Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 7596
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Radosna szkoła? – Jeleniej Górze dopiero za rok

Czwartek, 30 lipca 2009, 7:54
Aktualizacja: 7:54
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Radosna szkoła? – Jeleniej Górze dopiero za rok
Fot. .......
Dopiero w przyszłym roku jeleniogórskie dzieci, które wcześniej pójdą do podstawówki, ucieszą się z modelowych placów zabaw, które mają powstać przy placówkach oświaty. Powód: miasto nie ma na razie pieniędzy na wkład własny, a do pierwszej klasy pójdzie tylko szesnaścioro sześciolatków. Na realizację programu „Radosna szkoła” rząd przeznaczy 2,5 miliarda złotych.

Program „Radosna szkoła”, którego realizacja została zaplanowana na lata 2009 – 2014 ma stworzyć sześcio i siedmiolatkom bezpieczne warunki w zakresie nauki i wychowania. Jego intencją jest stworzenie w szkołach warunków do aktywności ruchowej, porównywalnych ze standardami wychowania przedszkolnego.

Program zakłada wsparcie finansowe dla organów prowadzących szkoły na zakup - lub zwrot kosztów zakupu - pomocy dydaktycznych do miejsc zabaw w szkole i na urządzenie szkolnego placu zabaw. Obejmujące, między innymi, koszt zagospodarowania terenu, koszt bezpiecznej nawierzchni oraz zakup i instalację sprzętu rekreacyjnego.

Koszt całego programu wynosi 2 miliardy 438 milionów złotych, z czego 1 miliard 278 milionów złotych pochodzić będzie z budżetu państwa, a 1 miliard 160 milionów złotych stanowić będzie finansowy wkład własny organów prowadzących.

W roku 2009 dyrektorzy szkół, dla wsparcia finansowego udzielanego w tym roku, składają wnioski do organów prowadzących do 20 lipca br., a organy prowadzące publiczne i niepubliczne szkoły składają wnioski do wojewody do 3 sierpnia br.

Dlaczego Jelenia Góra w najbliższym roku szkolnym nie zostanie objęta programem? Jak tłumaczy Waldemar Woźniak, cała kwotę na realizację programu czyli niemal 2,5 miliarda złotych podzielono na poszczególne lata, a w tym roku jest to zaledwie 40 mln złotych.

Tak więc pierwszeństwo przy budowaniu takich placów mają przede wszystkim duże miasta, w których większa liczba rodziców zdecydowała się zapisać sześcioletnie dziecko do szkoły.
– W Jeleniej Górze dzieci, które mają przyspieszyć swój obowiązek szkolny i których rodzice zdecydowali się na zapisanie ich do pierwszej klasy jest tylko szesnaścioro. Być może życie to jeszcze zweryfikuje, ale tak sytuacja wygląda na chwilę obecną – mówi W. Woźniak.

– W tym roku w rezerwie 40 milionów złotych na realizację programu się nie zmieścimy. Planujemy w niego wejść natomiast w przyszłym roku, gdzie zostanie przeznaczone na ten cel 150 milionów złotych i być może zwiększy się liczba tych dzieci – dodaje.

Takie place zabaw miałyby się pojawić przy wszystkich jeleniogórskich szkołach podstawowych. Jak podkreśla szef jeleniogórskiego wydziału oświaty problem tkwi również w tym, że połowę ze środków jakie zostaną wykorzystane na budowę tych placów musi zabezpieczyć miasto.

– W tym roku nie mamy zaplanowanych środków w budżecie na ten cel. Zaplanujemy je natomiast na przyszły rok, w którym realizacja z pewnością nam się uda – mówi naczelnik wydziału.

W zależności od wielkości terenu przyszkolnego, jakim dysponują jeleniogórskie podstawówki, place zabaw miałyby mieć powierzchnię 500 lub 240 metrów kw. Miała by być też na nich powierzchnia zielona, sztuczna trawa oraz sprzęty typu ślizgawki, urządzenia do wspinania się i zabawy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group