Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 3790
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ratownicy GOPR uratowali trójkę turystów

Wiadomości: Region
Czwartek, 5 stycznia 2017, 15:01
Aktualizacja: 15:05
Autor: Robert Czepielewski
Fot. Archiwum
Wczoraj (4.01) przed godziną 17.00 dyżurny Karkonoskiej Grupy GOPR otrzymał zgłoszenie od trójki turystów, że zgubili orientację w terenie i są mniej więcej w rejonie Śnieżnych Kotłów. Ratownik dyżurny poprosił ich o zainstalowanie aplikacji RATUNEK. Na szczęście udało im się to zrobić, dzięki czemu ratownicy uzyskali ich precyzyjną lokalizację. Znajdowali się pomiędzy szlakiem zielonym, a czerwonym.

- W tym momencie zostały wysłane zespoły ratownicze, które miały udzielić im pomocy i ewakuować. Nadmienię, że warunki były bardzo trudne, wiał bardzo silny wiatr, zamieć śnieżna i intensywne opady śniegu sprawiały, że widoczność była ograniczona do 20 metrów. Pięcioosobowy zespół ratowniczy dotarł do tych osób. Ratownicy wyposażyli je w rakiety śnieżne oraz kijki. Jedna osoba, która była bardziej przemoczona otrzymała pakiety ogrzewcze. „Goprowcy” sprowadzili turystów do schroniska Pod Łabskim Szczytem , gdzie osoby te podjęły decyzję, że chcą pozostać w schronisku. Akcja zakończyła się o godzinie 21.30 - powiedział naczelnik Karkonoskiej Grupy GOPR Sławomir Czubak.

Obecnie w górach panują bardzo trudne warunki atmosferyczne, poruszanie się po wielu szlakach wymaga rakiet śnieżnych czy też nart skitourowych. Miejscami są zaspy sięgające dwóch metrów. Tym razem wszystko skończyło się szczęśliwie, ale Sławomir Czubak apeluje do turystów, żeby nie lekceważyli gór.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~Duch Gór 5-01-2017 15:46
Gratulacje dla GOPR , za udaną akcje ratunkową , i przestroga dla turystów aby zawsze mieli naładowaną baterie w tel.
~Duch gór 5-01-2017 16:07
właśnie od tego są....
~ochotnik 5-01-2017 21:19
dzięki takim bezmyślnym osobą, jak ten co się wpisał jako pierwszy jest tyle nieszczęść w górach.Jak on by był poszkodowany ,lub zagubił się w górach to by skomlał o pomoc.Jak już coś piszesz to pomyśl,ile ci ludzie uratowali ludzkich żyć,narażając siebie,za zwykłe dziękuję, i nieraz tego nie usłyszą tylko obelgi.
~Ja. On. My. Wy. Oni 6-01-2017 9:31
Od tego są! Mają ratować każde życie i nie mają prawa ciągle narzekać. Jeśli, to zajęcie nie podoba sie, to proszę zmienić robotę. JESTEŚCIE OD TEGO BY NIEŚĆ POMOC KAŻDEMU!
~Do ~Ja. On. My. Wy. On 6-01-2017 9:38
p..rd...ny roszczeniowiec . Myślisz d..ku że wszystko ci sie należy?
~ 6-01-2017 10:11
wielkie podziękowania dla p.Weroniki,pracownicy schroniska Pod Labskim,która cieplo przyjela zagubionych turystow i wsparla dobrym słowem.serdecznie pozdrawiamy cala ekipe z Labskiego i dzielnych goprowcow
~odpowiedź 6-01-2017 10:13
Nie chodzi o to czy się komuś coś należy. GOPR powołane jest w jakimś celu. Tym celem jest niesienie pomocy w górach każdemu komu jest ona potrzebna. Nie ważne, czy przez głupotę, czy też przez wypadek losowy,który też może być skutkiem głupoty. Zawsze ktoś jest czemuś winny. Nie jest to ważne. Mają nieść pomoc. A ciągle się słyszy, że dzieje się krzywda GOPR, bo musili komuś nieść pomoc. MAJA NIEŚĆ POMOC nie marudząc!
~szuger53 6-01-2017 11:22
Brawo dla ratowników,uratowali już wiele ludzkich istnień.
~ 6-01-2017 11:38
turysci za swoja bezmyslnosc powinni byc obciazani kosztami akcji! Tak jest np. na Slowacji...Pomoglo!!! nie leza tam gdzie nie wolno i mysla ! Szacun dla GOPR !!! Nie ma sensu odpowiadac na chore komentarze...
~ 6-01-2017 13:35
Jak można w taką pogodę, śnieżycę wypus...ć się w góry? Za tę bohaterską akcję GOPRU, skrajnie nieodpowiedzialni turyści powinni słono zapłacić z własnej kieszeni, może wtedy pójdą wreszcie po rozum do głowy. Jak można być tak bezmyślnym?
~NaCl 6-01-2017 22:51
Należy odróżnić wypadek (upadek, złamanie, serducho itp) kiedy o pomocy nikt nie śmie dyskutować bo taka jest rola GOPRu, od głupoty czy niefrasobliwości czego przykłądem była niedawna akcja TOPR na trasie M.Oko - Palenica Białczańska. Beztroskie czy nieodpowiedzialne mieszczuchy wypuścili się kompletnie bez pomyślunku na trase która w jedna strone zajmuje około 2 godzin razy dwa (tam i z powrotem) to 4 plus 1 godzina na pobyt w schronisku (nie musze chyba pisać po co?) czyli w sumie 5 godzin.Zimą zmrok zapada po 15, więc start z Palenicy B. później niż o 10 jest nieodpowiedzialnością a nawet głupotą, szczególnie z dziećmi. Wiem, wiem są fasiągi więc można skorygowąć obliczenia, lecz to wszystko polega na arytmetyce w zakresie 20. Tego dorośli nie potrafią ?? No to mają płacić SŁONO!!
rymcycymcy 6-01-2017 23:45
Ja też czasem tracę orientację ...brawo dla służb ...to może spotkać każdego znas ! :)
~Duch Gór 7-01-2017 0:13
Wspominając daje buty tym ludziom , by ich uchronić od dobroci Bo medal dwie strony ma , a dobroć pozostaje w sercu , a ci od sera już nie żyją, a od drugiej strony nie żyją . Osobiście uratowałem wielu ludzi , na szlakach turystycznych , i takie zabrałem ,,wspomnienia" . Używając nowych technologi jesteśmy ocalić swoich bliskich , opisze wam jedną z nich :) niebawem.
~tre 8-01-2017 7:51
Raczej uratowano trójkę weekendowo kapciowo-szpilkowych piechurów.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group