Niedziela, 16 czerwca
Imieniny: Anety, Justyny
Czytających: 10364
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Restauratorzy i konsumenci o jeleniogórskiej gastronomii

Niedziela, 15 września 2019, 13:10
Aktualizacja: Czwartek, 19 września 2019, 8:59
Autor: Jan Muraszko
Zbliżający się koniec lata to dobra okazja do oceny „gastronomicznego sezonu” w zakresie ofert restauratorów i oczekiwań konsumentów. W tym celu przeprowadziliśmy sondę wśród 10 jeleniogórskich restauratorów i cukierników z okolic Placu Ratuszowego.

Ich zdaniem, co w zasadzie potwierdzają konsumenci, jeleniogórska gastronomia ma się dobrze.

Prezentujemy specyficzną kuchnię - mówi restaurator pan Ireneusz. - Ta specyfika wynika z faktu, że nasi kucharze poznali tajniki kulinariów z różnych krajów od orientu do zachodu. Dlatego oferta w jadłospisie jest bogata, a wykonanie potraw wyśmienite, ceny umiarkowane – nie wyższe niźli w innych restauracjach starych miast, choć oczywiście tańsze niż w Krakowie, Warszawie czy Wrocławiu. Mimo tej zachęty jeleniogórzanie nie jedzą w naszych restauracjach, wyjeżdżają na obiady poza miasto - do Karpacza, Szklarskiej Poręby, Świeradowa, a także do Czech.

Pan Zbyszko, również restaurator z Placu Ratuszowego, potwierdza te informacje podając jako przyczyny specyficzne polskie przyzwyczajenie posiadania samochodu w zasięgu wzroku. Oczywiście chodzi o parkingi, z którymi w okolicach Placu Ratuszowego Jeleniej Góry jest trochę kłopotu.

Gośćmi naszych restauracji - mówi pan Zbyszko - najczęściej są osoby starsze i w średnim wieku, w tym turyści z Czech, Niemiec, Holandii, a ostatnio z Francji przygotowani na sprostanie cenom naszych jadłospisów. Ceny potraw muszą być wyższe, bo surowce do ich wytworzenia są najwyższej jakości. Nie narzekamy na brak konsumentów i często zdarza się, że na miejsce przy stoliku trzeba czekać.

Zasięgnęliśmy również opinii Straży Miejskiej i Sanepidu. Okazuje się, że i od tej strony nie ma większych zastrzeżeń do gastronomii prowadzonych na jeleniogórskim rynku. Zmniejszyła się również liczba interwencji Straży Miejskiej i przypadków naruszenia trzeźwości i dobrych obyczajów w tym miejscu.

Pan Krzysztof, również restaurator, mówi o konieczności sprostania oczekiwaniom gastronomicznym mieszkańców w czasie imprez, których szczególnie w tym roku było bardzo dużo na Placu Ratuszowym.

Ludzie mogliby siedzieć na zaimprowizowanych miejscach gastronomicznych osłoniętych np. parasolami, my mielibyśmy obrót, a miasto podatki. I to wszystko w komforcie dla mieszkańców, którzy mogą podziwiać występy niekoniecznie na stojąco i w obawie o deszcz, który często przerywał bardzo ciekawe rynkowe imprezy. Takie rozwiązania widziałem w kilku miastach turystycznych nawet na Dolnym Śląsku i wystarczy sięgnąć do doświadczeń innych – twierdzi p. Krzysztof.

Restaurator odniósł się także w swojej opinii do nieudanego jak twierdzi Sylwestra ubiegłego roku.

Kończenie takiej imprezy o północy jest nieporozumieniem. Warto zainwestować np. w podłogę do tańca, miasto ma scenę i nagłośnienie, jest dużo kapel lokalnych i przy dobrej organizacji zabawa może trwać do godziny 3-4 nad ranem, a część gastronomiczną wzięliby na siebie miejscowi restauratorzy - twierdzi p. Ireneusz.
Warto się nad tym zastanowić - mówi Pan Zbyszko – bo do Sylwestra zostało przecież jeszcze ponad 3 miesiące. Z miastem mamy dobry dialog i prezydent wsłuchuje się w nasze propozycje podejmując niekiedy oczekiwane przez nas działania. Tak było np. z pierwszą wizytą na Placu Ratuszowym Food Trucków. Przeczy logice każdej ekonomii, aby ktoś zakupując towar czy posiłek w Food Tracku spożywał go przy naszym stoliku, za który musimy płacić podatki, w skali roku są to bardzo pokaźne kwoty. Cieszymy się, że następny festiwal gastronomiczny Food Trucków przeniesiono w inne miejsce. Może i sugestia tycząca „szampańskiego zbliżającego się Sylwestra” trafi do przekonania pana prezydenta, a zapewniam, że może to być stały element atrakcji jeleniogórskiej Nocy Sylwestrowej i to nie tylko dla mieszkańców naszego miasta – dodaje restaurator.

Twoja reakcja na artykuł?

20
59%
Cieszy
0
0%
Hahaha
5
15%
Nudzi
1
3%
Smuci
1
3%
Złości
7
21%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (53)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
887
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Można płacić... okiem
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
Kultura
Wykłady pani profesor i pana doktora
 
Kultura
Pokój zwierzeń w BWA
 
Aktualności
Festyn w Mysłakowicach
 
Karkonosze
Śnieżka – widokowo najlepsza miejscówka w Polsce?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group