Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 8053
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

SZKLARSKA PORĘBA: Radni o planach i służbie zdrowia

Piątek, 1 stycznia 2010, 9:36
Aktualizacja: 9:37
Autor: Karolina
SZKLARSKA PORĘBA: Radni o planach i służbie zdrowia
Fot. Karolina
44. Sesja Rady Miejskiej Szklarskiej Poręby odbyła się w minioną środę w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej. Oprócz przyjęcia projektu uchwały budżetowej na 2010 rok, poruszono sprawy związane z działalnością Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz wysłuchano przybyłych radnych powiatu.

Przyszłoroczny budżet miasta ustalono na kwotę 24mln 864tys 12gr. Dochody bieżące wyniosą ponad 16mln zł, a dochody majątkowe, pochodzące m.in. ze sprzedaży nieruchomości oraz przekształceń gruntów z użytkowania wieczystego na własność, osiągną kwotę ponad 8mln zł. Jak wynika z raportu Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu, dług Szklarskiej Poręby nie przekracza progu 60% i wynosi nieco ponad 30%. Radni upoważnili burmistrza do zaciągania pożyczek i kredytów w celu pozyskiwania środków na ciągłość prawidłowego funkcjonowania gminy.

Szefowa MOPS-u, Elżbieta Pawłowska przedstawiła trzy projekty uchwał. Dotyczyły one Miejskiego Programu Profilaktyki Przeciwalkoholowej oraz programów „Zdolna Dolna – wspólnie możemy więcej” i „Jestem, działam, umiem”. Projekty będą współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach europejskiego funduszu społecznego programu operacyjnego „Kapitał ludzki”. Radni przyjęli wszystkie trzy uchwały.

Następnie rozpatrzono kilka projektów, dotyczących m.in. zmiany umowy najmu nieruchomości przy ul. Kilińskiego, oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości zabudowanej wraz z budynkiem na Buczka czy zbycie pomieszczeń w budynku przy ulicy Dworcowej. Sporo kontrowersji wywołała sprawa uchwalenia przez radnych rocznej umowy na dzierżawę gruntu, położonego przy ul. Franciszkańskiej.

Działka graniczy z miejscem, gdzie w przyszłości ma powstać nowe przedszkole na Słonecznej Polanie. Głosujący mieli wątpliwości czy uchwała w tej sprawie nie pokrzyżuje planów związanych z budową. Zastępca burmistrza, Zbigniew Brożek przekonywał, że ta dzierżawa nie będzie przeszkodą w czasie powstawania przedszkola i podkreślał, iż umowa ma być zawarta tylko na rok. – Lepiej mieć pieniądze z tytułu dzierżawy niż ich nie mieć wcale z działki, która i tak leży teraz odłogiem – dołączył się Grzegorz Sokoliński. Radni zostali przekonani i przyjęli projekt uchwały.

Na posiedzenie przybyli dwaj radni powiatu, reprezentujący interesy Szklarskiej Poręby, Julian Lachowicz i Maciej Abramowicz. Przedstawili oni stan służby zdrowia, której zadłużenie wynosi przeszło 20mln zł. Miejscowi radni zwrócili uwagę na coraz większą liczbę zamykanych oddziałów w szpitalu wojewódzkim. Poproszono radnych powiatu o interwencję do władz województwa w tej sprawie, ponieważ obecna sytuacja dotyczy także pacjentów z miasta pod Szrenicą.

Radny Abramowicz zaprezentował budżet powiatu na 2010 rok. Kwota zadłużenia sięga aż 50% i przewiduje się, że najtrudniejsza sytuacja finansowa przypadnie na rok 2011. W Szklarskiej Porębie jest 7.5 km dróg powiatowych. Na ich odśnieżanie i posypanie w okresie zimowym powiat przeznaczył 70 tys. zł. Zbigniew Brożek poprosił radnych powiatu o wystąpienie z propozycją przekazania tych środków Szklarskiej Porębie, a gmina sama zajmie się utrzymaniem dróg.

Na koniec spotkania Arkadiusz Wichniak złożył wszystkim zebranym noworoczne życzenia i rozdał drobne upominki w postaci Karkonoskich Monet, których nowa edycja właśnie się rozpoczęła.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
802
Tak
27%
Nie
66%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group