Czwartek, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 2829
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Remonty na dachach zabytków

Wtorek, 27 listopada 2007, 8:35
Aktualizacja: 16:20
Autor: carioca
JELENIA GÓRA: Remonty na dachach zabytków
Fot. Agnieszka Gierus
Trwają modernizacje Baszty Grodzkiej i budynku przy kościele garnizonowym. Potrzeby są dużo większe, ale i te prace cieszą, bo dzięki nim śródmieście Jeleniej Góry będzie ładniejsze.

Zabytkowa Baszta Grodzka będzie miała nowe dachówki, które uchronią zabytek przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. To jeden z najbardziej znanych jeleniogórskich obiektów, którego stan pozostawia wiele do życzenia. Powoli jednak odzyskuje dawny blask.

Na razie jest tam siedziba Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ale po przeprowadzce placówki do kompleksu Książnicy Karkonoskiej, w baszcie może się znaleźć – na przykład – muzeum historyczne Jeleniej Góry. Przeznaczenia budynku jeszcze nie określono.

Dachówki wymieniane są także na zabytkowej kamieniczce pochodzącej z czasów budowy kościoła garnizonowego pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Jest to obiekt komunalny. Od lat nieremontowana budowla nie dodaje blasku zabytkowemu otoczeniu świątyni. Niebawem będzie wyglądała dużo ładniej.

Nieznany jest, natomiast, los ruiny tzw. domu grabarza, tuż przy wejściu na teren dawnego cmentarza, dziś przykościelnego parku. Obiekt był własnością parafii ewangelickiej. Póki co ta ruina, która grozi zawaleniem i dodaje specyficznego lokalnego kolorytu tej części miasta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group