Środa, 29 czerwca
Imieniny: Piotra, Pawła
Czytających: 6275
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Remont (za mały) na Chojniku

Wtorek, 21 sierpnia 2018, 14:04
Aktualizacja: Czwartek, 23 sierpnia 2018, 7:09
Autor: Paweł Guszała
Jelenia Góra: Remont (za mały) na Chojniku
Fot. Paweł Guszała
Jeszcze w tym roku zostaną wykonane prace w ramach III etapu remontu zamku Chojnik. Niestety przez brak środków zakres robót będzie o wiele mniejszy, niż wstępnie zakładano.

1 września władze oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” chcą rozpocząć prace w ramach III etapu remontu, najstarszej i najwyższej części murów, zamku Chojnik. Realizacji tego zadania podejmie się wałbrzyska firma Budraf, która już wcześniej wykonywała roboty w tym miejscu.

- Do tej pory udało nam się zgromadzić środki mniejsze niż przypuszczaliśmy, ponieważ Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie uznał naszych potrzeb. W związku z tym musimy się zadowolić tym, co już uzyskaliśmy, a dostaliśmy środki od marszałka województwa dolnośląskiego w wysokości 30 tys. zł oraz od Prezydenta Jeleniej Góry 40 tys., do tego dochodzi trochę naszego „grosza”, tak więc prace o wartości około 83 tys. zł – mówi Andrzej Mateusiak, wiceprezes oddziału PTTK „Sudety Zachodnie”.

Warto zaznaczyć, że PTTK zakładało pierwotnie przeprowadzenie remontu za 570 tys. zł, dlatego trzeba było znacznie zmniejszyć zakres prac na górnej części zamku. Różnica jest kolosalna. To, jak z jak wielu rzeczy trzeba było zrezygnować można zobaczyć na zdjęciach. W projekcie zakreślonym pomarańczowym kolorem widać planowane roboty w ramach III etapu, zaś w projekcie zakreślonym kolorem różowym, ten rzeczywisty, który uda się przeprowadzić. Prace miały być gruntowne i kompleksowe, a będą jedynie kosmetyczne.

- III etap będzie obejmował mur wschodni palatium, tej najstarszej części. Tam głównym zadaniem będzie umocnienie trzech otworów okiennych. Nie są w zbyt dobrym stanie, nadproża rozsadzane są przez bluszcz – tłumaczy A. Mateusiak.

Remont murów zamku Chojnik miał zakończyć się w tym roku. Już wiadomo, że w następnych latach czekać go będzie IV a nawet V etap. Jak dotąd na roboty na Chojniku PTTK wydało blisko milion złotych.

Twoja reakcja na artykuł?

14
28%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
2%
Nudzi
21
42%
Smuci
2
4%
Złości
12
24%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group