Niedziela, 5 lipca
Imieniny: Antoniego, Karoliny, Marii
Czytających: 5904
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Radni upamiętnili 30. rocznicę wyborów

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 30 maja 2020, 7:13
Aktualizacja: Poniedziałek, 1 czerwca 2020, 5:42
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko (archiwum)
Jeleniogórscy radni przyjęli "rezolucję" w sprawie upamiętnienia 30. rocznicy pierwszych wolnych wyborów samorządowych w Polsce. W trybie korespondencyjnym "za" głosowało 19 radnych, nikt nie był przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu (J. Pajaj, H. Papaj, J. Rypiński).

Rezolucja w sprawie upamiętnienia trzydziestej rocznicy pierwszych wolnych wyborów samorządowych:

Trzydzieści lat mija właśnie od kiedy Polska przeżyła jedną z najbardziej doniosłych rewolucji w okresie swego istnienia – tak bowiem należy rozumieć powstanie samorządów lokalnych. Od tamtego czasu nic już nie było, nie jest i nie będzie takie same. Istnienie samorządów oznacza bowiem nie tylko zmianę systemu zarządzania krajem, ale przede wszystkim – zmianę społecznych relacji, poszerzenie zakresu władztwa, ale też odpowiedzialności, także osobistej za dobro wspólne.

Polska zarządzana centralnie w każdym, najdrobniejszym elemencie życia – społecznego, gospodarczego, edukacji, kultury i w każdym innym – odeszła wtedy do historii. Raz na zawsze. To wtedy – jeśli w ogóle można o tym mówić – wstaliśmy z kolan. To wówczas odzyskaliśmy podmiotowość, jako obywatele i jako lokalne środowiska mieszkańców, twórców, przedsiębiorców. To ta zmiana niosła – wówczas jeszcze idee nieuświadamiane – wspólnoty mieszkaniowe, powszechną własność mieszkań, entuzjastyczne tworzenie mikroprzedsiębiorczości. To tamta zmiana była zapowiedzią tworzenia regionów, które w konsekwencji były skutecznym pomostem do akcesji
do Unii Europejskiej.

Nie damy sobie odebrać tamtego zwycięstwa i nie pozwolimy na powroty hegemonii władzy centralnej. Szanując ideę parlamentaryzmu, wzmacniając ideę konstytucyjnego trójpodziału władzy, budujemy bowiem od trzech dekad nową rzeczywistość. Trzeba przypomnieć tym, co nie chcą pamiętać, że poprzedni ustrój niewolił obywateli nie tylko dlatego, że panowała idea jednej partii i – co najwyżej – wasalskich koalicjantów. Niewolił dlatego, że odbierał inicjatywność, premiował bierność, utwierdzał w przekonaniu, że władza może wszystko
dać, ale i wszystko odebrać. Władza jednak nic przecież nie daje, bo niczego swojego nie ma. Takiej władzy, jak wtedy odeszła, od trzech dekad nie ma i nie ma też zgody, by taka kiedykolwiek powróciła.

Pamiętamy także, że samorządność budowaliśmy wyłącznie siłą marzeń i wyobraźni – nie było żadnych narzędzi, które pozwoliłyby na czerpanie wzorów dla prawodawstwa, nowych instytucji społecznych, dla rozwoju Naszego kraju w nowych warunkach. Tworzyli to wszystko wizjonerzy i entuzjaści, tacy m.in., jak ówczesny senator Ziemi Jeleniogórskiej, profesor Jerzy Regulski, twórca Funduszu Demokracji Lokalnej, pełnomocnik Rządu do spraw reformy samorządu lokalnego. On i wielu innych nadawali impuls i rytm zmian.
To wtedy, jeszcze długo przed akcesją do Unii Europejskiej, jeździliśmy na samorządowe korepetycje do krajów demokratycznych Europy zachodniej, nawiązywaliśmy przyjacielskie relacje z miastami w krajach dojrzałej demokracji, zaczęliśmy chłonąć idee samorządności i krzewić je u siebie. Na swoim.

To jest majątek społeczny będący fundamentem nowej Polski, która wówczas powstała dlatego – o czym szczególnie dziś warto przypomnieć – że pomimo wszelkich różnic w poglądach potrafiliśmy się, jako naród, skupić na sprawach dla Ojczyzny najważniejszych.
I dziś warto znowu do tego powrócić, niech to będzie nasz wspólny prezent dla nas wszystkich.

Twoja reakcja na artykuł?

1
8%
Cieszy
3
23%
Hahaha
3
23%
Nudzi
5
38%
Smuci
0
0%
Złości
1
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~Tosia 11 30-05-2020 8:01
Pamiętam maj 1990 r. Komitet Obywatelski pod kierunkiem śp mec .Lachowicza. Do pierwszej Rady Miejskiej dostało się trzydzieści kilka osób. Ileż było nadziei! Już po kilku miesiącach to miało być zespołem stało się grą interesów.
~akof 30-05-2020 8:47
nawiązując do tematu wyborów, zapewne kazdy widzi co za dziecinada i żenada w senacie ze zwlekaniem potwierdzenia daty wyborów.
~ 30-05-2020 9:00
Nadzieje były lecz skończło się wszysko jak zwykle wielką klapą. Zmienila się tylko jedna banda na drugą a zwykły człowiek jak zwykle na samym dnie.
~wk...ni wyborcy 30-05-2020 9:09
Banda , granda, cyrk. Wybory prawdziwe to dopiero będą jak kiedyś wyczyścimy to szambo .Co świętujecie zadufani bezradni ?
~ 30-05-2020 10:45
Właśnie, minęło 30 lat, a metafora "czerwona kotlina", która przylgnęła do tego miasta wciąż jest jak najbardziej trafna.
~mmmmm 30-05-2020 12:05
Brooklynie, największym w USA i jednym z największych w Stanach Zjednoczonych była ofiarami molestowania seksualnego dokonanego przez starszyznę. Ben Hirsch, dyrektor organizacji na rzecz ofiar znęcania się seksualnego wśród ortodoksyjnych Żydów "Survivors for Justice" wierzy, że ta liczba jest większa – pisze Barbara Rode. Syjonistyczne media blokują informacje na temat pedofilii wśród ortodoksyjnych Żydów. Działanie mediów w tym zakresie mocno kontrastuje ze wzmożoną aktywnością środków przekazu w sprawie przypadków molestowania seksualnego w kościołach chrześcijańskich. Jeżeli chodzi o nieustannie opisywane sprawy molestowania w Kościele katolickim, syjonistyczne media dopilnowały, aby cały świat wiedział o tym skandalu, pomimo, iż Kościół zapewniał, iż zaledwie 1,5% kleryków dopuściło się tego przestępstwa. Choć syjonistyczne media okazjonalnie wspominały o seksualnym znęcaniu się nad dziećmi w społeczności żydowskiej, nigdy sprawa ta nie otrzymała takiej ilości uwagi i nie uzyskała takiego rozgłosu, co sprawa Kościoła katolickiego, pomimo, iż ostatnie badania wykazały, że skala tego zjawiska w środowisku ortodoksyjnie żydowskim może sięgać nawet 50%.
~zwykla@baba 30-05-2020 13:10
do: ~mmmmm (12:05)
Coś Ci się pozajączkowało ? Atykuł jest na inny temat niż Twój wykład 👻
~Kier. 31-05-2020 16:05
do: ~zwykla@baba (13:10)
Mozna by powiedzieć że autor postu ma znikomy "wkład"
~DarioX 30-05-2020 20:16
do: ~mmmmm (12:05)
Nie zmienia to faktu, że katolicki kler jest moralnie przegniły od przestępstw seksualnych swoich urzędników i od sposobu postępowania w takich sprawach. Tekst typu "U tamtych też to jest" udowadnia tylko tyle, że zorganizowane religie są siedliskami zła, zepsucia i nadużyć, przez co nie mają żadnego moralnego prawa, by dyktować ludziom, co jest dobre, a co złe. To tak jakby sęp mówił o szacunku dla zwłok.
~ 31-05-2020 7:19
do: ~mmmmm (12:05)
A co to ma wspolnego z ww tematem ??.
~ja 31-05-2020 22:31
do: ~mmmmm (12:05)
Co mnie obchodzą ortodoksi. Mnie interesuje mój kraj tu i teraz. Nie chcę KK upodlonego pedofilią = homoseksualizmem.
~WYRZUTEK 30-05-2020 15:28
...i dopiszcie sobie do tej "rezolucji" Jesteśmy już u kresu swej wytrzymałości w doprowadzania miasta i mieszkańców do upadłości...
~WYRZUTEK 31-05-2020 0:58
https://www.youtube.com/watch?v=9itfEdJG7ig
~mmmmm 31-05-2020 11:43
Warszawski ratusz nie od dziś jest znany z szerokiego wsparcia dla lewicowych organizacji. Szerokim echem odbiło się m.in. podpisanie w ubiegłym roku przez Rafała Trzaskowskiego tzw. "Karty LGBT plus", co spotkało się z licznymi protestami rodziców sprzeciwiających się deprawacji swoich dzieci. Tym razem stołeczny magistrat poszedł o krok dalej i przeznaczył 3,6 mln złotych na instytucję kultury szkolącą anarchistów z „taktyki miejskiej/ulicznej gimnastyki”.TRZASKOWSKI TO 100% PRZEDSTAWICIEL ŻYDO-BOLSZEWICKIEJ HOLOTY WROG POLAKÓW I KATOLIKOW
~echu 31-05-2020 17:15
Pisiakom ,po cholerę ,samorząd ,tylko przeszkadza w dojściu do dyktatury ,.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group