Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 7194
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rewolucyjna przebudowa centrum miasta

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 4 listopada 2013, 11:30
Aktualizacja: Wtorek, 5 listopada 2013, 6:16
Autor: Angela
Fot. Koncepcja
Do jutra (5.11) mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi i propozycje do zmian do koncepcji architektoniczno–urbanistycznej zabytkowej części Jeleniej Góry w rejonie ulic: Wojska Polskiego, Wolności, Podwale, Kilińskiego i Kubsza. Jej prezentacja odbyła się w miniony wtorek (29 października br.) w Książnicy Karkonoskiej.

Koncepcję przygotowała firma STUDIUM z Warszawy. Z ciekawszych propozycji znalazło się w niej odtworzenie w ul. Długiej, Rynku, ul. Konopnickiej i 1 Maja historycznego przebiegu szyn dla zabytkowego tramwaju, który miałby się stać atrakcją turystyczną.

Proponowane jest również uzupełnienie zabudowy historycznego kwartału – Podwale-Forteczna- Jasna oraz kwartału Jasna – Forteczna – Jelenia z odbudową murów obronnych miasta i przeznaczeniem części tego terenu m.in. na jazdę na deskorolkach, handel uliczny czy projekcje filmów oraz kameralne koncerty.

Na Podwalu miałoby się pojawić więcej zieleni. Na Bankowej planuje się przywrócenie dawnego statusu eleganckiego miejskiego ogrodu z zielenią skupioną wokół fontanny. Proponuje się tu ograniczenie ruchu samochodów na rzecz pieszych, zwężenie drogi, poszerzenie chodników, ustawienie stojaków na rowery i podświetlenie fontann oraz koron drzew.

Twórcy koncepcji uważają również, że Ratusz powinien zostać zaadaptowany na funkcje społeczne, a w centrum powinna stanąć mediateka z salą wykładową i konferencyjną.

Ich zdaniem należy przede wszystkim przywrócić ciągłość „aktywnych przestrzeni publicznych”. Chodzi o stworzenie zielonego bulwaru wzdłuż kanału Młynówka z trasą rowerową, ulokowanie przy nim usług wzdłuż ulicy Fortecznej, a także zagospodarowanie przestrzeni wzdłuż murów miejskich. W centrum (przedłużenie ulicy Pocztowej) proponowana jest budowa dużych obiektów kultury, rozrywki i edukacji, a na wschodzie połączenie zielonych ciągów pieszych i usług z parkiem Sanktuarium Krzyża Świętego oraz planowanym za nim przystankiem PKP Jelenia Góra Centrum. W centrum miałyby się również pojawić mini-parki oraz park miejski przy kanale Młynówka.

A do Jeleniej Góry turystów ściągać miałaby jedna główna atrakcja: centrum naukowo–edukacyjne roboczo nazwane Lobo i inne atrakcje towarzyszące, jak np. centrum dziecięcej i młodzieżowej rozrywki, klasyczny park jordanowski, grillowisko, targ eko-żywności i pamiątek, a także produkty dla firm i turystów: centrum konferencyjne w Ratuszu, centrum tenisowe, hotel 4-gwiazdowy czy liczne imprezy kulturalne.

W kwestii komunikacji twórcy koncepcji proponują polepszenie warunków dla pieszych przez wprowadzenie strefy TEMPO 30 pomiędzy ul. Wolności, Korczaka, Bankową i 1-go Maja i al. Wojska Polskiego.

Dla usprawnienia transportu drogowego projektanci chcą dostosować lokalizację przystanków PKP i PKS do realnych potrzeb turystów i mieszkańców. Podkreślają też rolę rowerów jako uzupełniającego środka transportu i uspokojenie ruchu samochodowego.

Twórcy koncepcji podkreślają też konieczność zwiększenia liczby miejsc parkingowych, ale przed wszystkich hotelowych.

- W 2012 roku podregion jeleniogórski odwiedziło 750 tys. osób, co daje średnią 2054 osoby na dzień – czytamy w koncepcji. – Statystyka dla Jeleniej Góry wynosi 180 osób na dzień.

- Zapraszamy do wyrażenia opinii na temat proponowanych rozwiązań – informują przedstawiciele Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Cała koncepcja dostępna jest na stronie: http://um.jeleniagora.pl/images/stories/architektura/prezentacja.pdf

Wszelkie uwagi i spostrzeżenia można składać pisemnie do 5. listopada 2013 r., na adres: Urząd Miasta Jelenia Góra, Wydział Urbanistyki, Architektury i Budownictwa, ul. Ptasia 6a, 58-500 Jelenia Góra lub drogą elektroniczną na adres: architektura_um@jeleniagora.pl.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (56) Dodaj komentarz

~18 sqandal 4-11-2013 12:01
... idzie zima więc w fontannie ( i tak nieczynna ) zamontować całoroczny gril i przy okazji można będzie tam się w mrozy ogrzac . To najlepsza koncepcja przebudowy śródmieścia , no i może jeszcze jaki bulwar zrobić nad rzrką Mlynówka i gości i turystów będziemy mieli cały okrągły rok . Nie jest to chyba glupie , nieprawdaż !
~fx 4-11-2013 12:28
To już wybory??? Jeszcze niedoczekaliśmy się realizacji obietnic z poprzednich takich jak szybka kolej czy park technologiczny. Mamy też przyobiecane szybkie połączenie kolejowe do Wrocka (pendolino już widzieliśmy)
~zima 4-11-2013 12:55
Zrobic lodowisko przy ul.kilinskiego,moze sie uda
~Jejek 4-11-2013 13:30
a może by przez zimę ponaprawiać obie fontanny??
~zdegustowany 4-11-2013 14:30
Dobry pomysł siedziących archtektonicznych mózgów z Warszawy jeśli idzie o te kocepcję,ale już wyznaczony czas na prezentację i opiniowanie przez mieszkańców w okresie wszystkich świętych!?To już niekoniecznie dobry pomysł.Kto miał ochotę i czas z pewnością zaszedł do książnicy,ale przy tego typu projekcie niesłychany jest czas na poważne zaznajomienie się z tematami,a nie ad hoc!!!Brawa dla pomysłodawców przedsięwzięcia!
~żenada 4-11-2013 14:40
Ja mam uwagę, przeciwko budowie sklepu netto na Wojska Polskiego. Ciekawe czy to też było uwzględnione w tej koncepcji.
~żenada 4-11-2013 14:48
Ja mam uwagę, przeciwko budowie sklepu netto na Wojska Polskiego. Ciekawe czy to też było uwzględnione w tej koncepcji.
~eco 4-11-2013 15:04
Tak nieśmiało wspomnę tylko, że lokalni i 'importowani" wykonawcy nie potrafią prawidłowo osadzić studzienki ściekowej w płaszczyźnie jezdni, a tu takie plany! Rewitalizacja Parku Zdrojowego pokazała nam efekt działania kryteriów wyboru wykonawcy, a to przecież była robota dla ogrodnika - pasjonata. 15 baniek poszło na spacer. Ile pójdzie przy takiej przebudowie miasta?
~ 4-11-2013 15:09
dzisiaj informacja - uwagi do jutra!! to dopiero lekceważenie mieszkańców!
~Igor 4-11-2013 15:10
fantastyczna koncepcja! daje coś, czego nie było: nowego ducha!
~rumcajs54 4-11-2013 15:11
Ratusz dla gawiedzi ? To gdzież będzie "pracował" Korzonek i inne mózgi od budowy szklanych domów ? No i gdzie więcej zdjęć ? A co do Netto to popieram krytyków całkowicie.
~ 4-11-2013 15:35
Najpierw gigantyczna podwyżka czynszu na mieszkania komunalne (no chyba że mieszkańcy wykupią mieszkania to będzie taniej)a potem rewitalizacja i każdy właściciel nawet ten zmuszony do wykupu musi partycypować w kosztach remontu!!! Chytry plan włodarzy miasta!!!
~czytelnik2 4-11-2013 15:35
To tylko koncepcja. Jej realizacja potrwa lata. Potrzeba ogromnych pieniedzy. Pewnie z 200 mln zlotych plus jeszcze drugie tyle od inwestorow z sektora prywatnego. Powodzenia i wytrwalosci w realizacji.
~ad 4-11-2013 16:09
w czasie gdzie Jelenia góra systematycznie się wyludnia,prowadzenie takiego studium to tylko transfer kasy z miasta do prywatnej firmy, .....najważniejsze są miejsca pracy a nie fontanny
~hhhhh 4-11-2013 16:47
a skąd na to będą pieniądzse?
~ 4-11-2013 17:04
a w fonntannach całoroczne lodowiska...
~jakitaki 4-11-2013 17:23
no to jestem pod wrażeniem liczb turystów odwiedzających Jelenią Górę, a trzeba wziąć pod uwagę to, że w granicach administracyjnych Jeleniej Góry znajduje się Zamek Chojnik :D więc ile osób pozostaje do podziału na centrum, na Cieplice, a ile na Sobieszów? Zakładam, że do Maciejowej i na Zabobrze turyści nie docierają :D ....Żenua... proponuję więc zamiast tych go...wartych koncepcji, dać zielone światło agencjom towarzyskim... wpuścić je na Pl. Ratuszowy, Konopnickiej, 1 Maja, al. Wojska Polskiego... gwarantuję, że po pół roku turystów będzie około 1 mln w samej Jeleniej... a zjeżdżać do nas będą i z wielkopolski i ze śląska całego... i z mazowieckiego...a i obcokrajowców nie braknie. Myślcie radni bezradni! Du
~wspomnienie 4-11-2013 17:29
Pamiętam piękne obrazki, wiszące w centrum Cieplic, z pokonkursową koncepcją aqua parku, ech łezka w oku się kręci.
~ 4-11-2013 17:35
Za rok wybory oni zaczynają czarować i obiecywac aby dalej z nas ssac.
~kkkkk 4-11-2013 17:36
Kołchożniki z Siedlęcina mają prace aż do emerytury a na poprawki ich dzieci też parę latek.
~WSM 9 ŁW 4-11-2013 17:44
Przecież to nie firma nie zaprosiła ludzi do konsultacji tylko UM JG. Mi bardzo podobają się niektóre koncepcje tej firmy. Uwierzcie że osoby odpowiedzialne za ten projekt spędziły sporo czasu w JG i bez żadnych nacisków sami zobaczyli jakie miejsca można wykorzystać. Moim zdaniem pomysł z parkiem nauki jest super. Mieszkam w Warszawie i wiedzę jakim wzięciem cieszy się CN Kopernik. Kolejnym mocnym pkt ma być zadaszony plac zabaw. Myślę ze nasze perełki jakimi są Karpacz i Szklarska nie mają odpowiedniej atrakcji podczas złej pogody. Należało by pomyśleć o Podziemnych trasach turystycznych. Wstydem jest że Rowerowa Stolica Polski jak podkreśla się w większości wypowiedzi na temat miasta, nie ma wypożyczalni rowerów. Czy system bezobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich.
~tak tak 4-11-2013 17:48
SCIENCE FICTION
~????... 4-11-2013 18:09
Skandal w gminie Podgórzyn na Dolnym Śląsku! 64-letni radny jest podejrzany o molestowanie uczennic miejscowej szkoły. Kazimierz P. został już aresztowany przez policję.
~Srata tata 4-11-2013 18:14
Sralis mazgalis -jak mawiają Litwini...
~kim skim 4-11-2013 18:46
urbaniści JG niech lepiej pomyślą jak sprawnie udrożnić wjazd i wyjazd samochodów ze słynnego parkingu wielopożiomowego i żeby tam w końcu zaczęli parkować włodarze miasta JG, BO JAK NARAZIE WYJECHAĆ Z UL. Kilińskiego to niezły cud, a poza tym centrum miasta powinno być wolne od ruchu samochodów, a Zawiła i inni powinni dać przykład dla innych i nie parkować służbówki pod samym ratuszem
~czech prawie 4-11-2013 18:49
Pozostali mieszkańcy miasta będą zatrudnieni do przestawiana figurek na deptaku 3 razy dziennie, aby na zdjęciach satelitarnych wyglądało na żyjące miasto. Nie damy się podejść jak Grecy, którym nie chciało się przestawiać plastikowych krów na pastwiskach i sprawa się rypła. A tak serio, te atrakcje to w ramach Halloween ? Przecież do wyborów tak daleko, że trzy razy zapomną co obiecali i komu. Zabawa będzie a kto będzie pracował ??????????????
~idzi 4-11-2013 19:00
i znowu szykują miejsce na następną galerie, torowisko a niby po co chyba żeby nasze panie łamały obcasy w swoich szpilkach, a może na rogatkach starego miasta zaplanowali wypożyczalnie gumofilców, co do zieleni jestem jak najbardziej za, a ograniczanie ruchu na ul. Bankowej to hola panowie urbaniści ,najpierw niech dokończą obwodnicę południową i w ten czas można zwężać ulice ,bo jak narazie to mija się z celem bo turyści jakoś muszą dojechać do Karpacza od strony Zgorzelca i nie tylko, planować można dużo ,ale życie pokazuje że to nie takie proste, tak panowie urbaniści
~ 4-11-2013 19:07
Wyznaczenie terminu jednego dnia do wyrażenia swoich opinii jest jawnym lekceważeniem mieszkańców miasta! Jest to wyraźnie tylko po to, aby potem móc powiedzieć, że przecież mieszkańcy mogli wnieść swoje uwagi, ale nikt nie będzie już pamiętał jak krótki termin wyznaczono mieszkańcom. A poza tym, czy to wszystko nie jest zbiorem pobożnych życzeń, za które ktoś weźmie pieniądze (za tę wizualizację czy projekt, jak zwał, tak zwał), a nic z tego nie będzie realizowane? W szufladach już leżą różne plany i strategie, za które ktoś wziął pieniądze... Np. http://www.jeleniagora.pl/pdf/Zintegrowany%20Plan%20Rozwoju%20Transportu%20Publicznego.pdf - na stronie 75. mowa o Jeleniogórskim Tramwaju Regionalnym, a plan był na lata 2007-2013... Rok 2013 ma się ku końcowy, a tramwaju ani widu...
~aduś/biduś 4-11-2013 19:15
zamiast przebudowy proponuję wybudować choć jedną fabryke ,w której poza jelfą bda się przyzwoicie zarobić..!
rymcycymcy 4-11-2013 19:29
Mnie się koncepcja podoba ! ...fajne jajca ! :) Największe szanse powodzenia ma zwężenie ulic ...i TĘPA strefa wokół ratusza ! :)
~AP 4-11-2013 19:47
Historyczna linia tramwajowa? Dobrze ze ocalał jedyny oryginalny słup trakcyjny-[ posadowiony tymczasowo na ul Traugutta]
~ 4-11-2013 19:54
Ale czcze marzenia, jednak portfel pusty i tylko pozostaja kolorowe sny. Obecnych inwestycji drogowo ulicznych nie mz za co zrobic, a tu marza sie szklane domy... to juz smierdzi stolkami i wyborami na jeszcze cieple i obfite w kase stolki. Znany te bajki od czasow nowych RP. Co jedna, to bardziej grabierzcza i klamliwa.
~ 4-11-2013 20:07
Jakie wynagrodzenie wzięła za tę koncepcję firma "STUDIUM" z Warszawy i kto za to zapłacił? Czy ktoś wie? Za Zintegrowany Plan Rozwoju Transportu Publicznego Jeleniej Góry w latach 2007-2013 też ktoś wziął wynagrodzenie, a ile zrealizowano z tego Zintegrowanego Planu, dokąd jedzie ten Jeleniogórski Tramwaj Regionalny, o którym mowa na stronie 75. tego planu?
~wen 4-11-2013 20:14
A mnie martwi że na urzędniczych stanowiskach czasem ktoś odchodzi na emeryturę a nie zgłasza się potrzeb na nowych pracowników. Boję się że wkrótce w urzędzie miejskim nikogo nie zastanę oprócz petentów.
~były jg 4-11-2013 20:47
Fajne to jest ale czy to będzie nadal Jelenia góra czy to tylko kolejny z cudów Tuska i PO?
~asfalt 4-11-2013 20:53
Czy do takich kuńsultacji nie stosuje się ogólnych przepisów ??? Zawiadomienie w sposób ogólne przyjęty według lokalnych obyczajów na siedem dni naprzód i potem KILKA/KILKANAŚCIE dni na zgłaszanie uwag ? Dzień czy dwa to KPINA !!!!!! Aby lud nie zaszumiał !!!!
~Zdruzgotana 4-11-2013 21:22
Gdzie jest SKM która Prezydent tak obiecywał ?? Czy coś ruszyło w tym kroku , nawet przystanku pod ekstakada i koło Bazyliki Mniejszej9centrum,Garnizon) nie zrobili , słowa rzucone na wiatr ...... Wstyd P.Zawił
~123 4-11-2013 21:22
Po co budowac jakies Centra Naukowe ,skoro palac w Sobieszowie mozna wyremontowac i przeznaczc na ten cel.Najpierw niech zostana wyremontowane i uchronione przed dewastacja istniejace zabytkowe kamienice.
~ 4-11-2013 21:44
z bankowej drepatczek zrobić
~Jakzwykle 4-11-2013 22:01
A u nas jak zwykle nie się nie podoba, wszystko ma się w dupie i tylko wszechobecne narzekanie Ale gdyby kogoś z tych malkontentów zapytać co zrobić to się okazuje, że mocni to są w gębie, ukryci za bzdurnymi wpisami I wiecie co? zasługujecie na to nicniemanie
~Schengen 4-11-2013 23:03
"Rewolucyjna przebudowa centrum miasta" "Koncepcję przygotowała firma STUDIUM z Warszawy" Ile kosztowała ta koncepcja i po co ten bełkot o rewolucyjnej przebudowie na którą i tak nie ma kasy ?!!! Artykuł niżej czytamy o bajzlu prawnym i finansowym związanym z "Kilińskiego" http://www.jelonka.com/news,single,init,article,49188
~Adam L. 5-11-2013 1:19
Propozycja tramwaju przez te ulick jest wspanialym pomyslem.Chetnie bym sie pakim przejechal. pojeZDZIL.Obecnie mieszkam w Bytomiu i taki tramwaj kursuja na ulicy Piekarskiej /tramwaj z przed II wojny swiatowej.POZDROWIENIA
~fde 5-11-2013 9:07
Czy w planach ujęto renowację budynków i ulic - POZNAŃSKIEJ I MLECZNEJ? To jest centrum.
~sonia39 5-11-2013 9:18
mam to w nosie- od czasu jak brakuje miejsca do parkowania a do tego tzreba płacić nie byłam w mieście (już kilka lat) i chyba niewiele straciłam
~ja 5-11-2013 9:19
Tak niech wroca tramwaje i wiecej zieleni .A brakuje jak to bylo w latach 50 ciastkarni na placu Ratuszowym .To byly ciastaka i zelki
~ 5-11-2013 11:32
ja postuluję aby na bankowej zrobić końcową stację drugiej linii metra... a co :)
~hjfghgdh 5-11-2013 12:57
To zwyczajna kradzież kasy, ile dostał Zawiła do kieszeni z tej puli?
~ 5-11-2013 13:46
A to ci-parada! Doczekalismy Rewolucji! Październikowej?! niestety - dialny Fotoreporter Jelonki nie potrafił udostępnić nam tego projektu...
~ 5-11-2013 13:47
przepraszam: dzielny Fotoreporter...
~kobieta 5-11-2013 16:40
Ponieważ mail podany nie działa pozwalam sonie zamieścić swoje uwagi; W związku z proponowaną rewitalizacją przestrzeni miejskiej-proponuję nie zapomnieć o KOBIETACH, które to zostały bardzo skrzywdzone lat temu wiele, koncepcją wymiany pasażów spacerowych w centrum miasta- na kostkę brukową.Zostałyśmy okaleczone, obdarte z wdzięku i narażone na dodatkowe koszty wymiany obcasów mniej więcej raz po jednokrotnym przejściu ulicą 1 Maja. Nie wspomnę o młodzieży (dziewczętach)- które to nie potrafią po tej kostce poruszać się z wdziękiem. Każdy krok to mordęga.Nie pomyślano o nas kobietach-nawet o tz "pasie startowym"żebyśmy mogły przejść przez miasto w obcasach. Przy tak dużej inwestycji, wskazane byłoby pochylenie sie nad tym problemem.
~kizi 5-11-2013 19:44
Ja, ja mam propozycje jeszcze bardziej odlotowe!!! Zakończyć remont na Osiedlu Robotniczym, trwale zalepić dziury w jezdniach i chodnikach, odprowadzić wodę ze skrzyżowania obok McDonalda, zrobić choćby wąziutką dróżkę dla rowerów przy każdej wylotówce z miasta, wyremontować kamienice przy największych arteriach miasta, zwiększyć liczbę bezpłatnych parkingów w centrum, żeby lokalny biznesik nie zamierał... Ale to takie sny, totalna fantastyka, żaden radny na to by nie wpadł, a co dopiero zewnętrzna firma z samej stolicy...
~Bolko. 5-11-2013 22:01
Realne lodowisko w centrum mamy zapewnione. U styku ulic Grabowskiego i Piłsudskiego obecnie pływają już kaczki, ale zima tuż, tuż! W sferze marzeń pozostaje natomiast ścieżka rowerowa z Cieplic do Podgórzyna. Obecnie nie jest to bezpieczny trakt dla cyklistów.
~bu3las 5-11-2013 23:36
Może na początek... Wysypać trochę tłucznia w dziury na placyku po CPN i na przeciw. Mieszkańcy Jeleniej Góry , wyborcy tam parkują gdy idą do pracy w centrum. Podobnie poniżej szkoły handlowej. Schodki obok - urocze przecież - też się rozwalają.... Może zacząć od najprostszego zadbania o mieszkańców i otoczenie.
~dt 7-11-2013 23:27
P. Zawiła co Pan bierze, gdzie można to kupić? Term nie potrafi Pan wybudować, a zabiera się Pan za przebudowanie Centrum. Przecież nikt normalny w to nie uwierzy, ktoś wcześniej napisał, że wybory jeszcze nie teraz. Pisałem kiedyś na FB, że na Wolności jest dziura w jezdni, wysłałem filmik do urzędników, że podczas deszczu ochlapywani są piesi. Nie potrafi Pan tego zrobić, taka mała dziura, a zabiera się Pan za coś co Pana PRZERASTA. Jako płatnik podatków nie zgadzam się na to, proszę się rozliczyć z pieniędzy wydanych na ten ABSTRAKCYJNY projekt. Niech Pan pamięta, podczas wyborów rozliczę Pana z tej dziury na Wolności i z tego fajnego aczkolwiek utopijnego projektu.
~nkwal 9-11-2013 11:19
powinno tam pisać 180 Niemców na dzień:)
~wera 13-11-2013 13:14
A co Wy na tego typu elementy poprawiające atrakcyjność miasta : www.hpstone.pl

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group