Czwartek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 7337
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Remont kaplic wysiłkiem Polaka i Niemca

Środa, 3 lutego 2010, 8:55
Aktualizacja: 8:56
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Remont kaplic wysiłkiem Polaka i Niemca
Fundatorzy Świątyni Łaski spoczęli w kaplicach okalających teren przykościelnego cmentarza. Ich potomkowie żyją do dziś i mają pomóc przy rekonstrukcji jednych z najcenniejszych zabytków w Jeleniej Górze.
Fot. TEJO/Archiwum
Wczoraj w ratuszu odbyło się pierwsze inauguracyjne spotkanie niemieckiej i polskiej strony wspólnego projektu renowacji barokowych kaplic nagrobnych wokół Kościoła Łaski pod Krzyżem Chrystusa w Jeleniej Górze. W przedsięwzięciu mają pomóc potomkowie dawnych jeleniogórzan, których przodkowie znaleźli miejsce wiecznego spoczynku w grobowcach na byłym cmentarzu.

W spotkaniu uczestniczyło trzech przedstawicieli partnera projektu czyli Stowarzyszenia Pielęgnacji Sztuki i Kultury Śląskiej z Goerlitz (VSK) i czterech przedstawicieli zespołu wdrażającego projekt z Jeleniej Góry. Spotkanie otworzył Marek Obrębalski, prezydent Jeleniej Góry.

W trakcie rozmów uzgodniono harmonogram i terminy działań związanych z realizacją projektu, zakres prac niezbędnych do wykonania renowacji kaplic przy Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa. Podjęto również decyzję, że w lutym i marcu będą przygotowane procedury przetargowe na wyłonienie wykonawców poszczególnych zadań, m.in. ekspertów ze strony niemieckiej od spraw konserwatorskich i historycznych oraz promocji. Po stronie niemieckiej będą oni promowali i informowali o realizacji projektu, co ma pomóc w zebraniu niezbędnych do renowacji dokumentów i zdjęć.

Związane jest to z pozyskaniem materiałów od potomków rodów, które miały tutaj złożonych swoich przodków, którzy w późniejszym czasie zostali ekshumowani. Ekspert będzie zbierał informacje, zdjęcia tych kaplic sprzed 1939 roku - mówi Jadwiga Osińska, naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich urzędu miasta w Jeleniej Górze.

Ze strony niemieckiej będzie to duże zaangażowanie, ponieważ stowarzyszenie VSK skupia byłych mieszkańców tych terenów, którzy mieszkali tu przed 1939 rokiem i po 1945 musieli opuścić przejęte przez Polskę ziemie zachodnie. – Oni te tereny bardzo dobrze znają, wiedzą jak one wyglądały i co na niech było. Mają bardzo dużo materiałów w archiwach rodzinnych. Mamy nadzieję, że uda nam się je pozyskać – usłyszeliśmy.

Drugim ekspertem będzie człowiek od spraw konserwatorskich, który przy realizacji projektu będzie czuwał nad prawidłowością, poprawnością czy zgodnością wykonywanych zadań z technologią odnowy zabytków obowiązującą w Niemczech.
– Jest to bardzo ważne, bo kaplice nagrobne mają ogromne znaczenie dla dziedzictwa europejskiego i chcielibyśmy żeby zostały solidnie odnowione, by za kilka lat nie trzeba było wracać do tych prac – mówi Marek Obrębalski, prezydent miasta Jeleniej Góry.

Kolejne spotkanie zaplanowane jest na kwiecień. Wówczas będą już przygotowane materiały do przetargów, wyłonieni będą też eksperci. – Poznamy wówczas termin konferencji inaugurującej, która jest przewidziana w ramach realizacji projektu – mówi szefowa wydziału funduszy europejskich. Konferencja zostanie natomiast przeprowadzona w formie seminarium, na którym przedstawimy mieszkańcom założenia projektowe. Odpowiemy na pytania: co ma być zrobione, w jakich terminach i co będzie efektem tych prac.

Zakończenie renowacji kaplic nagrobnych planowane jest na IV kwartał 2012 roku. Projekt opiewa na kwotę niemal ośmiu milionów złotych, a jego dofinansowanie w ramach europejskiej współpracy terytorialnej Polska – Saksonia wyniesie aż 85 procent.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group