Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 8358
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Radni potępili rosyjską agresję w Ukrainie

Czwartek, 31 marca 2022, 13:20
Aktualizacja: 13:34
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Radni potępili rosyjską agresję w Ukrainie
Fot. Przemek Kaczałko
Radni Rady Miejskiej Jeleniej Góry jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie rosyjskiej agresji na terytorium Ukrainy. W trakcie dyskusji doszło jednak do utarczki słownej, gdyż do wersji ustalonej na posiedzeniu Komisji Statutowo-Organizacyjnej upierała się jej przewodnicząca - Anna Korneć-Bartkiewicz.

W pierwotnej wersji ostatni akapit stanowiska radnych brzmiał:

Wszystkim ukraińskim kobietom i dzieciom zmuszonym do opuszczenia swojej ojczyzny w geście solidarności będziemy udzielać pomocy i schronienia.

Podczas dyskusji radna Aneta Kolendo złożyła wniosek formalny o zmianę jego brzmienia, aby nie ograniczać się do pomocy jedynie kobietom i dzieciom, gdyż wśród uchodźców są również osoby powyżej 60. roku życia i obywatele innych krajów (w tym mężczyźni). Radna Prawa i Sprawiedliwości w dość absurdalny sposób sprzeciwiała się zmianie twierdząc, że to kwestia szacunku dla uchodźców i nie należy zmieniać ani słowa. Ostatecznie większość radnych poprawkę poparło, a nad całym stanowiskiem głosowano jednomyślnie.

Treść stanowiska jeleniogórskich radnych:

24 lutego 2022 roku Federacja Rosyjska atakując niepodległe państwo Ukrainę złamała wszelkie zasady współistnienia państw. Zachwiała, z tak wielkim trudem, budowany europejski pokój. Zniszczyła wiarę zachodniej społeczności w pokojową koegzystencję narodów, we wzajemny szacunek, prawo do wolności oraz suwerenności.

Rosja zapisała się w historii Europy jako agresor i najeźdźca. Dziś bezpodstawnie napadając na Ukrainę udowodniła, że nie jest państwem szanującym obowiązujący międzynarodowy ład. Prezydent Władimir Putin bez względu na dobro i potrzebę poprawy jakości życia zwykłych obywateli swojego kraju realizuje wizję mocarstwowej potęgi Rosji. Ogromną cenę za jego ambicje ponosi nie tylko napadnięty Naród Ukraiński, ale również zwykli Rosjanie. Przede wszystkim matki, żony i dzieci rosyjskich żołnierzy.

Wojna, którą rozpoczęła Federacja Rosyjska jest metodą totalną prowadzącą do zniszczenia demokratycznego i obywatelskiego narodu Ukrainy. Naród Ukraiński, podobnie jak państwa byłego bloku socjalistycznego, wybrał demokratyczną drogę budowania swojej państwowości, wybrał wolność, równość, niepodległość i rozwój ekonomiczny. Od ponad dwóch dekad Ukraińcy tworzą nowoczesne obywatelskie społeczeństwo i państwo. Społeczeństwo otwarte na świat i Europę, inne niż to, z którym władze na Kremlu miały do czynienia kilkadziesiąt lat temu. Nieprawdopodobny wręcz opór i niezłomny duch walki Narodu Ukraińskiego jest tego najlepszym przykładem. Dziś Ukraińcy walczą o swój kraj, o to jaki będzie dla przyszłych pokoleń.

Wojna w Ukrainie, którą prowadzi Federacja Rosyjska jest wojną w pełnym tego słowa znaczeniu. Jej celem jest bezwzględne zniszczenie całego państwa i narodu. Świadczą o tym ataki na obiekty służby zdrowia, szkoły i przedszkola, obiekty kulturalne. Masowe niszczenie całych miast i wszelkiej infrastruktury przemysłowej.

Miliony uchodźców, szczególnie kobiet i dzieci, tak podobnych do nas, musiały opuścić swoje domy, miasta, porzucić szkołę czy pracę ratując życie.

Dziś jako Rada Miejska Jeleniej Góry, mając w pamięci słowa płk. Edwarda Jakubowskiego „Nigdy, nigdy, nigdy więcej wojny”, stanowczo potępiamy wojnę jaką Rosja wraz ze swoimi sojusznikami prowadzi na terenie Ukrainy.

Wszystkim uchodźcom w geście solidarności będziemy udzielać pomocy i schronienia.

Twoja reakcja na artykuł?

4
11%
Cieszy
17
46%
Hahaha
2
5%
Nudzi
1
3%
Smuci
4
11%
Złości
9
24%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (70)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
197
Nigdy
22%
Rzadko
41%
Czasami
23%
Często
14%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group