Sobota, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 5951
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Rocznik Jeleniogórski: 40 lat minęło

Wtorek, 17 marca 2009, 8:17
Aktualizacja: 8:18
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Rocznik Jeleniogórski: 40 lat minęło
Fot. TEJO
Pionierski tytuł na rynku wydawnictw lokalnych obchodzi okrągły jubileusz. Ukazało się 40. wydanie Rocznika Jeleniogórskiego.

To bardzo specyficzne wydawnictwo, które nie tylko podsumowuje miniony rok, lecz także dość szczegółowo analizuje rozmaite wydarzenia i tematy związane z miastem i regionem. To prawdziwa kopalnia wiedzy dla regionalistów i często niedoceniane źródło historyczne. Pierwsze wydania „Roczników” zarejestrowały bowiem przeszłość i dziś mogą służyć jako cenny dokument nie tylko w badaniach naukowych.

W XL Roczniku Jeleniogórskim aż dwa artykuły poświęcono Gerhartowi Hauptmannowi, nobliście, który mieszkał w willi Wiesenstein w Jagniątkowie. Julita Izabela Zaprucka pisze o muzeum, które działa w rezydencji pisarza. Na co dzień jest dyrektorką placówki. Mateusz Hartwig rozważa o dziedzictwie noblisty pytając, czyj jest Gerhart Hauptmann.

Nie bez echa pozostał w roczniku teatr jeleniogórski. W artykule pióra Urszuli Liksztet przeczytamy o wzlotach i upadkach Teatru im. Cypriana Norwida. Autorka skupia się głównie na historii placówki, a jej współczesne perypetie jedynie zarysowuje nie chcąc ich oceniać pod wpływem emocji.

Stanisław Firszt opisuje badania archeologiczne w obrębie dawnych murów obronnych Jeleniej Góry, przeprowadzone w latach 1971 – 2003. A Magdalena Wańkowicz zastanawia się, jak wykorzystać przeszłość Ziemi Jeleniogórskiej w przyszłości.

Ciekawostek można dowiedzieć się z artykułu pióra Przemysława Wiatera, który – jak zwykle bardzo zachęcająco – pisze początkach narciarstwa w Karkonoszach i Górach Izerskich. Piotr Sroka podejmuje pioniersko temat masowych imprez turystycznych Sudetach Zachodnich w systemie stalinowskiej propagandy.

To oczywiście nie wszystkie teksty. Po dokładniejszy spis odsyłamy do samego wydawnictwa, które – jak zwykle tradycyjnie – kronikarsko kończy Czesław Margas przedstawiając Kronikę Jeleniogórską. XL Rocznik Jeleniogórski ukazał się w niszowym nakładzie 500 egzemplarzy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group