• Sobota, 7 grudnia 2019
  • Godz. 22:45
  • Imieniny: Ambrożego, Marcina, Teodora
  • Czytających: 6825
  • Zalogowanych: 9
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Remont kaplic wysiłkiem Polaka i Niemca

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 3 lutego 2010, 8:55
Aktualizacja: 8:56
Autor: Angela
Fundatorzy Świątyni Łaski spoczęli w kaplicach okalających teren przykościelnego cmentarza. Ich potomkowie żyją do dziś i mają pomóc przy rekonstrukcji jednych z najcenniejszych zabytków w Jeleniej Górze.
Fot. TEJO/Archiwum
Wczoraj w ratuszu odbyło się pierwsze inauguracyjne spotkanie niemieckiej i polskiej strony wspólnego projektu renowacji barokowych kaplic nagrobnych wokół Kościoła Łaski pod Krzyżem Chrystusa w Jeleniej Górze. W przedsięwzięciu mają pomóc potomkowie dawnych jeleniogórzan, których przodkowie znaleźli miejsce wiecznego spoczynku w grobowcach na byłym cmentarzu.

W spotkaniu uczestniczyło trzech przedstawicieli partnera projektu czyli Stowarzyszenia Pielęgnacji Sztuki i Kultury Śląskiej z Goerlitz (VSK) i czterech przedstawicieli zespołu wdrażającego projekt z Jeleniej Góry. Spotkanie otworzył Marek Obrębalski, prezydent Jeleniej Góry.

W trakcie rozmów uzgodniono harmonogram i terminy działań związanych z realizacją projektu, zakres prac niezbędnych do wykonania renowacji kaplic przy Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa. Podjęto również decyzję, że w lutym i marcu będą przygotowane procedury przetargowe na wyłonienie wykonawców poszczególnych zadań, m.in. ekspertów ze strony niemieckiej od spraw konserwatorskich i historycznych oraz promocji. Po stronie niemieckiej będą oni promowali i informowali o realizacji projektu, co ma pomóc w zebraniu niezbędnych do renowacji dokumentów i zdjęć.

Związane jest to z pozyskaniem materiałów od potomków rodów, które miały tutaj złożonych swoich przodków, którzy w późniejszym czasie zostali ekshumowani. Ekspert będzie zbierał informacje, zdjęcia tych kaplic sprzed 1939 roku - mówi Jadwiga Osińska, naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich urzędu miasta w Jeleniej Górze.

Ze strony niemieckiej będzie to duże zaangażowanie, ponieważ stowarzyszenie VSK skupia byłych mieszkańców tych terenów, którzy mieszkali tu przed 1939 rokiem i po 1945 musieli opuścić przejęte przez Polskę ziemie zachodnie. – Oni te tereny bardzo dobrze znają, wiedzą jak one wyglądały i co na niech było. Mają bardzo dużo materiałów w archiwach rodzinnych. Mamy nadzieję, że uda nam się je pozyskać – usłyszeliśmy.

Drugim ekspertem będzie człowiek od spraw konserwatorskich, który przy realizacji projektu będzie czuwał nad prawidłowością, poprawnością czy zgodnością wykonywanych zadań z technologią odnowy zabytków obowiązującą w Niemczech.
– Jest to bardzo ważne, bo kaplice nagrobne mają ogromne znaczenie dla dziedzictwa europejskiego i chcielibyśmy żeby zostały solidnie odnowione, by za kilka lat nie trzeba było wracać do tych prac – mówi Marek Obrębalski, prezydent miasta Jeleniej Góry.

Kolejne spotkanie zaplanowane jest na kwiecień. Wówczas będą już przygotowane materiały do przetargów, wyłonieni będą też eksperci. – Poznamy wówczas termin konferencji inaugurującej, która jest przewidziana w ramach realizacji projektu – mówi szefowa wydziału funduszy europejskich. Konferencja zostanie natomiast przeprowadzona w formie seminarium, na którym przedstawimy mieszkańcom założenia projektowe. Odpowiemy na pytania: co ma być zrobione, w jakich terminach i co będzie efektem tych prac.

Zakończenie renowacji kaplic nagrobnych planowane jest na IV kwartał 2012 roku. Projekt opiewa na kwotę niemal ośmiu milionów złotych, a jego dofinansowanie w ramach europejskiej współpracy terytorialnej Polska – Saksonia wyniesie aż 85 procent.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~ 3-02-2010 9:01
Nowy miesiac i pan Marek znowu otwiera spotkania a potem bankiety i tak do konca kadencji bbrrrrrrrrrrrrr,aby do wiosny
~galla 3-02-2010 10:26
dzis odbuduja groby jutro nas pogonia z domow bo niemcy powoli powoli ale wytrwale daza do celu
~galla 3-02-2010 10:31
a dlaczego nie podali nazwisk tych czterech czyzby sie czegos obawiali ci czterej panowie ktorzy dbaja o niemiecka historie
~do ~~ 3-02-2010 10:52
Bardzo dobrze, że Prezydent zna się świetnie na pozyskiwaniu środków unijnych. Brawo Panie Marku!!! Niech się Pan nie przejmuje tymi frustratami i nierobami!!! Jesteśmy z Panem!!!!
~>> 3-02-2010 11:35
Do ~` Takie spotkania do naturalne środowisko bajkomówcy.
~ron 3-02-2010 13:17
a co z ulica nadbrzezna?
~Grześ 3-02-2010 14:35
Fajnie! Wspólne działanie , potomkowie dawnych mieszkańców, takie terefere. Kasa. Chodzi o kasę. Nagle miłość do historii i dawnych mieszkańców. A co powiedzą władze jeleniogórskie gdy pojawią się potomkowie tych setek ludzi pochowanych tam i których groby zostały w trakcie przekształcania na park zniszczone? Przecież cały teren cmentarza był gęsto zastawiony grobami. Były pomniki, rzeźby, dzieła sztuki cmentarnej. Gdzie sa szczatki, może ktoś je ekshumował? A jeżeli tak to kto i dokąd?. Czy gdzieś są dokumenty z których wiarygodnie będzie wynikało co zrobiono z tymi szczątkami. A może ktos powie gdzie są i co stało się ze szczątkami pochowanych w kaplicach o których mowa w artykule. A może jeszcze dowiemy sie gdzie są ozdobne oryginalne kraty z tych kaplic i czy jest szansz na ich zwrot? Odpowiadając na te pytania spróbujmy wczuć się w myslenie tych potomków Niemców, którzy odwiedzając tekie miejsca jak Jelenia Góra spotykają tylko zniszczenia i zupełny brak refleksji - co i dlaczego zostało tak zniszczone. Przypominam temat starego cmentarza ewangelickiego w Szklarskiej Porębie. Jakie ekshumacje? Chyba że teraz to co tam widać tak się nazywa. Dopominamy się o godne traktowanie naszych grobów na wschodzie. Na zachodzie postąpiliśmy jak najgorsi barbarzyńcy. I brak nam odwagi przyznać się i głośno przeprosić. I szybko co można naprawić.
Cień 3-02-2010 17:58
Hehe! Dawno, dawno temu, mój koleś, miał czaszkę ludzką, wstawił sobie w oczodoły żaróweczki pomalowane na czerwono. Czaszka pochodziła z tamtych grobowców.
~Do ~do 3-02-2010 19:59
Do ~do "W trakcie rozmów uzgodniono harmonogram i terminy działań związanych z realizacją projektu" Jaki ma to związek z pozyskiwaniem środków unijnych ? Obecnie jak pozyskiwać środki unijne wie bardzo wielu Polaków niekoniecznie doktorów biesiadników.Takie kursy kończą nawet ludzie już po maturze i wcale nie pchają sie z tego powodu do rządzenia.
~olo 3-02-2010 20:05
na grobie rodziny LINKE czesto pija tanie wina i sikaja
~Trzy grosze... 4-02-2010 3:04
...po przeczytaniu powyzszych komentarzy, zdecydowanie rezygnuje z dolozenia swoich "trzech groszy"...smutne jest to, ze cokolwiek by sie w JG nie dzialo, jest poddawane bezpardonowej i niewybrednej krytyce...
dolnoślązak 4-02-2010 11:12
DOLNOŚLĄZAK. Cieszy fakt, że katakumby zostaną odnowione. W Kotlinie Jeleniogórskiej jest mnóstwo miejsc i obiektów wymagających renowacji. Dla nas Polaków prawda jest przykra. Bez niemieco-unijnych pieniędzy nie jesteśmy w stanie zrobić nic. Kompletnie nic. W ten sposób małymi krokami piastowski Dolny Śląsk wrasta w Niederschlesien, przy niezmienionej konstytucji naszego zamożnego zachodniego sąsiada.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group