazdy. Nie musimy się na to zrzucać dodatkowo. Nie wyobrażam sobie, żeby moje dziecko chodziło do przedszkola publicznego - dodała A. Szczepaniak.

Rodzice podkreślają, że obecna sieć placówek publicznych i niepublicznych powinna pozostać, bo rodzice powinni mieć wybór, a władze miasta już dawno powinny wybudować przedszkole na Zabobrzu III, gdzie od kilkunastu lat tylko się mówi o takiej potrzebie, ale brakuje faktycznych działań w tej sprawie. Nowe miejskie przedszkole na największym osiedlu Jeleniej Góry miałoby rozwiązać problem, bez stresujących zmian dla najmłodszych mieszkańców stolicy Karkonoszy.

90 procent dzieci uczęszczających do przedszkoli niepublicznych to świadomy wybór rodziców. Podjęliśmy taką decyzję nie dlatego, że nie było miejsc w placówce publicznej, tylko dlatego, że ta konkretna placówka oferuje naszym dzieciom wspaniałe warunki i edukację. To absurd, żeby prezydent mi mówił, że będą szczęśliwsza płacąc mniej. Wiedziałam jakie jest czesne i co za to oferuje mi przedszkole. Prezydent chce w ten sposób obniżyć nie tylko czesne, ale również poziom edukacji mojego dziecka - na to się nie godzę - stwierdziła Paulina Dobrowolska-Kwiatkowska, mama dziecka z "Kacperka".

Rodzice domagają się spotkania z prezydentem.

Chcemy konkretnych rozmów, aby poznał nasze obawy, traktował jak partnera, przedstawił konkretne propozycje. To dotyczy 600 dzieci - wraz z rodzicami to 1800 osób, czyli duża grupa mieszkańców - dodała kolejna z mam.
Prezydent spotyka się z dyrektorami tych placówek, a w spotkaniach uczestniczą także zainteresowani rodzice - twierdzi Damian Kostka, kierownik Biura Prezydenta Miasta. - Wspólnie z dyrektorami i przedstawicielami niepublicznych placówek wypracowywane jest wspólne stanowisko. Ostatnie dwa spotkania odbędą się w najbliższy poniedziałek 26.10 i w środę 28.10 - dodał przedstawiciel Jerzego Łużniaka.

Twoja reakcja na artykuł?

10
20%
Cieszy
4
8%
Hahaha
2
4%
Nudzi
5
10%
Smuci
19
39%
Złości
9
18%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (64)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pójdziesz głosować w wyborach 15.10?

Oddanych
głosów
1072
Tak
88%
Nie
8%
To zależy od pogody
5%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ukraina pozwała Polskę: Koniec Sojuszu?
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Aktualności
Koszulki dla piesków
 
Aktualności
Otworzyli 3 % drogi S3
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – ludzie wracają do domów
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – Alicja w Krainie Czarów
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group