Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 5967
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Restrykcyjne kontrole Niemców to nadgorliwość

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 7 lutego 2008, 9:59
Aktualizacja: 10:01
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Marcin Zawiła, parlamentarzysta regionu jeleniogórskiego, wystosował pismo do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z prośbą o zwrócenie uwagi na niepokojący proceder wzmożonych kontroli zmotoryzowanych Polaków przez policję niemiecką. – Niemcy są nadgorliwi, bo boją się utraty pracy – sugeruje poseł.

– Uroczysta likwidacja barier granicznych, wynikająca z Układu z Schengen, niestety nie poprawiła komfortu przekraczania granicy polsko-niemieckiej, bo choć nie ma już odpraw granicznych to są organizowane przez niemiecką policję tuż za granicą, trwające niejednokrotnie kilka godzin, uciążliwe kontrole pojazdów, łącznie z rewizją bagażników – poinformował media w oświadczeniu poseł Marcin Zawiła.

Organizowanie blokad z zatrzymywaniem, głównie obywateli polskich i restrykcyjnymi kontrolami, policja niemiecka uzasadnia zwiększoną przestępczością po stronie niemieckiej, głównie kradzieżą samochodów.

Z nieoficjalnych informacji, które docierają do posła ze strony Niemców, oburzonych skalą utrudnień w ruchu pojazdów, wynika, że są to działania inspirowane przez niemieckie służby mundurowe obawiające się znacznej redukcji etatów w rejonie granic.

– Łatwiej i sprawniej przekraczało się granicę przy dawnych odprawach niż w chwili obecnej przy improwizowanych blokadach bezpośrednio za granicą – to zdanie większości podróżnych, którzy udają się do Niemiec samochodem.

Skala działań prowadzonych przez policję niemiecką stawia więc pod znakiem zapytania sensowność likwidacji odpraw granicznych ale przede wszystkim sensowność wieloletniej pracy samorządów niemieckich i polskich na rzecz porozumienia między obu społecznościami.

- Utrudnienia stosowane przez służby niemieckie bardziej szkodzą normalizacji kontaktów transgranicznych niż przynoszą efekt w postaci przeciwdziałania przestępczości – mówi Marcin Zawiła.
– Mam nadzieję, że wicepremier Grzegorz Schetyna, za pośrednictwem podległych służb postara się wyjaśnić sprawę, mając na uwadze przyszłość stosunków między Republiką Federalną Niemiec a Rzeczpospolitą Polską i fakt wejścia naszego kraju do Układu z Schengen – dodaje parlamentarzysta

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (32) Dodaj komentarz

~wolant 7-02-2008 10:20
Jestem Polakiem ale przepraszam w imieniu Niemców za te ich rewizje i nadgorliwe kontrole, wcale mi się to nie podoba, jednak powinniście zrozumieć, że oni też mają racje- skala przemytu papierosów przez Polaków do krajów Schengen jest olbrzymia i wzrosła po zniesieniu granic wielokrotnie. Non stop słyszę przechwałki, jako to "udało mi się zawieść do Berlina 50 kartonów papierosów i mnie nie złapali". Nie można uogólniać, ale 50% Polaków (szczególnie młodych jadących samotnie ZAWSZE przemyca coś nieprzepisowo" i Niemcy doskonale o tym wiedzą więc wzmożyli kontrole - sami się ukaraliśmy.
~prorok 7-02-2008 11:33
Miejsce Polakow jest w Polsce a nie walęsanie się calymi tabunami po nieswoich państwach w europie , a to że są niektórzy zmuszeni do wyjazdów za pracą często żebraczą - to wina jest takich rządów i wladz , bo nie potrafili spowodować i zapewnić takiego rozwoju gospodarczego aby polacy pracowali we wlasnym kraju , mieli zapewnionioną przyszlość , stabilizację .A dzisiaj wlaśnie do polski powinni ludzie naplywać do pracy i powiększać podatki a jest odwrotnie.To przygnębiajace. I wtedy nie musieliby być poddawani restrukcjom danego państwa ,bo oni maja swoje prawa, sposoby ochrony swoich interesów i obywateli . Jednoczesnie my musimy tez wiedzieć że wyrobiliśmy sobie w europie opinię zlodzieji , żuli spolecznych dostawców narkotykow itp. -co też odbija się na ludziach uczciwych i porządnych,choć oni nie maja się czego obawiać , bo i tak najmniej korzystaja z tych granic. My lepiej zajmijmy sie naszymi porządkami i egzekwowaniem prawa- może pan . posel zbadalby chociażby to ile szkody wyrządziily np.urzędy skarbowe w ostatnich latach ludziom i firmom które bezpowrotnie zniszczyly w tym też miejsca miejsca pracy i jakie wyrządzaja straty dla budżetu i spoleczeństwa - to są istotne sprawy do zalatwienia na dzisiaj !, wówczas zapewne rozmaite straże graniczne i policja witajaca witajaca przybyszow z Polski będzie bezrobotna, a wylapane zule będą na utrzymaniu niemca. Sądzę że w/w pisma p. posla będą mialy taka moc jak pisane listy z Chin do Tajwanu .Do dziela Panie Pośle należy jak najszybciej przygotowac grunt , sprowadzić inwestorow i wprowadzic jasne i proste przepisiy w dzialalności gospodarczej oraz zredukować urzędnikow , wprowadzić w stosunku do nich odpowiedzialność materialna taka jaką stosuje się do przedsiębiorców.. To pierwszy krok do sukcesu.. a zasad i metod egzekwowania prawa w obcych państwach nie zmienimy bo to nie nasza powinność - chyba że dla rozglosu.
piipi 7-02-2008 12:40
....pytanie do REDAKCJI ,kto tych kontroli dokonuje ? ..czy jest to Bundespolizei ? , czy jest to ZOLL ?.
~oj 7-02-2008 12:43
moim skromnym zdaniem sprawy nie powinno sie nagłasniać tylko przeznaczyć jednen patrol policji do kontrolowania niemców po stronie polskiej, olbrzymie kolejki zmusiły by ich do przemyślenia swojego postępowania
~do piipi 7-02-2008 13:00
piipi. A4 do wiatraków pod Dreznem jest oblężone przez ZOLLi,POLIZEI i BAG(to dla dużych mobili).
~Koszerny 7-02-2008 13:09
Jak ktoś kiedyś powiedział: "Nadgorliwość gorsza od faszyzmu"... Myślę że sytuacja się uspokoi, bo każdemu pewne zabawy z czasem się nudzą... A na razie pozostaje zacisnąć zęby i wytrzymać :(
~kierowca 7-02-2008 13:10
ja na przyklad ostatnio zostalem sciagniety z autostrady na stacje benzynowa po kontroli nie zdazylem przejechac paru kilometrow po czym ponownie zobaczylem przed soba auto z tym charakterystycznym napisem BITTE FOLGEN! to juz jest chore! kontroluje i polizei i zoll!
~do piipi 7-02-2008 13:31
przewaznie Polizei ale wiesz jak u nich jest jak łapanka to i zoll i bag sie znajdzie ;) ostatnio chyba z 8 aut stalo przy wylocie z goerlitz na autostrade wiec mozna spodziewac sie wszystkiego
~fan Klimka 7-02-2008 13:38
bezpieczny temat ;-)
~nrd 7-02-2008 13:52
Do bycia w europie trzeba dorosnąć. Często jeździłem, jężdże i będę jeździć na tamtą stronę, na zakupy. Rodacy zawsze wyprawiali "cuda", więc nie dziwi, że Niemcy zabezpieczają się przed naszymi "cudakami".
~wydawca 7-02-2008 14:06
Wypadek na Wrocławskiej w Maciejowej,ruch zamknięty dla duzych pojazdów w strone Wrocławia, a tu w jelonce zero wzmianki.Porawcie się kochana redakcjo,bo konkurencja nie spi.... <br><br> <i> to nie był wypadek, ale usuwanie samochodu ciężarowego, o czym niżej - pozdrawiamy </i>
piipi 7-02-2008 14:42
....spok....to tylko sprawa czasu ....i to im przejdzie !.Holendrow TEZ brutalnie kontroluja,bo u nich "szukaja" trawki ,narkotykow itp...Niemcy maja rowniez brutalne kontrole i to kontrole od "swoich" !.Wjazdy i powroty...do Szwajcarii...oj,banki swojego interesu pilnuja!.
~księgowy 7-02-2008 14:54
Jak widać nasz pan posel Marcin Zawla zacząl juz dzialać na rzecz regionu - wystosowal pismo. Oj będzie glosno o panu pośle - a co będzie jak niemcy najwiekszy dostawca skladek do unii utną ktoregoś dnia wplaty , z powodu niezaplaconej akcyzy i cla za papierosy przez polskich przemytnikow.
~xxx 7-02-2008 14:59
a polacy dalej niemcą bez mydła jak amerykaną którzy chcą znieść wizy dla czechów,greków tak że zostaniemy ostatnim krajem w unii który będzie miał wizy żałosne co ROBI nasza POLICJA niech tak samo niemców kontrolują bo np. wzrosła przestepczość seksualna w Polsce bo jak wiadomo lubią korzystać z tańszych prostytutek po polskiej stronie ALE MY NIE dalej będziemy niemcą w du.. włazić
~Krystyna 7-02-2008 15:27
Zgadzam się z OJ,tylko od siebie powiem ,że nie jadan,a kilka radjowozów powinno kontrolować naszych milych sąsiadów.
~hmm... 7-02-2008 15:46
Ci co sceptyczie podchodzą do działań posła-nie uświadczyli kontroli przez ZOLL. Każą nawet kulki ze skarpetek rozwijać i wiele innych "cudactw" w sumie to upokarzających w klimacie trwogi zajmujących mnóstwo czasu...-ściągnięcie tapicerki-żaden problem.. Ogólnie dobrym pomysłem jest zatrzymywanie Niemców masowe, ponieważ okaze się,że połowa samochodów to import bez lawety i ubezpieczenia-a w srodku zasiada nikt inny jak Polak... Władze się o to nie pokuszą,ponieważ Niemiec ma Euro-i niby chce je wydać-ale powiem Wam,że w pobliskim kantorze niemieccy turyści wymieniają na wycieczkę po centrum JG średnio 10 Euro.. Więc nie ma straty-większosć turystów to Warszawiacy-ściągnięci tu przez jedyne słuszne radio promujące nasz region... Więc wet za wet-oni ustawiają po Drezno-My po Maciejową wszystkie służby ze strażą pożarną włącznie-oczywiście Niemiecko-języczni funkcjonariusze (i tu może tkwić meritum ;-]).. Co do przedsiębiorców okradanych przez Państwo-w pełni się zgadzam-lecz jedyną formą naświetlenia sprawy-jest strajk! Dokładnie-płacimy większe składki po to ,aby górnicy, lekarze, nauczyciele-a teraz listonosze przestali rzucać kamieniami w Sejm-to chore-proponuję strajk sektora prywatnego-który to napędza całą tą karuzelę-niech wiedzą z czyjej krwawicy mają płacone-Ci biedni ludzie-co Nas "leczą" "uczą" i "dostarczają w terminie" to co wysyłamy... Pocztę zlikwidować-sektor prywatny ma świetną tanią solidną konkurencję... Panie Zawiła-do roboty... pewnie i tu można coś zrobić-region jakąś strefą dofinansowania objąć-chciałbym założyć swoją firmę-i posłużyc się dotacją ;p Chciałbym też nie zbanrutować z powodu podatków i braku zleceń...
~AgnieszkaIII 7-02-2008 15:50
Nastepnym razem, zanim pan M. Zawila cokolwiek " wystosuje ", polecam mu zapoznanie sie z krotkim artykulem pt " Niszczyciele na Wzgorzu Kosciuszki ". Kradnac we wlasnym domu trudno jest wzbudzac zaufanie wsrod obcych. " Vertrauen ist gut, Kontrolle ist besser " , panie Marcinie :)
piipi 7-02-2008 16:44
...do - (~Agnieszki)....ten cytat,a ktorym to swoj komentarz zakonczylas ..pochodzi od Wladimira I.Uljanowa - czyli Lenina.Czasy "ich" sa juz przeszloscia....Good Bye Lenin
~swojak 7-02-2008 18:06
wolant nikt nie wozi papierosow do berlina bo za lm placa tam 23 euro z wielka laska,wiec kom u to sie oplaca???????????
piipi 7-02-2008 18:10
...do - (+Agnieszki III)...i te slowa Wladimir I.Uljanow...czyli Lenin skierowal do "swoich",czyli...Volksmasse...
~wyborca 7-02-2008 18:11
Panie pośle. Oni radzą sobie z patalogiami. I Pan i wszyscy wiedzą, że polacy rozpoczęli wozić towar na nielegalny handelek. Zwiewaja tam też tam ludzie poszukiwani przez polskie prawo. Lepiej niech się Pan zastanowi jak po polskiej stronie zwiększyć liczbę kontroli.
~mocherowa 7-02-2008 19:29
o cholera jakies przemyty do nas robią?
~aaaaaaaaaaaaa 7-02-2008 19:40
a moze by tak niemcy zajeli sie kontrola tirow ktore ciagle wywoza smieci do polski!!ciagle sie o tym slyszy.oko za oko,zab za zab.powinno sie trzepac niemcow tak samo,jak oni to robia.niby taki cywilizowany europejski narod a zachowuja sie jak...................
~Iwona 7-02-2008 20:10
Chciałabym zapytać, czy w Polsce, podczas kontroli, policja, ma prawo do skontrolowania bagażnika bez jakiegoś specjalnego nakazu?Czy nie narusza to jakiejś naszej prywatności. Proszę o wiarygodną informację
~Rico 7-02-2008 20:47
Niemiaszkow trzeba tak samo traktowac jak Oni Nas bez wyjatku. Lecz w Zgorzelcu Polaczki na granicy sami gnebia swoich obywateli smiesznymi szyknami . Wiec co sie denerwowac na Niemcow ze DDR wciaz istnieje w Ich mozgownicach.Wszystko zalezy od Polskiej linii politycznej , czy sie ujmie za swoimi obywatelami czy tez nazwie wszystkich Nas przemytnikami i zlodziejami. Bo prawde mowiac niejedno.krotnie widzialem jak Niemiaszki sami przemycali duze ilosci fajek. Tylko Ich nikt nie kontrolowal bo wazniejsze sa Polski blachy.
~jelgór 7-02-2008 21:11
Polskie służby powinny zatrzymywać Niemców i sprawdzać, czy nie mają w bagażniku aby jakichś tekstów neofaszystowskich, albo nie wywożą zabytków, albo nie przywożą śmieci itp. Nie ma miejsca w Polsce na takie wybryki, powinni się wreszcie tego nauczyć! Tu jest porządny kraj dla porządnych ludzi. Brawo Zawiła!
~belgin 7-02-2008 21:49
nie da sie ukryc ze niemiec nigdy nie byl przyjacielem dla Polaka ale fakt jest taki ze Polak lubi trzepac ale Polaka po naszej stronie stoi straz graniczna i nie zatrzymaja niemca ale Polaka bez powodu tak nas trzepalii pod strzegomiem ze nie zdazylem na samolot ale jak to mowia nie ma zagranicznia wiec trzepiemy swojaka zadamy szacunku od obcych jak sami nie potrafimy sie szanowac
~niedziwota 7-02-2008 23:06
Dopóki "pożądni" niemcy będą kupować od polaków przemycane papierosy i inny towar dopóty nasi będą uprawiać kontrabandę. I może policja wszelaka niemiecka bardziej zwróciła uwagę na swoich "lojalnych" obywateli.
~ktos 8-02-2008 1:01
Zgadzam się z oj :). Kontrolować niemców po stronie naszej. Też mogą wjechać wziąć 50 paczek papierosów i przekroczyć granicę. A może kradną samochody u nas zawożą do siebie i sprzedają nam spowrotem. Głupie wytłumaczenie. Kto mieczem wojuje od miecza ginie.
~Aguś 8-02-2008 6:21
To celowe działanie, ponieważ Rząd polski robi ze swoich obywateli łachów nie dając im pracy. To właśnie zapewnił uklad z Szengen, że teraz będziemy kontrolowani, tylko, że to działanie polskiego Rządu, zwykła umowa z Niemcami. f...rami jesteśmy. Już nie uciekniemy, spłacimy Państwo, pobiedujemy bez pracy. Ła, ha, ha, ha, Rząd polski robi z obywatela dalej łacha. Nic do Was ludzie nie dociera. Pzypomnijcie sobie dawną Policję i powoty z zagranicy. Nic się nie zmieniło. A może próbujcie wysłać teraz meil do Niemiec na .de Rozjaśnicie sobie wreszcie umysły. Powalczcie trochę, zobaczcie jakie dostaniecie z uzędów odpowiedz.i Dorośnijcie w końcu. Blokadę wolności gospodarczej mamy. Nara...
~Adam 8-02-2008 7:50
A co z nadgorliwością naszej SG. Zdaje się, że prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień - "nieuzasadnione użycie broni". Poza tym, dlaczego, niejednokrotnie zwyczajne głupki, mają uprawnienia takie same jak policja?
~wróbel 8-02-2008 10:28
Dobrze , ze tak kontrolują może ukradzione deski z lawek stojących na Wzgórzu Kościuszki wyciągnie niemiecka policja z bagażnika polskiego turysty ,albo papierosy z wlamu ze sklepu -bo u nas to kraj bezpieczny dla zlodzieja może bezstresowo grasować gdzie chce , szkoda że przed granicą nie kontroluja profilaktycznie nasze slużby wyjeżdzających turystów zwlaszcza tych lysoli z kapturami po cztery sztuki w aucie. Oszczędziloby to nam wstydu , w calej europie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group