Środa, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 6627
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Radni uchwalili budżet Jeleniej Góry na 2017 rok

Sobota, 31 grudnia 2016, 10:12
Aktualizacja: Niedziela, 1 stycznia 2017, 9:06
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Radni uchwalili budżet Jeleniej Góry na 2017 rok
Fot. Przemek Kaczałko
Sporo inwestycji, ale finansowanych w dużej mierze dzięki obligacjom na łączną kwotę 110 milionów złotych (z nadzieją na zwrot części środków) – to najważniejsze elementy obok wydatków na oświatę, jakie zawierał projekt budżetu miasta na rok 2017, uchwalony wczoraj (30.12) przez radnych Rady Miejskiej Jeleniej Góry.

Sesja budżetowa w stolicy Karkonoszy tradycyjnie była długa – trwała ponad 7 godzin. W trakcie obrad awarii uległ rzutnik, przez co utrudnione było śledzenie wyników głosowania - trzeba było korzystać z niewielkiego monitora, ale mieszkańcy i tak mogą bez problemu poznać rezultaty głosowania w naszej galerii. Uśmiech na twarzach zgromadzonych w sali obrad wywołała też skarbnik miasta, która przez 6 minut czytała… projekt budżetu na 2016 rok, ale w końcu się zorientowała i przystąpiła do czytania projektu na rok 2017.

Wśród najważniejszych planowanych inwestycji jest m.in. obwodnica Maciejowej, ale nie brakuje głosów krytyki w związku z jej ograniczoną szerokością. - Ona będzie miała dwa pasy w jedną stronę do połowy i dwa pasy w drugą – podobnie jak w Kaczorowie to wygląda – wyjaśnił prezydent Marcin Zawiła. Kolejnymi zadaniami wpisanymi w budżet są m.in.: wpięcie ulicy Krakowskiej (koło PKP) do Alei Solidarności, most na ulicy Cervi, nowy dom seniorów na 30 osób, remont teatru, zameczku na Zabobrzu, „pumptrack”, termomodernizacja budynków szkolnych i oświatowych, a także „wózkostrada” w centrum miasta, kamienne schodki przy „Handlówce”, bulwar cieplicki, single track czy rondo na skrzyżowaniu Trasy Czeskiej – Lubańskiej – Goduszyńskiej. Znaczna część inwestycji jest zależna od dofinansowania z Unii Europejskiej, ale emitowane obligacje są celowe. - W poprzednim roku przeznaczyliśmy 30 milionów na inwestycje, w tym roku ponad 70, a obligacje to najtańsza forma pożyczania pieniędzy – powiedział prezydent miasta. 110 milionów to olbrzymia kwota, jednak znaczna część ma zostać spłacona z unijnego wsparcia. - Te kwoty są wielkie, ale bezpośrednio po wykonaniu projektu oddajemy 80 proc., a do spłaty zostanie ok. 20 proc. - mówił Marcin Zawiła, który przyznaje, że nie wszystkie projekty dostaną dofinansowanie, więc nie wszystkie mogą być zrealizowane.

Mimo głosowania za większością autopoprawek poprawek, radni PiS byli przeciwni przyjęciu całości projektu. - W naszej ocenie całość budżetu na rozpoczęcie wydatkowania dużych środków unijnych do roku 2020, nie daje perspektyw rozwojowych dla miasta. Ponad 180 milionów złotych, które ma być wydatkowane w tych latach nie jest najlepiej przeznaczone – stwierdził przewodniczący klubu PiS Ireneusz Łojek. Z kolei szef klubu RZJG broni uchwalonego budżetu. - Cały system polega na tym, że trzeba najpierw zapłacić, później Unia nam zwróci – mówił Stanisław Dziedzic. - Jest to wyjątkowy budżet, otwiera się nowa szansa – rozdanie środków europejskich na lata 2014-2020. Uważam, że dobrze się stało, że maksymalnie jak jest to możliwe, wykorzystujemy środki, które potencjalnie mamy do wykorzystania – ocenił Konrad Sikora, przewodniczący klubu radnych „niezależnych”. Przeciwnicy proponowanych rozwiązań podkreślali, że są to inwestycje, które nie sprawią, że odwróci się tendencja wyludniania miasta i nie ożywią miasta, jednak zwolennicy rozwiązań proponowanych przez prezydenta są zadowoleni. - Te inwestycje to wynik iluś lat pracy wcześniejszej, dyskutowanie dzisiaj, czy one są dobre jest zbędne. Wszystko to, co ustaliliśmy w tym budżecie jest wynikiem pracy wielu mieszkańców, grup społecznych – wyjaśnił Konrad Sikora.

Istotną inwestycją dla mieszkańców ma być również II etap ulicy Łomnickiej. Przedstawiciele Osiedla Łomnickiego uczestniczyli w sesji i są bardzo zdeterminowani, żeby dopilnować prawidłowego wykonania drogi, na której remont czekają 30 lat. – Myślę, że ten pierwszy etap został zrobiony bardzo przyzwoicie – stwierdził prezydent, jednak mieszkańcy zwracali uwagę, że jest zbyt wąska i nie spełnia norm, a w drugim etapie planuje się jeszcze węższą, co sprawia, że mijające się autobusy muszą niemal zatrzymywać się.

Zadowolenia z kilku rozwiązań skierowanych do młodzieży nie kryje radny Piotr Iwaniec, szczególnie z „pumptracka”, która ma być drugim co do wielkości w Polsce (koszt inwestycji 1,2 mln zł). - Nie da się ukryć, że dzisiejszą sesję kończę z uśmiechem. Komisja ds. Młodzieży działa w interesie tych, którzy moim zdaniem byli dość konsekwentnie w polityce miejskiej pomijani – powiedział radny niezrzeszony, dziękując młodzieży, członkom komisji oraz Magdalenie Krzysik z Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta za pomoc przy projektowaniu oświetlonego „morza asfaltu”.

Rajcy nie byli jednogłośni – 12 głosowało za przyjęciem projektu budżetu (RZJG, SLD, „Niezależni” oraz niezrzeszony Piotr Iwaniec), a 9 przeciw (radni PiS, a także bezimiennego klubu z Piotrem Miedzińskim, Leszkiem Wrotniewskim i Alicją Szklarską w składzie - już nie mogą się posługiwać nazwą PO, o czym napiszemy w osobnym artykule).

W przypadku uchwały ws. obligacji na 110 milionów złotych 11 było „za” (RZJG: Dziedzic, Dusińska, Wójcik, „Niezależni”: Kroczak, Ragiel, Chadży, Wachowicz-Makieła, Sikora, SLD: Sarzyński, Obaz, Kusiak), 8 „przeciw” (PiS: Szymański, Łojek, Kubicki, Ziętek, Jezierski, Rypiński, a także Miedziński i Wrotniewski, a Alicja Szklarska i Piotr Iwaniec wstrzymali się od głosu w tej sprawie).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group