Środa, 16 czerwca
Imieniny: Anety, Justyny
Czytających: 5790
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: „Razem dla Jeleniej Góry” o starszych i niepełnosprawnych

Czwartek, 18 listopada 2010, 13:55
Aktualizacja: 17:08
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: „Razem dla Jeleniej Góry” o starszych i niepełnosprawnych
Fot. TEJO
Znaczne ułatwienia w życiu osób z różnymi dysfunkcjami zdrowotnymi oraz walkę o zapobieganiu wykluczeniu społecznemu zapowiadają kandydaci do samorządu z ramienia Komitetu Wyborczego Wyborców „Razem dla Jeleniej Góry”.

Na kolejnej konferencji prasowej komitetu, która odbyła się dziś w Hotelu Baron, poruszono kwestię dostępności miasta dla osób niepełnosprawnych oraz likwidacji barier mentalnych i architektonicznych, które ludzie ci muszą na co dzień pokonywać. Konferencji przewodniczył prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski i jednocześnie kandydat na urząd prezydenta miasta.

M. Obrębalski zaznaczył, jak wiele miasto w ostatnich latach zrobiło i robi, aby dostosować obiekty użyteczności publicznej dla osób niepełnosprawnych. Dodał, że obecnie praktycznie każda remontowana placówka jest przygotowywana, aby mogli z niej korzystać poruszający się na wózku bądź o kulach. Przypomniał o adaptacji dla potrzeb niepełnosprawnych uczniów budynków niektórych szkół, gdzie zainstalowano windy.

Prezydent miasta zapowiedział starania o pozyskanie środków na takie przystosowanie gmachu Teatru im. Norwida. Zapowiedział też wprowadzenie znacznych ulg dla niepełnosprawnych w autobusach miejskich. Ligia Jamer prowadząca Towarzystwo Chorych na Stwardnienie Rozsiane oraz społeczna doradczyni ds. niepełnosprawnych w starostwie jeleniogórskim, która jest jednocześnie kandydatką do rady miasta z RDJG, podkreśliła także konieczność obniżenia ceny przejazdu busami MZK przystosowanymi dla wózkowiczów.

– Koszty są stanowczo wygórowane, zwłaszcza jeśli taka chora osoba musi jechać gdzieś dalej na badania. Przejazd kosztuje tyle, co taksówką. To trzeba zmienić – powiedziała Ligia Jamer. Dodała także, że jej misja będzie kontynuacją działań Towarzystwa Chorych na Stwardnienie Rozsiane, które stawia na kontakt z młodzieżą i kształtowanie postaw przychylnych osobom niepełnosprawnym. Zaapelowała też o szerzenie idei wolontariatu zarówno pośród starszych jak i młodszych mieszkańców miasta.

Na konferencji była też obecna Anna Bałkowska, kandydatka do rady miasta z Cieplic, przybył także Józef Zabrzański, który także ubiega się o mandat radnego. Wpisali się w głos Ligii Jamer postulujący powołanie w mieście ośrodka dla osób starszych i chorych, który mógłby odciążyć ludzi opiekujących się jeleniogórzanami w sędziwym wieku. Józef Zabrzański zaapelował także o większe korzystanie z doświadczenia osób starszych, które obecnie często są marginalizowane.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (30) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group