Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 7697
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Rewolucyjna przebudowa centrum miasta

Poniedziałek, 4 listopada 2013, 11:30
Aktualizacja: Wtorek, 5 listopada 2013, 6:16
Autor: Angela
Jelenia Góra: Rewolucyjna przebudowa centrum miasta
Fot. Koncepcja
Do jutra (5.11) mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi i propozycje do zmian do koncepcji architektoniczno–urbanistycznej zabytkowej części Jeleniej Góry w rejonie ulic: Wojska Polskiego, Wolności, Podwale, Kilińskiego i Kubsza. Jej prezentacja odbyła się w miniony wtorek (29 października br.) w Książnicy Karkonoskiej.

Koncepcję przygotowała firma STUDIUM z Warszawy. Z ciekawszych propozycji znalazło się w niej odtworzenie w ul. Długiej, Rynku, ul. Konopnickiej i 1 Maja historycznego przebiegu szyn dla zabytkowego tramwaju, który miałby się stać atrakcją turystyczną.

Proponowane jest również uzupełnienie zabudowy historycznego kwartału – Podwale-Forteczna- Jasna oraz kwartału Jasna – Forteczna – Jelenia z odbudową murów obronnych miasta i przeznaczeniem części tego terenu m.in. na jazdę na deskorolkach, handel uliczny czy projekcje filmów oraz kameralne koncerty.

Na Podwalu miałoby się pojawić więcej zieleni. Na Bankowej planuje się przywrócenie dawnego statusu eleganckiego miejskiego ogrodu z zielenią skupioną wokół fontanny. Proponuje się tu ograniczenie ruchu samochodów na rzecz pieszych, zwężenie drogi, poszerzenie chodników, ustawienie stojaków na rowery i podświetlenie fontann oraz koron drzew.

Twórcy koncepcji uważają również, że Ratusz powinien zostać zaadaptowany na funkcje społeczne, a w centrum powinna stanąć mediateka z salą wykładową i konferencyjną.

Ich zdaniem należy przede wszystkim przywrócić ciągłość „aktywnych przestrzeni publicznych”. Chodzi o stworzenie zielonego bulwaru wzdłuż kanału Młynówka z trasą rowerową, ulokowanie przy nim usług wzdłuż ulicy Fortecznej, a także zagospodarowanie przestrzeni wzdłuż murów miejskich. W centrum (przedłużenie ulicy Pocztowej) proponowana jest budowa dużych obiektów kultury, rozrywki i edukacji, a na wschodzie połączenie zielonych ciągów pieszych i usług z parkiem Sanktuarium Krzyża Świętego oraz planowanym za nim przystankiem PKP Jelenia Góra Centrum. W centrum miałyby się również pojawić mini-parki oraz park miejski przy kanale Młynówka.

A do Jeleniej Góry turystów ściągać miałaby jedna główna atrakcja: centrum naukowo–edukacyjne roboczo nazwane Lobo i inne atrakcje towarzyszące, jak np. centrum dziecięcej i młodzieżowej rozrywki, klasyczny park jordanowski, grillowisko, targ eko-żywności i pamiątek, a także produkty dla firm i turystów: centrum konferencyjne w Ratuszu, centrum tenisowe, hotel 4-gwiazdowy czy liczne imprezy kulturalne.

W kwestii komunikacji twórcy koncepcji proponują polepszenie warunków dla pieszych przez wprowadzenie strefy TEMPO 30 pomiędzy ul. Wolności, Korczaka, Bankową i 1-go Maja i al. Wojska Polskiego.

Dla usprawnienia transportu drogowego projektanci chcą dostosować lokalizację przystanków PKP i PKS do realnych potrzeb turystów i mieszkańców. Podkreślają też rolę rowerów jako uzupełniającego środka transportu i uspokojenie ruchu samochodowego.

Twórcy koncepcji podkreślają też konieczność zwiększenia liczby miejsc parkingowych, ale przed wszystkich hotelowych.

- W 2012 roku podregion jeleniogórski odwiedziło 750 tys. osób, co daje średnią 2054 osoby na dzień – czytamy w koncepcji. – Statystyka dla Jeleniej Góry wynosi 180 osób na dzień.

- Zapraszamy do wyrażenia opinii na temat proponowanych rozwiązań – informują przedstawiciele Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Cała koncepcja dostępna jest na stronie: http://um.jeleniagora.pl/images/stories/architektura/prezentacja.pdf

Wszelkie uwagi i spostrzeżenia można składać pisemnie do 5. listopada 2013 r., na adres: Urząd Miasta Jelenia Góra, Wydział Urbanistyki, Architektury i Budownictwa, ul. Ptasia 6a, 58-500 Jelenia Góra lub drogą elektroniczną na adres: architektura_um@jeleniagora.pl.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (56) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group