Sobota, 26 listopada
Imieniny: Konrada, Sylwestra
Czytających: 7042
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Ratunku, bo się rozsypie!

Poniedziałek, 26 kwietnia 2010, 9:04
Aktualizacja: 9:05
Autor: Ania
REGION: Ratunku, bo się rozsypie!
Fot. Ania
W pochodzącym z późnego średniowiecza kościele parafialnym p.w. Wniebowzięcia NMP w Wojanowie zostanie przeprowadzona konserwacja renesansowych epitafiów. Ale to za mało. Kompleksowego remontu wymaga cała zabytkowa świątynia, której stan techniczny jest beznadziejny.

Ksiądz proboszcz Andrzej Spelak stara się pozyskać pieniądze na sfinansowanie prac budowlanych. Szacuje się, że koszty na odtworzenie starej stolarki okiennej, drzwi okiennych i elektryki wyniosą około 140 tysięcy złotych. O kościół bardzo dbają parafianie, ale nawet gdyby poprosić ich o pomoc to zebranie tak ogromnej kwoty jest praktycznie niemożliwe. Zwłaszcza, że w miejscowej świątyni modli się około dwieście rodzin.

Duchowny złożył więc wniosek o dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odpowiedź miała przyjść pod koniec bieżącego miesiąca. Ze względu jednak na tragedię w Smoleńsku procedura może się przedłużyć, tym bardziej, że wśród ofiar znalazł się podsekretarz stanu w MKiDN, Tomasz Merta.

Kościół w Wojanowie jest jednym z najstarszych w Kotlinie Jeleniogórskiej. Został wybudowany na przełomie XIII/XIV wieku. Już w 1318 roku pojawiła się pierwsza pisana wzmianka o nim. Jest to więc obiekt atrakcyjny nie tylko dla wierzących, ale wszystkich osób interesujących się historią.

We wnętrzu świątyni znajduje się również wiele zabytków, są nimi m.in. epitafia herbowe Schaffgotschów, w tym epitafium Ulricha Schaffgotscha, na których remont udało się pozyskać piętnaście tysięcy złotych z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków .

Przeprowadzenie prac budowlanych jest konieczne również ze względu na bezpieczeństwo. Kościół sąsiaduje z Pałacem w Wojanowie i mógłby stanowić dodatkową atrakcję turystyczną dla przyjezdnych. W chwili obecnej niewiele osób go docenia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group