• Wtorek, 15 października 2019
  • Godz. 8:09
  • Imieniny: Jadwigi, Teresy, Florentyny
  • Czytających: 3389
  • Zalogowanych: 4
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Remonty na dachach zabytków

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 27 listopada 2007, 8:35
Aktualizacja: 16:20
Autor: carioca
Fot. Agnieszka Gierus
Trwają modernizacje Baszty Grodzkiej i budynku przy kościele garnizonowym. Potrzeby są dużo większe, ale i te prace cieszą, bo dzięki nim śródmieście Jeleniej Góry będzie ładniejsze.

Zabytkowa Baszta Grodzka będzie miała nowe dachówki, które uchronią zabytek przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. To jeden z najbardziej znanych jeleniogórskich obiektów, którego stan pozostawia wiele do życzenia. Powoli jednak odzyskuje dawny blask.

Na razie jest tam siedziba Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ale po przeprowadzce placówki do kompleksu Książnicy Karkonoskiej, w baszcie może się znaleźć – na przykład – muzeum historyczne Jeleniej Góry. Przeznaczenia budynku jeszcze nie określono.

Dachówki wymieniane są także na zabytkowej kamieniczce pochodzącej z czasów budowy kościoła garnizonowego pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Jest to obiekt komunalny. Od lat nieremontowana budowla nie dodaje blasku zabytkowemu otoczeniu świątyni. Niebawem będzie wyglądała dużo ładniej.

Nieznany jest, natomiast, los ruiny tzw. domu grabarza, tuż przy wejściu na teren dawnego cmentarza, dziś przykościelnego parku. Obiekt był własnością parafii ewangelickiej. Póki co ta ruina, która grozi zawaleniem i dodaje specyficznego lokalnego kolorytu tej części miasta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

TaGo 27-11-2007 13:32
Bardzo fajnie. Oby wiecej! A tak przy okazji, ogladajac zdjecie z remontu budynku kolo garnizonowego naszlo mnie pytanie co z tym placem obok ? Sprzedany, ogrodzony, wyburzony... znane sa jakies plany inwestora?
kazimierzp 27-11-2007 16:13
Dom grabarza od kilku lat nie jest własnością parafii ewangelickiej!;-) Włascicielem jest prywatny inwestor który miał plany co do przebudowy tego obiektu, ale ... Czekał na uprawomocnienie sie planu zagospodarowania Śródmiescie Północ. Planu zagospodarowania nie ma bo został na wniosek jednego z Klubu Radnych "uwalony" przez Wojewodę Dolnośląskiego.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group