Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 4382
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Renowacja przyziemia zamku w Starej Kamienicy

Wiadomości: Stara Kamienica
Środa, 23 sierpnia 2017, 7:14
Aktualizacja: Czwartek, 24 sierpnia 2017, 7:08
Autor: WAC
Fot. WAC
Trwa drugi etap porządkowania oraz renowacji pozostałości zamku w Starej Kamienicy. Pomieszczenia w przyziemiu budowli w miarę postępu prac odsłaniają swoje tajemnice.

Renowacja, połączona z pracami archeologicznymi, którą prowadzi na terenie pozostałości zamku w Starej Kamienicy Fundacja „Zamek Chudów” rozpoczęła się w ubiegłym roku. Wtedy to oczyszczono, otaczającą fragmenty strawionej przez pożar w 1758 roku budowli, fosę oraz odnowiono prowadzący do niej czteroprzęsłowy kamienny most. Koszt tych prac wyniósł około 100 tysięcy złotych.

W tym roku na kontynuacje renowacji gmina Stara Kamienica dostała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 200 tysięcy złotych. Dzięki tym środkom możliwe było odgruzowanie części pomieszczeń w zachowanym przyziemiu zamku, zabezpieczenie ich stropu wraz z izolacją, tak aby ochronić je przed dalszym niszczącym oddziaływaniem wody, wzmocnienie murów oraz odnowienie otworów okiennych, tak aby do środka nie mogły wejść osoby postronne.

- Środki jakie otrzymaliśmy na ten rok wystarczą na odnowienie około jednej czwartej piwnic - mówi wójt gminy Stara Kamienica Zofia Świątek. - Dlatego w kolejnych latach będziemy składać wnioski na kontynuowanie remontu – dodaje.

Wójt gminy nie ukrywa, że samorządowcy mają konkretne plany wykorzystania piwnic po zakończenia prac. – Chcielibyśmy, aby w tych wnętrzach powstał obiekt muzealny – mówi Z. Świątek. - Mogłyby być w nim wyeksponowane detale architektoniczne oraz inne przedmioty wydobyte przez archeologów z fosy oraz piwnic obiektu. Żałujemy tylko, że nie powiodły się próby pozyskania środków na odnowienie pozostałości zamkowej wieży.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~meins 23-08-2017 7:29
b.dobry pomysł. Może wiecej turystów bedzie odwiedzało St.Kamienicę .
~Balwina 23-08-2017 9:45
czyli coś fajnego można zrobić nie jest źle z mniejszymi gminami tylko trzeba chcieć , jak we Włoszech
~wodniczka 23-08-2017 11:40
Może dla kogoś dobry pomysł, a gdzie w tym wszystkim sprawy moim zdaniem ważniejsze!!!! -wodociąg - ka...lizacja, - bezpieczeństwo pieszych (chodniki), oczyszczenie pozaratstanych rowów itd...... robienie porządków w Starej Kamienicy to może dobre .. a co z pozostałymi wioskami?
~Jan 23-08-2017 13:18
A może sami mieszkańcy też mogliby się włączyć do tych przecież prostych i nie fachowych prac. Myślę, że Pani wójt to zorganizuje a pożytek będzie konkretny.
~takatam 23-08-2017 18:33
Może by tak zabezpieczyć wieżę żeby komuś kamol na łep nie zleciał a nie przygotowywać miejsce pod kolejną wystawę czy galerię,mało macie tego u siebie w starej kamienicy?? Nawet sala którą gmina wynajmuje za kasę na imprezy wygląda jak jakaś galeria wszystkie inne w gminie jakoś mogą być uprzątnięte pod wynajem a w starej dramat.
~Kunegunda 23-08-2017 19:01
Panie Prezydencie Jeleniej Gory, kiedy beda pieniadze na podobnego typu renowacje Chojnika ? Czy czeka Pan az sie Chojnik calkiem rozsypie ?
~s. 23-08-2017 20:49
Pozazdrościć władzy. W JG zamiast remontować co przyciągnie turystów lepiej postawić biedronkę, bank lub inny zamtuz.
~Sylwia 2017 23-08-2017 22:33
Moim zdaniem to swietny pomysl jesli uda sie odbudowac wieze to na pewno cala renowacja jaka ma miejsce przyciagnie wielu turystow do powiatu jelniogorskiego . A powstale przyszle muzeum pozwoli poznac historie Zamku .
~Dr Watson 24-08-2017 8:43
Szlak mnie trafia jak widzę te idiotyczne jak zwykle wpisy ~wodniczka~ i ~takatam~, czyli Polak potrafi....narzekać na wszystko i na wszystkich. Najlepiej nic nie robić niech się wszystko w cholerę zawali, Wam i tak wszystko jedno. Pani Wójt, jest Pani super. Niech Pani nie zwraca na wpisy tego lemingu niezadowolonego z niczego i nigdy. Badziew zawsze badziewiem pozostanie.
~Xy 24-08-2017 12:45
Dr Watson tak , super , że w końcu ktoś wziął się za miejsce , które powinno być ozdobą gminy i przyciągać turystów i to kwestia bezsporna. Do ( o ile się nie mylę) 2017 roku cała gmina miała mieć wodociągi a ich nie ma. To samych mieszkańców dotyka bardziej. Poza tym wywóz śmieci... przed reformą śmieciową płaciliśmy mniej a śmieci wywożone mieliśmy co tydzień a nie raz na dwa tygodnie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group