Sobota, 4 lipca
Imieniny: Malwiny, Odona
Czytających: 6018
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Retro–frajda na torowisku! – video

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 1 czerwca 2009, 14:36
Aktualizacja: Wtorek, 2 czerwca 2009, 8:48
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Dzięki zapałowi starostwa lwóweckiego i jego szefa Artura Zycha dzieci z regionu jeleniogórskiego w dniu swojego święta miały wielką frajdę w postaci wycieczki pociągiem retro z Jeleniej Góry do Lwówka. Był to zarazem przejazd inaugurujący stulecie wybudowania tej trasy ocenianej jako jedna z piękniejszych w Polsce. Imprezy nie zauważyli samorządowcy z Jeleniej Góry.

Pociąg ciągnięty przez parowóz wyjechał z jeleniogórskiej stacji punktualnie o godz. 10. 24. Wcześniej lokomotywa – sapiąc i buchając parą – wolno podjechała pod skład i została do niego podłączona przez manewrowego na oczach podróżnych. Byli nimi dzieci z różnych szkół podstawowych i gimnazjalnych, a także goście z Republiki Czeskiej: młodzież z Zaclera.

Skład złożony z kilku wagonów trzeciej klasy, które do lat 50. XX wieku regularnie jeździły na liniach podmiejskich (były też dwa wagony nowsze), ruszył w stronę Siedlęcina. Tu – pierwszy przystanek. – Z okazji 100-lecia linii Jelenia Góra – Lwówek urządziliśmy na peronie mini-ekspozycję archiwalnych z budowy i wcześniejszego okresu działania kolei – mówi Ryszard Wach, sekretarz gminy Jeżów Sudecki.

Jedziemy dalej. Oczom młodych podróżnych wyłania się przepiękny krajobraz z Jeziorem Pilchowickim. Przejeżdżamy przez najwyżej zawieszony most kolejowy w Polsce i zatrzymujemy się w Pilchowicach Zaporze. Tu wycieczkowiczów wita Bogdan Mościcki, burmistrz Wlenia. Zdewastowana stacyjka pamięta jeszcze czasy świetności tej linii. W programie jest krótka wycieczka na zaporę, zbudowaną w 1912 roku po serii katastrofalnych powodzi.

Gwizdy lokomotywy oznajmiają odjazd. Wcześniej – kiedy parowóz jeszcze stoi – z zaciekawieniem podchodzą do niego dzieci. Dla nich to eksponat muzealny, wielu widzi lokomotywę parową pierwszy raz w życiu. Obsługa maszyny jest bardzo miła. Maszynista zaprasza młodych podróżnych do kabiny. Chętnie pozuje do zdjęć.

Kiedy pociąg wjeżdża do pierwszego z trzech tuneli i w wagonie zapadają egipskie ciemności, rozlegają się piski i wrzawa. Milkną, gdy pociąg wjedzie na pełen urozmaiconych elementów krajobraz Nielestna. Tu wita młodych podróżnych zespół miejscowego Domu Pomocy Społecznej. – Jedzie pociąg z daleka, na nikogo nie czeka, konduktorze łaskawy, byle nie do Warszawy! – śpiewają pensjonariusze DPS w rytm przeboju Rynkowskiego. Wspólne zdjęcia, oklaski, gwizdy lokomotywy i odjazd w kierunku Wlenia.

W miasteczku gołębiarzy stojący skład z buchającą lokomotywą mija jadący w przeciwnym kierunku szynobus. Tradycja „zderza się” z nowoczesnością. Tu żegnamy się z okazjonalnym pociągiem retro. Choć do końca podróży jeszcze sporo ma się wydarzyć, dzieci już są pełne wrażeń. Zrobiono tysiące zdjęć i doceniono piękno linii kolejowej oraz niepowtarzalność krajobrazów, które miną pociąg. Wycieczka zakończyła się w Lwówku okolicznościowym festynem. Dla pasażerów z Jeleniej Góry i z Czech pozostał jeszcze powrót tym samym składem do stolicy Karkonoszy.

Niezapomniana jest ta wycieczka. I aż się prosi, aby nie organizowano jej tylko raz w roku dla wybranych dzieci, ale przynajmniej w wakacyjne weekendy. Niestety, samorząd jeleniogórski nie wykazał zainteresowania pociągiem retro. Nikogo z urzędu miasta nie zauważyliśmy na peronie, kiedy skład odjeżdżał. Trudno tu nie docenić starosty Artura Zycha, dla którego dobrem najwyższym jest promocja regionu i renesans lokalnego kolejnictwa.

Obejrzyj video:

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31) Dodaj komentarz

piipi 1-06-2009 15:37
Pusto i smutno !! Tejo..gdzie jest Twoja fajna robota-zdjecia ?
~olo 1-06-2009 15:40
i my też nie zauważymy bo zdjęć niet :-(
~były jg 1-06-2009 15:56
Gdzie są zdjęcia?
~ 1-06-2009 16:05
dlaczego ten pociąg był dla wybranych ???? czy w jelonce nic nie może być dla wszystkich dzieci ?? SKANDAL I KPINA
ago. 1-06-2009 16:33
Jak pięknie wygląda ten parowóz na pierwszym zdjęciu! Do osoby z 16:05 - Nie masz racji, informacja o tym pociągu była nawet w artykule Jelonki.com. Był nawet rozkład jazdy i 24 posty do tego artykułu. "10:24 pociągiem retro do Lwówka dla dzieci" - taki był tytuł artykułu.
~pawka 1-06-2009 17:01
Brawo dla Pana Zycha, od lat zauważam jego wkład w rozbudzenie piękna dżemiącego w naszym regionie. Dzięki takim inicjatywom jest coś poruszane, dziś stary parowóz, jutro może regularne połączzenia na kolejnych pięknych trasach kolejowych naszego regionu. Zaś tym samym wstyd dla jeleniogórskich rządowców, nic nie potrafią a mają kilkakrotnie większe możliwości np. od Lwówka Śląskiego
~$$$ 1-06-2009 18:26
pezecież to sponsorował starosta lwówecki to dlaczego pociag jechał z jeleniej????
~@@@ 1-06-2009 18:29
bo Lwówek jest najlepszy :)
~malkontent 1-06-2009 18:41
. . . pociąg był TYLKO I WYŁĄCZNIE atrakcją dla ok. 250 wybranych dzieciaków, co z pozostałymi ? ! ? Dobrze, że nie zabrałem swojego trzylatka żeby pokazać mu ciuchcię, bo jakbym wytłumaczył synkowi, że nie może wsiąść ? ? !
~ 1-06-2009 18:44
Może i fajnie to zrobili ale dlaczego ten pociąg nie zatrzymał się w Jeżowie? tam tez jest stacja i było paru chętnych....a tak tylko sobie popatrzyli jak pociąg przejechał ;/
~ 1-06-2009 18:47
do ago .owszem była zapowiedź.był rozkład .pisałem prośbę o podanie warunków lecz bez odpowiedzi.trudno obiecywać dziecku,pójść na stację i okaże się że dziecko nie może uczestniczyć. jak to "ago "widzisz ? powinno być napisane jakie są kryteria i czy każde dziecko może jechać - nie sądzisz że tak ? nadal uważam iż to był wyjazd dla wybranych .tak jak i kolonie i obozy dla dzieci prominentów.
~ 1-06-2009 19:34
Do 18:47 - Masz rację, niestety. To powinnno być podane. Jeśli to było tylko dla 250 dzieci, to rzeczywiście coś było nie tak. Przecież parowóz może pociągnąć więcej wagonów z takiej okazji.
~Sobiesz 1-06-2009 19:36
malkontencie wsiąśc mógł każdy ja też tylko byłam jedną z wielu nieznajomych,BYŁO SUPER NAPRAWDĘ JESTEM POD WRAŻENIEM I MOJE DZIECKO RÓWNIEŻ w przyszłym roku rownież pojedziemy a tobie molkontenci jeżeli nie chciało się przyjść i nie wiesz dokładnie to nie oczerniaj innych i nie usprawiedliwiaj swojego lenistwa
~ 1-06-2009 21:08
do sobiesz z 19 36 zanim napiszesz to pomyśl , chyba źle zrozumiałaś słowo pisane.
~do Sobiesz 1-06-2009 21:13
Myślę że to nie jest oczernianie tylko czysta prawda. Jeżeli ktoś mieszka w Karpaczu, Wałbrzychu, Szklarskiej czy w odległych od stacji dzielnicach Jeleniej Góry jechać żeby się dowiedzieć że nie można się przejechać było by bez sensu. Po raz kolejny z rzędu jest ta impreza i po raz kolejny dalej te same błędy organizatora. A co najgorsze było to organizowane za podatki nas wszystkich. Więc czy tak ciężko było doczepić jeden wagon i pozwolić jechać każdemu? nawet za jakąś konkretną opłatą?
~Matysiak 1-06-2009 21:23
O tej imprezie dowiedziałem się na wczoraj na Jelonce. Dzisiaj z wnuczką rano udałem się na dworzec PKP gdzie czekał skład pociągu retro. Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie Pan Starosta Lwówecki ( VIP-ów z Jeleniej Góry niestety nie było) podjął decyzję iż żadne dziecko nie pozostanie na peronie i poprosił władze PKP o podstawienie następnego wagonu ku uciesze kilkunastu osob, które przyszły podobnie jak ja z wnuczkami, dziećmi i nie miały miejsca ponieważ frekwencja przekroczyła oczekiwania organizatorów. ( taki wyjazd okazjonalny odbywa sie już po raz trzeci). Zaprawdę muszę napisać iż cały przejazd składał się w wielu atrakcji - uczestniczące dzieci z Jeleniej Góry, Kowar, Sobieszowa, Siedlęcina, i innych miejscowości były w siudmym niebie. ( nie piszę jako organizator tylko uczestnik) naprawdę brak mi słów aby określić całe to zdarzenie. Należy docenić wysiłek Starosty Lwóweckiego, który "wyłożył" kasę aby jeleniogórskie dzieci mogły skorzystać z tego wyjazdu. Dziwi brak jakiego-kolwiek zainteresowania ze strony jeleniogórskich decydentów i to uważam za skandal a dla dziennikaży z Jelonki impuls do zadania stosownego pytania DLACZEGO !!!!!!! Z tego miejsca chce podziękować w imieniu mojej wnuczki za świetnie zorganizowany Dzień Dziecka. Serdecznie Pozdrawiam.
~Matysiak 1-06-2009 21:30
Zapomniałem dodać iż to wszystko było za darmo !!! i jeszcze raz powtarzam iż każda osoba, która przyszła napewno by pojechała. Pozdrawiam
~ABE 1-06-2009 21:39
Przecież dokładnie tak było. Został doczepiony jeszcze jeden wagon i pojechali wszyscy. Wiem bo byłem...
~Jerzy 1-06-2009 22:03
Widze, ze i ja jestem na tym filmiku hehe. Nie powiem kto, ale jestem na poczatku:) Ot mi sie przytrafilo :)
~Mateo 1-06-2009 22:04
TEJO, zdjęcie numer 2 - przepiękne :-) Szkoda, że takie pociągi nie jeżdżą codziennie.
piipi 1-06-2009 22:50
- MALKONTENT ..gdzie straciles "swoje" slynne wykrzykniki ?
~Jeloniątko 1-06-2009 23:36
Samorządowcy i Decydenci jelonkowi byli nieobecni na peronie ponieważ pojechali -polecieli również na wycieczkę samolotem \\\\\\\"retro\\\\\\\".
~Ed 1-06-2009 23:36
Mogli to zrobić w niedzielę, przecież większość ludzi w tym czasie pracuje. Co do tego co napisał Matysiak "za darmo" to nic nie jest za darmo, to poszło z gminnej albo innej kasy, a więc z podatków i było zapłacone.
~Rafi 1-06-2009 23:43
Ogromne podziękowania i szacunek dla pana Zycha. Świetna inicjatywa promowania kolei, regionu a przede wszystkim setki uśmiechów na twarzach dzieci. Wstyd dla rządzących w Jeleniej Górze- WSTYD. PROSZĘ JELEONKE O ZAPYTANIE RAJCÓW JG DLACZEGO NIE WSPARLI I NIE ZAINTERESOWALI SIĘ INICJATYWĄ!!!???
rymcycymcy 2-06-2009 0:32
Była woda i papier retro w toalecie ? ;)
ago. 2-06-2009 6:13
Drugie zdjęcie też przecudne! Pociąg na nim jeszcze ładniejszy, bo te czerwone "zderzaki" dodają uroku.
~ 2-06-2009 7:44
Nasz "cudowna" rada miejska na czele z naczelnym a...litykiem i pochylaczem się nad wszystkim RP niczego nie zauważa. Chyba przeniosę się do Lwówka...
~fred 2-06-2009 11:43
PKP nie ma pojęcia jak w bardzo łatwy sposób generować zyski. Wystarczyłoby, aby w okresie od czerwca do sierpnia lub września raz w tygodniu (np. w sobotę) taki kurs pociągiem retro z postojami nad zaporą w Pilichowicach, Wleniu i Lwówku był w rozkładzie jazdy. Komplet pasażerów gwarantowany. I można nawet wykorzystywać wagony 3 klasy. Byłaby to naprawdę WIELKA atrakcja turystyczna, która szybko zyskałaby rozgłos.
~grib 2-06-2009 11:48
A takie zdjęcie zrobione z zapory na most wiszący z parowozem na nim... marzenie...
~PKP 2-06-2009 15:50
Most wcale nie jset wiszący, tylko stojący, a wagony nie da się co tydzień wykorzystac na tej trasie, bo sa z Wrocławia i wypozyczane są także przez inne instytucje.
~festen 3-06-2009 15:55
Tego typu przejazdy powinny wpisać się na stałe w rozkład jazd kolei zabytkowych na tym szlaku. Myślcie włodzrze Jelonki i aby wam od tego myślenia nie przekrzywiły się tupeciki na czaszkach, myślcie i zacznijcie wreszcie działać dla reaktywacji tych wspaniałych linii kolejowych.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group