Sobota, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 4307
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Radni z Aachen na uroczystej sesji rady powiatu

Piątek, 7 października 2016, 19:55
Aktualizacja: Niedziela, 9 października 2016, 8:46
Autor: Robert Czepielewski
Powiat: Radni z Aachen na uroczystej sesji rady powiatu
Fot. Robert Czepielewski
Uroczysta sesja Rady Powiatu Jeleniogórskiego, w której udział wzięli radni z niemieckiego Aachen i zaproszeni goście odbyła się dzisiaj (7.10) w Karpaczu. Okazją było 25–lecie nawiązania stosunków partnerskich z tym miastem. Jak zwykle podczas takich spotkań wymieniono mnóstwo serdeczności z obu stron.

Starosta powiatu jeleniogórskiego Anna Konieczyńska w swoim przemówieniu podkreśliła wielokierunkowość współpracy z partnerami z Aachen, która często odbywa się już poza strukturami urzędowymi. Zaznaczyła też, że efekty przynosi promocja powiatu jeleniogórskiego w powiecie Aachen, skąd co roku przyjeżdża na nasze tereny coraz więcej turystów z tego regionu Niemiec. Anna Konieczyńska dodała że nie bez znaczenia jest także wymiana młodzieży. Co roku grupa studentów przyjeżdża do naszego powiatu na staże. Od paru dni w Karpaczu przebywa dwóch praktykantów, którzy pracują w przedszkolu w Karpaczu.

W podobnym tonie podczas przemówienia wypowiedział się starosta Aachen Helmut Etschenberg.
- Dzięki ciągłej promocji powiatu jeleniogórskiego nasi mieszkańcy mogli poznać jego walory, a z czasem te tereny stały się ich drugą ojczyzną. H. Etschenberd dodał, że jego marzeniem jest, żeby współpraca kulturalna jeszcze bardziej rozwinęła się pomiędzy zaprzyjaźnionymi powiatami.

O trudnych początkach nawiązywania współpracy wspomniał Hans Gunter Bomeke, który jako były starosta powiatu Aachen w latach 1984 – 1989 rozpoczął po stronie niemieckiej proces nawiązania współpracy z Jelenią Górą. Pierwsza wizyta delegacji z Aachen odbyła się w 1989 roku. Umowa o współpracy została podpisana w 1989 roku, a jej sygnatariuszami po stronie polskiej był wojewoda jeleniogórski Jerzy Nalichowski, po stronie niemieckiej starosta powiatu Aachen J. Meyer.

Podczas uroczystej sesji radni powiatu jeleniogórskiego jednogłośnie przyjęli uchwałę o poparciu dalszych działań pomiędzy powiatem Aachen a powiatem jeleniogórskim.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group