Wtorek, 22 czerwca
Imieniny: Pauliny, Jana, Tomasza
Czytających: 4453
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ratuszowe rozmowy o Iraku i Afganistanie

Czwartek, 8 grudnia 2011, 14:07
Aktualizacja: Piątek, 9 grudnia 2011, 7:58
Autor: UM
JELENIA GÓRA: Ratuszowe rozmowy o Iraku i Afganistanie
Fot. UM
Polscy żołnierze z Dolnego Śląska, którzy brali udział w misji wojskowej w Iraku i Afganistanie, byli dziś gośćmi władz miasta i powiatu. Przy okazji wręczono im odznaczenia nadane przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Wspominano o trudnościach pierwszych misji wojskowych z udziałem polskich oddziałów, o temperaturach, które – po zachodzie słońca!!! – przekraczały latem 55 st. C., o tym, że pierwsza zmiana kontyngentu była testem nie tylko na sprawność bojową armii, ale przede wszystkim – na umiejętność przewidywania służb kwatermistrzowskich i zaopatrzeniowych. W Polsce przed wyjazdem nikt nie przewidział choćby tego, że uchwyty broni, w tym pistoletów „beryl” trzeba było owijać bandażami, aby sobie nie poparzyć dłoni…

Mówiono nie tylko o wojnie, ale i o zapleczu, bo wśród odznaczonych byli też lekarze. Wspominano i anegdoty, m.in. przerwany podejrzeniem podłożenia ładunku wybuchowego transport do sporej kwoty, niemal 1,5 mln dolarów i emocje z tym związane, ale też wskazywano na problemy wynikłe podczas misji, nie zawsze jasną przyszłość żołnierzy, którzy powracając do swoich jednostek musieli podejmować inne zadania, niż wykonywane przed wyjazdem.

– Ta misja, a właściwie te misje – powiedział płk Waldemar Bartłomiejczuk – były weryfikacją, sprawdzianem i przyspieszoną lekcją dla całego polskiego wojska. I były doświadczeniem wojskowym trudnym do przecenienia. – Powinniśmy mieć nadzieję – zauważył Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry- że to doświadczenie, bezsprzecznie cenne i wartościowe dla służby, nieodzowne dla dowódców nigdy nie będzie musiało być wykorzystane.

Rozmowa była częścią wojskowej uroczystości. Z udziałem posłanki na Sejm, Zofii Czernow oraz prezydenta Jeleniej Góry, Marcina Zawiły, starosty jeleniogórskiego Jacka Włodygi odznaczono żołnierzy i cywilnych pracowników wojska za udział w misji w Iraku i Afganistanie. Z ramienia WP w uroczystości uczestniczyli płk Waldemar Bartłomiejczuk, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego we Wrocławiu oraz ppłk Andrzej Łuka, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Bolesławcu.

Prezydent Bronisław Komorowski nadał „Gwiazdę Iraku” i „Gwiazdę Afganistanu” m.in. Łukaszowi Wyrwasowi, Pawłowi Makarewiczowi, Grzegorzowi Podolakowi, Edwardowi Wójtowiczowi, Piotrowi Zakrzewskiemu, Czesławowi Orłowskiemu, Piotrowi Andrzejewskiemu i Andrzejowi Kosiórowi.

W finale spotkania mieszkaniec Małej Kamienicy, Andrzej Kosiór przekazał na ręce gospodarza uroczystości, Marcina Zawiły pamiątkową monetę iracką i mundurową naszywkę żołnierzy misji wojskowej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (36) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group