Sobota, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 6314
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Realne science fiction

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 16 września 2007, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
– Nie jestem człowiekiem nawiedzonym – mówi Maciej Gałęski.

Tunelem do Czech pod Śnieżką i w kolejce po bilety na zawody zimowych igrzysk olimpijskich w Karkonoszach. To nie mrzonki, ale możliwa rzeczywistość. I niewykorzystane szanse, które skwapliwie podchwycili inni.

W 2000 roku wokół ambitnego urzędnika i działacza Euroregionu Nysa zrobiło się bardzo głośno po tym, jak niemal z dnia na dzień wypalił: zbudujmy tunel pod Śnieżką i zorganizujmy w Karkonoszach zimową olimpiadę!

Gdyby pomysły Macieja Gałęskiego zostały urzeczywistnione, dziś w górach trwałyby wzmożone prace nad budową skoczni, nartostrad, obiektów sportowych i hoteli. Za sześć lat w Karkonoszach i Górach Izerskich mieliby gościć zawodnicy i kibice z całego świata.

Niewykluczone, że gdyby Maciejowi Gałęskiemu udało się przeforsować budowę tunelu pod Śnieżką, samorządowcy dziś nie musieliby toczyć wojny o pieniądze i poparcie ekologów w planowaniu obwodnicy Karpacza lub Szklarskiej Poręby.
Nie byłoby utarczek o tiry wijące się po krętych górskich drogach. Załatwiona by została także sprawa przejścia granicznego w Jakuszycach, bo – przy możliwości przejazdu pod Karkonoszami – nikt by z niego nie korzystał.

Ale pana Macieja wykpiono po publikacji w lokalnych mediach, kiedy to swoje pomysły nagłaśniał. Mamy wprawdzie w perspektywie wielką imprezę sportową Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro 2012, ale mamy też pewność, że w Kotlinę Jeleniogórską trafi ona jedynie za pośrednictwem telewizji. W mieście i okolicy nie ma ani porządnego stadionu, ani drogi czy też innego połączenia z Wrocławiem, co niewątpliwie uczyniłoby organizatorów Euro bardziej skłonnymi do wzięcia pod uwagę Ziemi Jeleniogórskiej przy planowaniu imprezy.

Czy Maciej Gałęski, z perspektywy siedmiu lat, które minęły od czasu, kiedy ożywił dyskusję na temat możliwości organizacji wielkich imprez i budowy nieprzeciętnych inwestycji, wciąż zasługuje tylko na pośmiewisko?
Zainteresowany ciągle broni swoich racji i twierdzi, że jego koncepcja – choć przez wielu uważana za niedorzeczną i bez jakichkolwiek szans na realizację – ma sens. I dodaje, że nie wszystkie pomysły są jego autorstwa.

– Zamysł budowy tunelu pod Śnieżką powstał około roku 1940. Plany w archiwum w Celwiskozie widział na własne oczy mój ojciec, który był w 1945 roku pierwszym polskim komendantem wojennym Jeleniej Góry – wyjaśnia Maciej Gałęski.
Jak wyjaśnia, tunel ten lokowany był w Kozackiej Dolinie. Planowano, że będzie miał długość około jednego kilometra, ale danych o jego rzeczywistej budowie nie ma.

Gałęskiego dziwi, dlaczego w Polsce do sprawy budowy tuneli pod górami podchodzi się z rezerwą i niepewnością. – Taka inwestycja trwa, na przykład w Austrii, około pół roku. Nie rozumiem, dlaczego tam tunel jest sprawą normalną, a u nas wymysłem księżycowym – pyta.

Nadmienia też, że wcale nie chciał budowy długiego tunelu, a jego myśl została zniekształcona przez interpretatorów, bo zaczęto mówić – wbrew intencjom zainteresowanego o – jak przypomina M. Gałęski – wielkich budowach, kilkunastu kilometrach i innych bezsensownych wariantach.

Animator idei powstania tego podgórskiego połączenia przypomina o historycznych losach kłopotu z przejazdem przez Karkonosze. – Już w połowie ubiegłego wieku mieszkańcy tych terenów widzieli konieczność połączenia zlokalizowanego pomiędzy Jakuszycami a Okrajem – mówi Maciej Gałęski.
Wówczas w latach 40-tych naziści wykorzystali jeńców i więźniów wojennych do budowy tak zwanej Drogi Sudeckiej prowadzonej przez niemal dziewicze tereny górskie. Dziś nikt nie kwestionuje – mimo historycznego kontekstu okrucieństwa Niemców wobec budowniczych – zasadności powstania takiej drogi.

Ale – jak argumentuje Maciej Gałęski – ani Lasy Państwowe, ani Karkonoski Park Narodowy nie zgodzą się na inwestycję drogową. – Dodatkowo dochodzi problem zimowego utrzymania szosy. Lekko stwierdza się, że Czesi mają dojazd do granicy, ale tam jest w okolicy bardzo wiele schronisk, hoteli i innych obiektów, u nas schronisko biednie: Odrodzenie i obiekt po Straży Granicznej. Czy nie jest najlepszym rozwiązaniem połączenie tunelem? – pyta pomysłodawca. I podkreśla, że dla podziemnego przejazdu trudno znaleźć lepszą alternatywę. Twierdzi także, że nie spotkał się jeszcze z rzetelnymi argumentami, które obalałyby jego koncepcję.

Skoki wyobraźni
Po kilku latach od medialnego nagłośnienia sprawy zorganizowania w Karkonoszach olimpiady zimowej, Maciej Gałęski wciąż jeszcze pamięta ironiczny śmiech i lekceważenie jego pomysłu. Na poważnie zareagowali tylko Czesi.
– Rzetelnie przeanalizowali pomysł i uznali, że mogą z niego skorzystać. Wystąpili więc skutecznie o organizację zimowych mistrzostw świata, które dostali. A chodziło tylko o wywołanie dyskusji i rzetelnej analizy w układzie potencjału trzech krajów: Polski, Czech i Niemiec – podkreśla.

Pomysł olimpiady w Karkonoszach zaowocował także pytaniami z innych części świata, które prowadzą współpracę przygraniczną. Wiele z nich, zdaniem Macieja Gałęskiego, na podstawie jego zamysłu, od roku 2000 już zgłosiło międzynarodową organizację dużych imprez sportowych.

– Trzeba dostrzec w pomyśle olimpiady szansę (tak jak zrobili to Czesi), a nie siedzieć w fotelu i śmiać się z uciekających kolejnych szans. Piszecie często – słusznie – o postępującej degradacji roli i znaczenia naszego regionu.
Ale czemu nie ma klimatu do śmiałych i jednoczących pomysłów, aby temu zaradzić – pyta.

Startując w gronie kandydatów do Euro 2012 Polska nie miała ani dobrych stadionów, ani dróg. Było i jest za mało odpowiednich hoteli i innych obiektów. Ale organizacja została Polsce przyznana. Wraz z nią wielka szansa na to, że potrzebna infrastruktura powstanie i będzie służyła długo po zakończeniu mistrzostw.

Gdyby zgłoszono kandydaturę Karkonoszy do organizacji zimowej olimpiady, wiedziano by doskonale, że w górach bywają bezśnieżne zimy, skocznie narciarskie można policzyć na palcach jednej ręki, porządnego lodowiska nie ma wcale, a na nartostrady amatorów białego szaleństwa wwożą przestarzałe wyciągi.

Gałęski chciał, aby wspólnie kandydowali Polacy, Czesi i Niemcy, bo razem – rzeczywiście – potrzebne obiekty mogą sportowcom i kibicom zapewnić. Wybór regionu do przeprowadzenia takich zawodów niesamowicie ożywiłby też koniunkturę na rynku inwestycji.

Ale Macieja Gałęskiego wyśmiano. Jak widać, niesłusznie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~doświadczony 16-09-2007 10:46
Od lat są u nas w mieście osoby, których wypowiedzi,poglądy i pomysły uznawane są od razu za kapitalne i niezwykle mądre.Każdy inny sąd, wypowiedź czy projekt jest natychmiast deprecjonowany, a autor ośmieszany i tak sterowany,by nie dopuścić go do głosu.Sam tego doświadczałem nieraz,gdy np. przerywano mi wypowiedż,bo wyrażała inny koncept ,niż wszystkowiedzący i zadufani w sobie pseudomędrcy i pseudomędrczynie.
~kazimierzp 16-09-2007 11:27
Aby ożywić kotlinę potrzeba kilku rzeczy: – pozytywnego szaleństwa z jakąś nośną ideą (np. własnie skrzyknięcie się do organizacji wspólnej olimpiady); – rzeczywistego współdziałania wszystkich gmin kotliny. Jak na razie jest współzawodnictwo i częste na różnych forach (nie komputerowych!;–) wzajemne dyskredytowanie. Sam byłem świadkiem jak przedstawiciel jednej z górskich gmin przekonywał irlandzkich inwestorów, że w Jeleniej nie warto, a tylko u nich!!! – w swoim czasie w Jagniątkowie Aesculap chciał zrobić mikrostację narciarską. Nie uzyskał poparcia, a właściciel gruntu żądał niebotycznych kwot za użytkowanie zimowe. Wiec przeniósł wyciagi na Łysa Górę i tam powstała Mikrostacja ze sztucznym naśnieżaniem (było to pod koniec lat osiemdziesiątych). Jak się przyglądam tzw. lobby sportowemu to górą są: piłkarze, piłkarki ręczne, koszykówka czyli sporty które raczej turystów do kotliny nie przyciągną. Po macoszemu traktowane są sporty zimowe: biegi narciarskie (Gozdowski ze swym jednym w roku Biegiem Piastów to za mało), skoki narciarskie, narciarstwo zjazdowe (choc najlepsi narciarze w Polsce wywodzą się z Karkonoszy). Dlatego dopóki w Kotlinie (całej, nie gminnej) nie zmieni się nastawienie do sportów zimowych mówienie o olimpiadzie zimowej czy innych wielkich zawodach nie porwie bo zaraz zostanie zakrzyczane przez lobby innych sportów. Oni wiedzą, że wtedy będzie dla nich mniej środków finansowych! Wracając do tunelu po Karkonoszami! Parę lat temu w pracach przy planach zagospodarowania Podgórzyna jeden z projektantów (nie przepadam za nim, ale gwoli prawdzie): Wiktor Prystrom zaproponował tunel drogowo kolejowy (z poprowadzeniem linii kolejowej od Cieplic, przez Podgórzyn do Szpindlerowego Młyna)!?!
~Terapeuta 16-09-2007 15:49
Czy ten pan Maciej sie rozweselajacych grzybow najadl? Panie Macieju , zycie sie toczy obok Pana ,niech Pan spojzy .......
~PK89 16-09-2007 15:58
A ja przedstawiam swoją wizję Jeleniej Za 10 lat , miasto niemal całkowicie się wyludni , starzy ludzie zaczną wymierać , a młodzi wyjadą do większych miast za nauką bądź za granicę (domyślnie do UK ) do pracy , wrocław poprzez zagraniczne inwestycje i tanią siłę roboczą rozrośnie się do wielkiej aglomeracji , a Jelenia góra będzie swoistym zaściankiem tak jak np. dzisiaj dla jeleniej góry jest sobieszów czy jagniątków. Władze miasta widząc klęskę , zostania podsatelitą wrocławia i biedę ( bo w JG. zostaną rodziny których nie stać na wyjazd do większych miast) zastosują "promocję" gruntów która bogatszych ludzi którzy postawią tu swoje wille . Jedynym źródłem słabego dochodu będzie turystyka ( a JG. Będzie jedną z miejscowości wypadowych w karkonosze) .
~HAVA NAGILA 16-09-2007 17:41
Albert Einstein: Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
~Strażnik głupoty 16-09-2007 19:07
Patrząc na przygotowania do Euro 2012 to proponuję Panu Gałęskiemu aby zszedł na ziemię i zajął się czymś innym bardziej przydatnym dla nas wszystkich.Przypomina mi to trochę Włoszczową i Premiera Gosiewskiego no ale Jelenia nie ma w rządzie takiej osobistości. Co do olimpiady zimowej to śnieg,byśmy sprowadzali chyba z Laponii na saniach zaprzężonych w renifery. Może to jest pewien sposób szukania popularności i zaistnienia w mediach,chociaż tak niedawno było głośno o wyczynach za kierownicą imć Pana Macieja. A może tak przekopać tunel pod Kaczorowem co by ułatwiło szybszy dojazd do Wrocławia.
~Emeryt 16-09-2007 22:11
I kto by jeździł przez ten tunel – ile kosztowałby przejazd? Czy Jelonka jeszcze będzie? Przedwyborcze bajdurzenie.
~tunel 18-09-2007 7:25
Drodzy malkontenci! Siedzicie w zapyziałej Kotlinie z której nie wiele świata widać, i nie macie pojęcia co się wokół was dzieje. Wasz świat, to madialna sieczka, ładowna do waszych sterowanych główek. Budowa tunelu przy obecnych technologiach to małe piwko. Wystarczy zobaczyć ile tuneli w ciągu kilku lat wybudowali Chorwaci: dziesiątki. Od 100 metrowych po 3 km. Pomysł budowy tunelu łączącego Kotlinę z Czechami bardzo dobry. Podobnie jak pomysł, aby tiry ładować na pociągi w Lubawce i w ten sposób przerzucać je do portu w Szczecinie, albo w Gdyni. Zastanawiające jest, że w Szwajcarii buduje się tunele, którymi pod górami przewozi się tiry i samochody osobowe i wszystkim się to opłaca. A u nas nie? Dlaczego? Otóż szwajcarzy na okres zimowy zamykają przełęcze górskie, których nie odśnieżają i nakazują jazdę tunelem. Po coś go przecież wybudowali. Olimpiada w Karkonoszach? To nie jest wcale futurystyczny pomysł. Na brak śniegu na ostatniej olimpiadzie narzekali też Włosi, którzy po prostu wybudowali system dośniażania. Ale pomysły Macieja ( i nie tylko – Maciej je tylko medialnie odświeża) nie znajdują poparcia, bo są zbyt odważne a przede wszystkim wymagają pracy. Ciężkiej pracy! A kto by miał się zająć tą pracą? Starosta nierób "Mister Bankiet"? Władze są takie, jak mieszkańcy. A jacy są mieszkańcy, widać po wpisach poprzedników: HAVA NAGILA, Strażnik głupoty, Emeryt, Terapeuta. Żal mi was i waszego otoczenia. Przy takich postawach będziecie siedzieć w swoim zaścianku i tylko narzekać.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group