Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 6461
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Radni podjęli decyzję ws. sieci szkół

Wtorek, 7 lutego 2017, 16:53
Aktualizacja: Czwartek, 9 lutego 2017, 8:04
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Radni podjęli decyzję ws. sieci szkół
Fot. Przemek Kaczałko
Włączenie budynku Gimnazjum Nr 1 do Szkoły Podstawowej Nr 2 oraz budynku Gimnazjum Nr 4 do Szkoły Podstawowej Nr 8 to najważniejsze kierunki, jakie obrali radni Rady Miejskiej Jeleniej Góry podejmując dzisiaj (7.02) uchwałę intencyjną w związku z reformą oświaty. Dyskusja toczyła się jedynie wokół zabobrzańskich placówek, bowiem część radnych chciała utworzenia Szkoły Podstawowej Nr 4.

Przed rozpoczęciem wtorkowej sesji w biurze Rady Miejskiej odbyło się krótkie posiedzenie Komisji Oświaty i Wychowania, gdzie zaopiniowano projekt uchwały przedłożony przez Wydział Edukacji i Sportu, będący odzwierciedleniem poprzedniego posiedzenia Komisji. Pięciu radnych opowiedziało się pozytywnie na temat projektu, trzy osoby były przeciw, a jedna wstrzymała się od głosu.

Początek sesji był jednak próbą przeforsowania wariantu trzech szkół podstawowych na Zabobrzu, który zgłosiła Anna Ragiel, jednak nie przygotowała wniosku „na papierze”, a zmiany były tak daleko idące, że mimo 30-minutowej przerwy nie można było tego opracować. W związku z tym po wznowieniu posiedzenia przewodnicząca Komisji Oświaty i Wychowania złożyła wniosek formalny o zdjęcie z porządku obrad punktu dotyczącego sieci szkół, jednak nie znalazła większości. Przy okazji tego głosowania zarysował się podział sił w oświatowej batalii wywołanej przez ustawodawcę – 9 radnych było za odłożeniem decyzji ws. szkół (radni PiS bez Józefa Rypińskiego i radni klubu „niezależnych” bez Krzysztofa Kroczaka), a 14 przeciwko.

W dalszej części obrad rozpoczęła się dyskusja, w której przekonywano, że trzy szkoły na Zabobrzu są potrzebne. Radna Ragiel porównała liczbę szkół i mieszkańców w Cieplicach i Sobieszowie w stosunku do Zabobrza, które jest największym osiedlem w Jeleniej Górze. W odpowiedzi padały argumenty, że po wygaszeniu Gimnazjum Nr 4 w ewentualnej Szkole Podstawowej Nr 4 funkcjonowałyby jedynie klasy I-III, więc w niczym to nie pomoże jeśli chodzi o ochronę etatów dla nauczycieli, a poza tym grozi niskim naborem do szkoły im. Noblistów Polskich. Warto również zwrócić uwagę, że dużo do powiedzenia mieli radni, którzy nie brali udziału w spotkaniach z radami rodziców i radami pedagogicznymi zainteresowanych szkół, ani posiedzeniach Komisji Oświaty i Wychowania.

Wyniki głosowania uchwały intencyjnej ws. sieci szkół (14-5-4):
Anna Bałkowska (klub Razem Zmieniamy Jelenią Górę) – ZA
Alicja Dusińska (RZJG) – ZA
Stanisław Dziedzic (RZJG) – ZA
Danuta Wójcik (RZJG) – ZA
Krzysztof Kroczak („niezależni”) - ZA
Zbigniew Ładziński (klub SLD) - ZA
Józef Kusiak (SLD) – ZA
Robert Obaz (SLD) – ZA
Józef Sarzyński (SLD) – ZA
Alicja Szklarska (dawniej klub PO) – ZA
Leszek Wrotniewski (d. PO) – ZA
Piotr Miedziński (d. PO) – ZA
Józef Rypiński (klub PiS) – ZA
Piotr Iwaniec (niezrzeszony) - ZA

Dawid Jezierski (klub PiS) – Przeciw
Oliwer Kubicki (PiS) – Przeciw
Ireneusz Łojek (PiS) - Przeciw
Janina Ziętek (PiS) – Przeciw
Rafał Szymański (PiS) – Przeciw

Bożena Wachowicz-Makieła („niezależni”) - wstrzymała się
Konrad Sikora („niezależni”) - wstrzymał się
Anna Ragiel („niezależni”) - wstrzymała się
Wojciech Chadży (klub „niezależnych”) - wstrzymał się.

Decyzja radnych oznacza, że teraz decydujący głos ma Dolnośląski Kurator Oświaty – w przypadku pozytywnej opinii, radni będą mogli podjąć właściwą uchwałę, która ma być gotowa do końca marca br.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (50) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group