Piątek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 8772
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Radni obniżyli pensję prezydentowi miasta

Środa, 27 czerwca 2018, 7:29
Aktualizacja: Czwartek, 28 czerwca 2018, 10:49
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Radni obniżyli pensję prezydentowi miasta
Fot. Przemek Kaczałko
Wczoraj (26.06) jeleniogórscy radni podjęli decyzję o obniżce wynagrodzenia Prezydenta Miasta, a dokładniej rzecz ujmując – spełnili wymogi rozporządzenia Rady Ministrów, które zmuszało samorządy do takiego ruchu. Zdecydowano, że pensja włodarza miasta od 1 lipca spadnie z 12 560 zł do 10 940 zł (brutto).

Zgodnie z przepisami, projekt obniżki wynagrodzenia prezydenta musiała przygotować Komisja Finansów i Budżetu, i tak się stało. Samorządy miały czas na decyzję, która powinna być tylko formalnością do końca miesiąca, jednak w wielu miejscowościach przy okazji omawiania tego punktu w porządku obrad nie obyło się bez dyskusji i demonstracji politycznych.

W Jeleniej Górze czworo radnych postanowiło wstrzymać się od głosu (Wojciech Chadży, Robert Obaz, Konrad Sikora, Bożena Wachowicz-Makieła), sześć osób nie głosowało (Józef Rypiński, Danuta Wójcik, Krzysztof Kroczak i Alicja Dusińska, a Zbigniew Ładziński i Piotr Miedziński nie głosowali, bo już wcześniej opuścili salę obrad i nie wrócili na sesję). Jeden z radnych zagłosował przeciw – był to Miłosz Kamiński. Pozostałych 11 radnych głosowało za obniżką: Anna Bałkowska, Dawid Jezierski, Oliwer Kubicki, Józef Kusiak, Ireneusz Łojek, Anna Ragiel, Józef Sarzyński, Alicja Szklarska, Rafał Szymański, Leszek Wrotniewski i Janina Ziętek.

Przewodniczący Rady Miejskiej zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie aktywność Marcina Zawiły, który ogłosił, że nie będzie kandydował na kolejną kadencję - mocno spadła, a jego obowiązki przejął pierwszy zastępca.

- W praktyce prezydent wyłączył się z funkcjonowania miasta i według mnie, po tym, co ostatnio pokazuje, powinien zarabiać jeszcze mniej - powiedział Leszek Wrotniewski.

Jedynym, który postanowił zagłosować przeciw był Miłosz Kamiński - jedyny prawnik z wykształcenia wśród jeleniogórskich radnych.

- Uważam, że trzeba spojrzeć na to szerzej. Rozporządzenie pojawiło się nagle i każe za kilka dni liczyć wynagrodzenie prezydenta po nowemu, bez okresu wypowiedzenia i bez możliwości oceny pracy prezydenta. Płaca została ustalona w 2010 roku na poziomie, który nie budził kontrowersji - uważa Miłosz Kamiński. - Praca prezydenta wymaga pełnej dyspozycyjności, jawności jego życia, jest narażony na niesprawiedliwy hejt, który jest skierowany nie tylko do niego, ale też do członków rodziny - dodał radny, który uzyskał mandat w trakcie kadencji po rezygnacji Piotra Iwańca.

Jak zaznacza, obniżka będzie zapewne skutkować podobnymi ruchami wobec zastępców prezydenta, skarbnik miasta, prezesów spółek miejskich, czy naczelników wydziałów Urzędu Miasta.

- Nie powinno być tak, żeby szef którejś ze spółek miejskich zarabiał tyle samo, co prezydent miasta, który ma znacznie większy zakres odpowiedzialności i dyspozycyjność - tłumaczy M. Kamiński, który zwraca również uwagę, że od 2010 roku minimalna pensja w Polsce znacznie wrosła, a wynagrodzenie prezydenta nie ulegało zmianie, a teraz zostało jeszcze obniżone.

Radni Prawa i Sprawiedliwości przekonują, że jest to odpowiedź na oczekiwania społeczeństwa, aby politycy (w tym samorządowi) zarabiali mniej.

- Parlamentarzyści zaczęli od siebie, a ich uposażenia są z połowy lat 90., więc to nie tylko samorządowców dotyczy - powiedział Ireneusz Łojek, szef klubu radnych PiS.

Marcin Zawiła nie brał udziału w sesji Rady Miejskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (64)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group