Czwartek, 13 czerwca
Imieniny: Antoniego, Lucjana
Czytających: 10318
Zalogowanych: 26
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Rekordowo "odbębnione" 900–lecie Jeleniej Góry!

Piątek, 11 lipca 2008, 8:27
Aktualizacja: 8:43
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Rekordowo "odbębnione" 900–lecie Jeleniej Góry!
Czy tegoroczny festiwal teatrów ulicznych przebije ubiegłoroczną edycję imprezy?
Fot. AGA
Wielkie wydarzenia szykują się na początek XXVI Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych. Potężny (ponad siedem metrów i półtorej tony) jeleń oraz nieco mniejszy (trzy metry) Bolesław Krzywousty staną na czele dwóch parad. Finałem będą jubileuszowe łowy, a wcześniej – próba bicia rekordu Guinessa w grze na bębenkach!

Odbębnione, nie znaczy w tym przypadku zrobione byle jak! Organizatorzy postarają się, aby wydarzenie było szczególne.
Początek święta sztuki ulicy już 1 sierpnia (piątek). – Festiwal jest wyjątkowy, ze względu na jubileusz, dlatego chcielibyśmy, aby w sposób wyjątkowy zapisał się w pamięci jeleniogórzan i gości – mówi Bogdan Nauka, dyrektor naczelny Teatru Jeleniogórskiego im. Norwida.

Imprezę otworzy wielka parada, której uczestnicy będą mogli założyć rozdawane wcześniej przez organizatorów czapeczki w kształcie rogów i logiem festiwalu. Jeden korowód – z potężnym jeleniem – ruszy sprzed Teatru Jeleniogórskiego. Drugi – z księciem Bolkiem Krzywoustym – uformuje się przy kinie Marysieńka. Oba pochody połączą się na placu Ratuszowym.

Jeleń będzie potężny. Ponad 7,5 metra wysokości i półtorej tony wagi. Tak wielką figurę już przygotowuje Dariusz Miliński, książę artystów z Pławnej. Będzie miała konstrukcję ze stali i fantazyjny, typowy dla wyobraźni Darka kształt. Nieco mniejsza będzie figura Bolesława Krzywoustego. – Na finał książę zapoluje na rogacza. Jaki będzie tego skutek? Nie zdradzę. Niespodzianka! – zapowiada B. Nauka.

Ale przed polowaniem w Rynku zabrzmi 900 bębnów, które „odegrają” hejnał jeleniogórski. – Zaprosiliśmy Ryszarda Bazarnika, znanego bębniarza, który z wysięgnika będzie dyrygował tą nietypową orkiestrą – usłyszeliśmy. Skąd muzycy? – Zapraszamy do udziału wszystkich chętnych! Trzeba będzie tylko kupić okolicznościowy bębenek (około 5 złotych za sztukę). Istnieje możliwość wzięcia udziału w bezpłatnych warsztatach bębniarskich, które 31 lipca (w godz. 14 – 16 i 18 – 20) oraz 1 sierpnia (od 11 do 13) poprowadzi sam dyrygent. Organizatorzy zapewniają wyżywienie i nocleg. Chętni mogą się zgłaszać drogą mailową pisząc na adres koordynacja@teatr.jgora.pl

Koncert będzie zarazem próbą bicia rekordu Guinessa w tej dziedzinie. Po nim zgromadzeni w Rynku zobaczą Fire show, czyli pokaz około 40 tancerzy ognia. Będą także świadkami wspomnianego już jubileuszowego polowania na jelenia z niespodzianką. Widzowie zobaczą także pierwszą pozycję w programie festiwalu: „Tempu fugit” w wykonaniu Compagnia Teatralne Corona z Korsyki (Włochy).

Drugi dzień festiwalu to blok występów, na które organizatorzy zapraszają na Rynek od godz. 14. Wystąpi Teatr Wagabunda w sztuce, będącej zarazem blokiem zabaw dla najmłodszych „Port Magiczny”. Zagra dziecięcy Teatrzyk Jelonka Górskiego, który przygotuje sztukę podczas wakacyjnych warsztatów w Teatrze Jeleniogórskim na Scenie Animacji. Wieczorem, od godz. 20.30 – zobaczymy: Teatr Jednego Wiersza z Opola (Szczęścia, szczęścia dla wszystkich), Hereinafter Theatre (Rosja, Niemcy) ze sztuką „Exorsist” oraz katowicki Teatr A PART (Femina v.2”).

W festiwalową niedzielę powtórzy swój występ Teatr Wagabunda. A od godz. 19 zobaczymy kolejno: L’Elephant vert (Francja) w sztuce „C’est du propre”, Les sages fous z Kanady (The Bizzarium: aquarium) oraz Theater Gajes z Holandii (Alice in Wonderland).
XXVI MFTU zwieńczy pokaz sztucznych ogni oraz płonący napis.

Patronem medialnym wydarzenia jest portal i tygodnik "Jelonka.com".

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
781
Tak, regularnie
23%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Można płacić... okiem
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
Aktualności
Czy taka hala będzie u nas?
 
Aktualności
Syreny w hołdzie koledze ze wschodniej granicy
 
Aktualności
Kawka u Boskich
 
Kultura
Festyn w Miłkowie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group