Wtorek, 16 kwietnia
Imieniny: Cecylii, Julii
Czytających: 9605
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Raport z sytuacji w mieście

Wtorek, 17 marca 2020, 7:37
Aktualizacja: Czwartek, 19 marca 2020, 6:04
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Raport z sytuacji w mieście
Fot. Przemek Kaczałko (archiwum)
Prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak, zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego, w którym uczestniczą wszystkie służby, których praca jest ważna dla bezpieczeństwa zdrowotnego Miasta. – Szybko rośnie liczba osób, które muszą być poddane kwarantannie – powiedziała przedstawicielka Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej.
Wynika to z faktu, że większe grupy wracają z zagranicy i zgodnie przepisami ustawy muszą być poddane 14-dniowej kwarantannie. O ile w sobotę było to 21 osób, w niedzielę – 31, to szacujemy, że na koniec dnia będzie to co najmniej 100 osób - informowały wczoraj służby.
Wprawdzie większość wraca do swoich domów, ale nie wszyscy. M.in. dlatego, że zdarza się, że nie wpuszczają ich domownicy. Zdarza się, że w rodzinie są osoby w wieku powyżej 70-80 lat, czy kobiety ciężarne i z tego powodu nie chciałyby się narażać na nieszczęście. Takim osobom, które liczyły na kwarantannę domową, a nie mogą jej odbyć, zapewniamy pobyt w jednym z cieplickich domów Uzdrowiska, przygotowanego właśnie na recepcję tej grupy. Gdy się zapełni – do dyspozycji będą kolejne, w tym dwie bursy szkolne, obecnie wolne, bo uczniowie mają zawieszone zajęcia - informują władze miasta.

Taka sytuacja implikuje kolejne problemy, związane m.in. z aprowizacją osób poddawanych kwarantannie, ale też z gwarancją izolacji. W tej ostatniej sprawie Policja wystawia tzw. posterunki stałe, by nikt nie ryzykował wejścia, czy wyjścia z takiego domu. W bursach czeka w rezerwie nieco ponad 200 miejsc, podobne działania podjął Powiat Jeleniogórski w stosunku do swoich mieszkańców – tymczasem mają one charakter prewencyjny. Osoby powracające z zagranicy przez przejście w Jakuszycach będą poddawane kwarantannie w jednym z ośrodków tego kurortu.

Kwarantanna rodzi kilka problemów, m.in. wynikających z faktu kto, jak i za czyje pieniądze będzie prowadził aprowizację wobec przebywających na kwarantannie? Czy aprowizację należy prowadzić tylko wobec osób „skoszarowanych” w wyznaczonych obiektach, czy też także tych przebywających na kwarantannie domowej? Dodatkowo uporządkowania wymaga nowa sytuacja w miejskiej ogrzewalni, z której nocami korzystają bezdomni. Nie mogą oni pozostać w ogrzewalni przez cały dzień, więc pomieszczenia będą każdorazowo dezynfekowane, a i sami lokatorzy poddawani – przy powrocie – podwyższonym rygorom kontroli higieny osobistej - podkreślają służby prezydenta.

Inny problem sygnalizuje Policja informując, że trudna sytuacja zaktywizowała złodziei domowych, którzy przychodzą do starych ludzi pod pretekstem udzielenia im pomocy w zakupach żywności, albo sprzedaży maseczek ochronnych „w rewelacyjnie niskich cenach”. Policjanci uczulają osoby starsze, by pod żadnym pozorom nie godziły się na takie wizyty i nie przyjmowały takiej „pomocy”.

W Pogotowiu Ratunkowym kończą się środki ochrony osobistej personelu – ostatnie informacje, że resort zdrowia ma uzupełnić braki sprzętu przynoszą nieco optymizmu, ale zapowiadane dostawy jeszcze nie docierają. W dodatku – co się niekiedy zdarza – Pogotowie jest wzywane do chorego, który może mieć dolegliwości sercowe, a na miejscu okazuje się, że zachodzi też podejrzenie zainfekowania koronawirusem, więc jeśli ratownicy przyjadą bez szczelnych zabezpieczeń, to po takiej interwencji zespół musiałby być wyłączony z dyżurów na 14 dni. W obecnej sytuacji służby zdrowia na taki przypadek nie można sobie pozwolić.

Straż Graniczna doskonali procedury przygotowywania i migracji „kart lokalizacyjnych”, co uszczelnia system informowania o kierunkach przemieszczania się osób powracających z zagranicy, jeden ze szpitali w Powiecie przygotowuje się do działań w zakresie koronawirusa, trwa przygotowanie do przewiezienia łóżek i kilkorga pacjentów do innych placówek służby zdrowia.

Adres e-mail pczk_um@jeleniagora.pl przyjmuje wszystkie zgłoszenia dotyczące istotnych informacji mających na celu niwelowania stopnia zagrożenia.

(źródło: UM JG)

Twoja reakcja na artykuł?

22
16%
Cieszy
0
0%
Hahaha
5
4%
Nudzi
4
3%
Smuci
5
4%
Złości
101
74%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (91)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz sąsiadów, którym możesz zaufać? I zostawić np. klucze do mieszkania, aby podlewali kwiaty?

Oddanych
głosów
674
Tak
58%
Nie
42%
 
Głos ulicy
Czy wierzymy w kiełbasę wyborczą?
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Prace idą żwawo
 
Kultura
"Jak u Hitchcocka" – koncert dla Norwida
 
112
Samochód sam powiadomił służby!
 
Piłka nożna
Prowadził klub z ekstraklasy, teraz czas na Karkonosze!
 
Polityka
Janowice Wielkie: Zawadzki vs. Pawłowicz
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group