Piątek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 7824
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pilchowice: Remont zapory w przyszłym roku

Niedziela, 1 sierpnia 2021, 6:01
Autor: WAC
Pilchowice: Remont zapory w przyszłym roku
Fot. MT
Co najmniej o kilka miesięcy zostanie przesunięte w czasie rozpoczęcie drugiego etapu modernizacji stopnia elektrowni wodnej w Pilchowicach.

Według wstępnych zapowiedzi, inwestycja miała się rozpocząć latem tego roku. Tymczasem - jak podaje koordynator ds. informacji spółki Tauron Ekoenergia Monika Meinhart - Burzyńska - wyłoniona w postępowaniu przetargowym firma Energoprojekt Warszawa obecnie przygotowuje szczegółowy projekt modernizacji zapory elektrowni wodnej Pilchowice.

O zakresie prac będziemy mogli powiedzieć nie wcześniej niż w grudniu 2021 r, po uzyskaniu wszystkich pozwoleń – dodaje M. Meinhart – Burzyńska. - Z całą pewnością w tym sezonie nie wydarzy się nic co mogłoby mieć wpływ na codzienność mieszkańców i turystów. Właściwe utrzymanie zapory odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu ochrony przeciwpowodziowej okolicznym mieszkańcom. Nie byłoby dobrze, gdyby ewentualne niedogodności związane z jej modernizacją, przesłoniły kwestie bezpieczeństwa obiektu i ludzi zamieszkujących dolinę Bobru poniżej zapory.

Przypomnijmy. W Pilchowicach, gdzie większość urządzeń hydrotechnicznych nie przechodziła gruntownej modernizacji ani wymiany niemal od czasu ich budowy w 1912 r., zrealizowano już pierwszy etap zaplanowanych prac: remont części podwodnej budynku elektrowni oraz modernizację urządzeń technicznych, m.in.: wymieniono turbozespoły, transformatory, rozdzielnię i nastawnię, suwnicę, sygnalizatory oraz instalacje elektryczne. Praca obiektu została w pełni zautomatyzowana. Dzięki przeprowadzonej modernizacji moc zainstalowana elektrowni wzrosła z 7,5 MW do 14 MW. W planach jest kolejny etap modernizacji obejmujący m.in.: zasuwy turbinowe, zasuwy upustów dennych, modernizację zapory od strony odwodnej, sztolnię obiegową oraz modernizację przelewu kaskadowego i mostu.

Elektrownia w Pilchowicach znajduje się na rzece Bóbr. Zapora (wys. 62 m) była budowana w latach 1904-1912. Jej długość w koronie wynosi 280 m, a szerokość 7,5 m. Pojemność zbiornika to 50 mln metrów sześciennych.

Twoja reakcja na artykuł?

57
72%
Cieszy
3
4%
Hahaha
1
1%
Nudzi
1
1%
Smuci
3
4%
Złości
14
18%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group